10 zemí světa, kde se ženám nejlépe žije
Doma je doma a v České republice se docela hezky žije. Kdybyste si ale, jako příslušnice ženského pohlaví, mohla vybrat znovu, kam se narodíte, volte jednu z těchto deseti zemí. V oblasti práv a rovnosti žen k nim zatím můžeme jen vzhlížet!
1. Švédsko
Tato skandinávská země je šampiónem v oblasti práv pro ženy! Může se pochlubit jednou z nejlépe placených rodičovských dovolených na světě a to pro obě pohlaví. Novopečení rodiče mají 480 dní placené dovolené, ženy dostávají bezplatnou nebo dotovanou prenatální péči a existuje pro ně mnoho aktivit a center. Švédsko je genderově velmi neutrální a dobrou polovinu vlády země tvoří ženy.
2. Dánsko
Ve srovnání s ostatními zeměmi jsou v Dánsku velmi malé rozdíly mezi muži a ženami v oblasti vzdělávání, ekonomiky, zdravotnictví i politiky. Silný sociální systém štědře podporuje mladé rodiny s dětmi a Dánsko má také jednu z nejvíce flexibilních politik rodičovské dovolené v celé Evropské unii.
3. Norsko
Tato skandinávská země poskytuje matkám až 35 týdnů mateřské dovolené v plné výši platu nebo 45 týdnů při 80% platu. Norsko je považováno za jeden ze vzorů v přístupu k rovnocennosti pohlaví na světě.
4. Holandsko
I holandské matky si užívají výhod, které by se líbily všem. Novopečené maminky mohou využít služeb zkušené mateřské sestry, která jim v prvních týdnech pomůže s novorozencem. Tyto služby platí z větší části stát! Společnost v Holandsku se také snaží smazat rozdíly mezi muži a ženami v mnoha oblastech života.
PŘEČTĚTE SI: JAK SE ŽIJE ČEŠCE NA ZAKYNTHOSU
5. Kanada
Také Kanada ve své legislativě i sociálních strukturách hodně myslí na ženskou otázku. Mnoho žen se angažuje a jsou výraznou součástí kanadské domácí a zahraniční politiky. Na druhou stranu stojí za zmínku, že kanadské domorodé ženy jsou v mnohem vyšší míře oběti násilných činů než většina ostatních kanadských žen.
6. Finsko
Další skandinávská země, kde není feminismus nadávkou, ale respektovaným postojem. Finsko bylo první zemí, která dala ženám právo volit a legalizovala všeobecné volební právo.
7. Švýcarsko
Švýcarsko, se svým vysokým životním standardem, krásnou krajinou hor a jezer a důrazem na kvalitu života, se jeví jako země zaslíbená. Dlouhodobě se zde podporuje diverzita společnosti včetně ženských a genderových otázek. Přesto jeden černý puntík - Švýcarsko bylo jednou z posledních zemí Evropy, která umožnila ženám volit. Stalo se tak až v roce 1971.
8. Austrálie
Australské společnosti je rovnoprávnost pohlaví velmi vlastní a přirozená. Muži i ženy vykazují vysokou a velmi srovnatelnou účast ve všech oblastech společenského života, včetně sportů. Obě pohlaví se zde, podle statistik, dožívají vysokého věku.
9. Rakousko
Tato demokracie se může pochlubit vysokými příjmy, bohatým kulturním životem a jedním z nejvyšších životních standardů na světě. Ženám i mužům se zde dobře žije a Rakousko má vysoká hodnocení v oblasti podnikání, občanství a dědictví.
10. Nový Zéland
Pro obě pohlaví je Nový Zéland bezpečnou a mírumilovnou zemí, která je lídrem v udržování míru a globální bezpečnosti. Od roku 1980 je Nový Zéland zónou bez jaderných zbraní.
-ku-
Přečtěte si také: