Průlom v léčbě cukrovky: Nový inzulin by mělo stačit aplikovat jednou týdně
Cukrovka postrachem Čechů
Diabetici s cukrovkou I. typu jsou zatím doživotně odkázáni na aplikaci syntetického inzulinu do podkoží, a to až desetkrát denně. Existující typy inzulinu se navíc nedokážou přizpůsobit následným změnám v organismu pacienta. Vědci ale vyvíjejí vzácný inzulin, který by měl diabetikům zásadně změnit život.
Odborníci vyvinuli novou formu inzulinu, která napodobuje přirozenou reakci těla na kolísání hladiny cukru v krvi, čímž potenciálně snižuje frekvenci léčby lidí s diabetem I. typu na pouze jednou týdně. Takzvaný inteligentní inzulin se v těle aktivuje podle potřeby a přitom nabízí téměř stejně účinný léčebný přístup jako stávající léčba.
Podobné články
Výzkumu se věnují především týmy odborníků na Stanford University v USA, Monash University v Austrálii a Zhejiang University v Číně. Místopředseda vědeckého poradního panelu pro nové inzuliny pro Diabetes Grand Challenge typu I uvedl, že inovace významně pomůže pacientům, kteří v současnosti musí svůj stav denně zvládat, vyrovnávat hladinu glukózy v krvi a vyhýbat se hypoglykemii (nízká hladina krevního cukru s rizikem bezvědomí, pozn. red.). Ředitelka výzkumu ve společnosti Diabetes UK věří, že nové řešení „výrazně sníží každodenní problémy“ a také zlepší fyzické a duševní zdraví těch, kteří tuto nemoc zvládají.
Mohlo by vás zajímat: Dvouapůlletý Alex vypil pět litrů vody denně a pořád spal. Jak poznáte, že je dítě diabetik?
Jaký je život s diabetem I. typu?
Pro lidi s onemocněním Diabetes mellitus (lidově „cukrovka“) je charakteristická špatná funkce hormonu inzulinu, který zajišťuje vstup glukózy z krve do buněk svalů a jater, kde se dále zpracovává. Při diabetu I. typu se v těle nevytváří dostatečné množství inzulinu.
Pacienti s diabetem I. typu si proto musí svou hladinu cukru v krvi hlídat, aby se vyhnuli už zmíněné hypoglykemii, ale i vysokým hladinám cukru. Při nedostatečné kompenzaci hladiny cukru diabetikům také hrozí vážné zdravotní komplikace, například postižení ledvin nebo srdečně-cévního systému.
Přečtěte si také: Cukrovka nebolí, člověk proto o ní často ani netuší, varoval lékař. Na co dávat pozor?
Na otázku, jaký je reálně život s cukrovkou I. typu, by nejspíš každý z těch, kteří ji mají, odpověděl trochu jinak. Je důležité, že v dnešní době už může být životní prognóza diabetiků stejná jako u zdravých lidí. Při léčbě moderními dlouhodobými i krátkodobými inzuliny je minimální riziko vyvolání hypoglykemie.
Celkově dnes může být životospráva pacientů volnější – pokud jsou vyškoleni a v léčbě spolupracují, mohou se stravovat i nepravidelně a dávky inzulinu i jednotlivé porce jídel si upravovat podle potřeby. Výrazným pokrokem jsou takzvané senzory, které měří hladinu cukru kontinuálně a pacient třeba na mobilu kdykoliv vidí svou hladinu cukru, a mimoto ho včas varuje alarm. Kvůli rozsáhlému výzkumu nových léků se předpokládá, že v budoucnu možná půjde rozvoj této formy cukrovky zastavit.
Zdroje: mirror.co.uk, nzip.cz