První pomoc na dovolené: Jak na špatné zažívání, spáleniny nebo nachlazení

Největším strašákem dovolených v exotických destinacích bývají potíže se zažíváním, ty vás ale mohou dohnat kdekoliv. Stejně jako otravný hmyz, nepříjemné reakce na slunce, nebo dokonce nachlazení, které není ani v létě nijak výjimečné. Lékařky radí, jak na prevenci i první pomoc.

Úžeh, úpal a dehydratace organismu

Úžeh a úpal se často zaměňují, mají ale jinou příčinu. „Úžeh vzniká obvykle přímým působením slunce zejména na hlavu, dochází k přehřátí mozku. Při úpalu dochází k celkovému přehřátí organismu působením vysokých teplot, především ve vlhkém a nevětraném prostředí,“ vysvětluje internistka Hana Sýkorová.

„Ohrožené jsou hlavně děti, staří a obézní lidé. Při úžehu pak lidé se světlými vlasy a pokožkou. Oba stavy se projevují obdobně. Mezi příznaky patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě, dezorientace či poruchy vědomí, někdy horečka,“ popisuje Sýkorová.

Prevence úžehu, úpalu a dehydratace: Vyhýbat se nadměrnému pobytu v horku či na přímém slunci a pobytu v horkých, vlhkých a nevětraných prostorách. Nosit přiměřené oblečení a při pobytu na slunci také pokrývku hlavy, případně i navlhčenou. Dále je třeba pravidelně pít dostatečné množství tekutin, nejlépe minerálních vod.

První pomoc při úžehu a úpalu: Je doporučeno dotyčného uložit na chladné a stinné místo, dle jeho stavu vědomí podávat dostatek tekutin, ale spíš opatrně, po douškách. Vhodné jsou třeba iontové nápoje nebo mírně oslazený čaj a chladné obklady, zejména na hlavu, případně studené zábaly. Při bolestech, pokud dotyčný nezvrací, lze použit běžná analgetika. Spálenou pokožku je nutné ošetřit adekvátním přípravkem.

Spálená pokožka

Hlavní prevencí před spálením pokožky je nepobývat na přímém slunci, především přes poledne, a chránit ji ochranným filtrem. Jaký faktor vybrat? „Riziko spálení pokožky je závislé na fototypu kůže každého člověka. Čím světlejší je kůže, tím je náchylnější ke spálení. U světlých fototypů je doporučován k ochraně kůže opalovací krém s ochranným filtrem proti UVA a UVB záření SPF 25–50+ (Sun Protection Factor). U tmavších fototypů je vhodný krém s SPF minimálně 15, aby se předešlo nežádoucím účinkům záření. Zvolení výše SPF se odvíjí také od doby a místa pobytu na slunci, ve Středomoří je tedy lepší vyšší faktor než ve střední Evropě,“ říká dermatoložka Aneta Klimešová.

Prevence: Většinu opalovacích krémů je nutné aplikovat 20 minut před pobytem na slunci a ideálně opakovat aplikaci ještě jednou zhruba 15 až 30 minut po začátku slunění. Důležitou ochranou pokožky je i oděv, pokrývka hlavy a sluneční brýle. Pro omezení rizika spálení pokožky je vhodné vyvarovat se přímého slunce především kolem poledne, respektive mezi 11. a 15. hodinou.

První pomoc: Pokud již nastane spálení pokožky, je vhodné aplikovat přípravky po slunění, jež splňují promazávací funkci, obsahují antioxidanty a nověji se v nich objevují reparační enzymy DNA, které pomáhají opravovat UV zářením poškozenou DNA buněk.

Zažívací obtíže

Internistka Hana Sýkorová upozorňuje, že zažívací potíže nemusí být spojeny jen s virovou či bakteriální infekcí, ale také pro nás hůře stravitelnou stravou nebo již zmíněným přehřátím.

Prevence: Zvláště v exotických destinacích s nižším hygienickým standardem se doporučuje jíst jen jídla, která jsou spolehlivě tepelně ošetřená. Z ovoce konzumovat nejlépe jen to, které lze oloupat a není tedy omyté vodou. Doporučuje se pít jen balenou vodu. Pozor například na ledové kostky v nápojích.

První pomoc: Při zažívacích obtížích je samozřejmě nutná dieta, snažit se udržet dostatečný příjem tekutin (čaj, pro děti iontové nápoje – např. Kulíšek). K léčbě průjmů lze doporučit probiotika, dále například Smectu nebo živočišné uhlí, Endiaron nebo lépe účinkující Ercefuryl, který je na recept. Pokud nebudou průjmy horečnaté či ve stolici nebude krev, lze užívat rovněž Immodium/Loperon ke snížení frekvencí stolic. Při nevolnosti nebo zvracení je vhodný lék s účinnou látkou omeprazol ke zklidnění žaludku, při zvracení také torecanové čípky. Někdy může žaludeční obtíže zklidnit vychlazená a „vyperlená“ cola podávaná po lžičkách. Návštěva lékaře je nutná v případě horečnatých stavů, přítomnosti krve ve stolici či pokud člověk není schopen pít dostatečné množství tekutin.

Jak správně sportovat a jíst v létě, abyste horké dny přežili ve zdraví?

Nachlazení

Ani v létě není nachlazení výjimkou, většinou na něm mají svůj podíl klimatizované prostory, do kterých vstupujeme rozehřátí. Také se ale může týkat dětí, které rády dlouho řádí ve vodě, i když je o dost studenější než okolní teplota. Ve chvíli, kdy už se nachlazení projeví, je třeba ho řešit podle individuálních příznaků.

Prevence: Je nezbytné se vyvarovat nadměrně velkých tepelných rozdílů mezi teplotou venku a uvnitř klimatizovaných prostor, což platí nejen pro budovy, ale také pro automobily. Rozdíl by měl být maximálně kolem 5 až 6 °C. Člověk by si také neměl nechat klimatizaci foukat přímo na sebe, zejména ne přímo na hlavu. Samostatnou kapitolou je zvlhčování vzduchu a pravidelné čištění filtrů v klimatizaci.

Mohlo by vás zajímat: Encefalitida bez klíštěte? Žena popsala, jak kvůli nečekané nemoci přišla o řidičák

Klíšťata a bodnutí hmyzem

I v tomto případě je nejdůležitější ochranou prevence, co radí Hana Sýkorová?

Prevence: Obranou je adekvátní oblečení (dlouhé nohavice, rukávy apod.), kontrola kůže po příchodu zvenku a užívání repelentů. Doporučuji očkování proti klíšťové encefalitidě. Kůži můžeme následně ošetřit lokální dezinfekcí, antibiotickou mastí, jako je třeba Framykoin, a lokálními antihistaminiky (např. Fenistil gel).

Cestovní lékárnička

Dále Hana Sýkorová radí, že by ve vaší rodinné lékárničce rozhodně neměly chybět léky na řešení zažívacích obtíží, antialergika, běžná analgetika a léky na snížení teploty. Kapky do nosu v případě nachlazení, léky na bolesti v krku. Dezinfekce na ošetření drobných poranění, případně také mast Framykoin, náplasti a elastické obinadlo. A samozřejmě přípravky na ošetření popálenin ze sluníčka. Ke zvážení je přibalit s sebou také antibiotikum (např. u žen trpících na častější záněty močových cest či v případě, že nebude vždy dostupná lékařská péče). V rámci prevence by ještě na závěr doporučila nepodcenit doporučovaná očkování do exotických destinací.

Zdroj: Pro web Prima Ženy internistka Hana Sýkorová a dermatoložka Aneta Klimešová z pražské kliniky Health Plus.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.