Psychologie

28. srpna 2017 07:30

Martina Čerňanská

Chcete být v životě šťastní? Vzdejte se nadobro těchto věcí!

Být šťasten je těžké, jen málokdo to umí. Většina lidí se to učí v podstatě celý život. Co je potřeba udělat, abychom se šťastni cítili častěji? Či lépe řečeno: co nám vlastně ve štěstí brání?

Pocit štěstí jako by náležel jen výjimečným příležitostem, za které lze považovat například úspěšně složenou maturitu či promoci, svatbu anebo narození dítěte. Ale to bychom pak cítili štěstí jen několikrát za život. Není to málo? A co máme udělat pro to, abychom se šťastní konečně cítili? Někdy si totiž za to, že se nám „muška jenom zlatá“ vyhýbá, můžeme jen my sami.

Neustálé srovnávání vede do pekel

Kořeny naší permanentní nespokojenosti spočívají mimo jiné i v porovnávání. Skutečně má smysl trápit se tím, že má soused hezčí zahradu a větší auto, nejlepší kamarádka pohlednějšího manžela, šéfová vyšší plat? A k čemu je dobré myslet na to, že loňská dovolená byla lepší než ta současná, že nynější partner možná není v mnoha směrech tak fajn jako ten předchozí? Negativní myšlenky tohoto typu jsou přesně to, co nám brání ve štěstí.

Věčné čekání na štěstí? Omyl!

Paradoxně právě čekání na štěstí a myšlenky na to, že už brzo dosáhneme například vytoužené mety v zaměstnání, nám ve štěstí brání. Plánujeme, že nám bude mnohem líp, až děti vyrostou a postaví se na vlastní nohy, až si koupíme lepší auto a budeme více cestovat, až se přestěhujeme do domu po babičce a zrekontruujeme ho. Chtít být šťastný či to dokonce plánovat může právě pocit štěstí totálně zlikvidovat.

PŘEČTĚTE SI: SEDM TAJEMSTVÍ NESTÁRNOUCÍCH ŽEN. CHCETE BÝT JAKO ONY?

Procházka není ztracený čas

Pohyb navozuje pocit štěstí a není nic jednoduššího, než se začít trochu hýbat. Teď rozhodně nemáme na mysli, abyste všeho nechali a běželi maraton. Stačí procházka ostrou chůzí, nejlépe po lese, ale projít se můžete třeba i cestou do práce. „Na nějaké procházky prostě nemám čas, nevím, co dřív,“ stýskají si mnohé ženy. Stačí půlhodinka, hned se budete cítit lépe.

Co bylo, bylo

Minulost je nenávratně pryč a co bude, nevíme. Naříkat, že mládí prchlo do dáli, že v dětství nám bylo dobře, že už se to nikdy nevrátí – je zbytečné. Rovněž hýčkat si staré rány není právě rozumné. Co takhle udělat za tím, co bylo, tlustou čáru? Pokud se za každou cenu zuby nehty držíte minulosti a myslíte jen na staré křivdy, nezbude vám prostor pro nové zážitky. A i když zrovna prožíváte něco pěkného, ani to nezaregistrujete. Duchem jste totiž jinde.

Kdo se umí radovat?

Přemýšlejte o pozitivních, příjemných věcech. Všimněte si, že když se v našem životě stane něco negativního, když v čemsi neuspějeme, nečiní nám žádný problém o tom stále uvažovat, obracet problém ze všech stran, litovat, že jsme neučinili to či ono. V případě úspěchu však přecházíme rychle k další věci a nedáme si čas na to, abychom uvažovali o tom, co dobře fungovalo. A abychom se v duchu výrazně pochválili.

Malá potěšení

Ta jsou pro duševní hygienu nesmírně důležitá. Umíte sami sobě věnovat každodenní malá potěšení? A když říkáme malá, myslíme skutečně malá: přivonět si k růži v parku, jít s kamarádkou na kávu, připravit si něco dobrého k večeři, zažertovat se sousedem, když jde vynést koš. Vnímejte a více si uvědomujte krásy obyčejnosti a všednosti.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: em

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.