Psychologie

2. března 2017 10:00

Martina Čerňanská

Potřebujete ulevit od stresu a získat duševní pohodu? Víme, jak na to

Potřebujete uklidnit mysl, získat duševní pohodu a eliminovat stres? Inspirujte se 10 technikami, které vám pomohou získat zpět ztracený klid a celkově zpomalit životní tempo.

S.O.S. zklidnění

Dechová technika, která vám pomůže zklidnit mysl. Položte ruce na uši, zavřete oči a zaměřte se jen na svůj dech. Vnímejte, jak vzduch, který vdechujete a vydechujete, prochází vaším nitrem. S nádechem cítíte chlad, procházející přes nos, s výdechem teplo. Zkuste naslouchat jen vašemu dechu. Zůstaňte tak třeba jen pár vteřin.

  • Buďte offline

Zkuste se na hodinu denně odpojit od mobilního telefonu, počítače, Facebooku, Twiteru, Instagramu… Každý den si stanovte pevný čas, kdy se “odpojíte” a budete jen sami se sebou.

  • Střídavý dech

Pomáhá harmonizovat levou a pravou mozkovou hemisféru, sympatikus a parasympatikus. Je jedním z nejúčinnějších jogínských nástrojů v boji proti stresu. Položte pravý prostředníček a ukazováček mezi obočí, pravý palec na pravou nosní dírku. Nadechněte se levou nosní dírkou, pak položte prsteníček a malíček na levou nosní dírku. Uvolněte pravou a vydechněte pravou nosní dírkou. Nadechněte se pravou, vydechněte levou nosní dírkou. Tento dechový cyklus opakujte minimálně 5x. Vnímejte pocit vnitřního klidu, zklidnění tlukotu srdce.

  • Naslouchejte sami sobě a vnímejte, co vám říká vaše tělo

Vyzkoušejte meditaci. Zkuste se pohodlně posadit tak, aby vám sed byl příjemný. Použijte meditační polštář, opřete se zády o stěnu nebo se posaďte na židli… To je na vás. Pokud vám nečiní problém pozice Lotosového květu – Padmasana, zůstaňte v ní. Zavřete oči a jen pozorujte tok vašeho dechu. Nechte vaše myšlenky plynout a jen je pozorujte jako nestranný divák v kině. Klidně nechte vaši mysl, ať vymyslí i ty nejbláznivější scénáře. Používám tuto meditační techniku, když se má mysl dokola zaobírá nějakým problémem a nemůže najít řešení. Miluji ten pocit po meditaci, kdy mám pocit, že mi někdo sundal těžký batoh z ramen a má mysl je jasná.

  • Dejte vašemu dni řád

To, co učí každá maminka své miminko již od narození, je řád. V tolik hodin se jí, v tolik hodin se koupe… proč by to ale neměli dodržovat i dospělí? Naše tělo i mysl touží po vnitřním řádu a pravidelnosti. Postupně, po malých krůčcích upravujte váš denní režim. Pokud se rozhodnete k radikální změně, bude to pro vás násilné a za týden jste zpět ve starých kolejích. Nečiňte násilí sami na sobě. Pomalu je lépe.

Foto: istock.com

  • Nezapomínejte na pravidelný spánek

Pokud se cítíte velmi unaveni, máte pocit, že vaše hlava je plná myšlenek, které nelze zastavit, pak vyzkoušejte Jóga Nidru – jógový spánek. Krok po kroku objevte intenzivní relaxaci těla, ducha i mysli.

  • Zapomeňte na polotovary a uvařte si

Pro mne je příprava jídla něco jako kreativní meditace. Nemusíte přece vařit menu o pěti chodech, vyzkoušejte jednoduché recepty. Zkuste připravovat jídlo podle toho, jaké je roční období.

  • Méně je někdy více a lépe

Zkuste si každé ráno říct nebo napsat, co za den stihnete vyřídit. Večer pak zkuste váš den uzavřít. Klidně si vše pište. Já si ve své jogínské praxi vedu deník již 15 let a je skvělé se k některým věcem občas vrátit.

  • Nezapomínejte ve správný čas zařadit očistu organismu

Snažíme se myslet a kontrolovat to, co jíme, ale ne vždy jsme schopni to ovlivnit. Stejně tak se to týká vzduchu, který dýcháme. I pohybové aktivity a stres vytvářejí odpadní látky v našem organismu. Jaro je správný čas na intenzivnější očistné kůry. Nezapomeňte, očista je velmi náročná sama o sobě, a tedy vyžaduje 100% odpočinek. Zkuste tedy v době očisty nechodit do práce, nestarat se o rodinu… Dejte vašemu tělu čas a prostor pro očistu.

  • Zkuste meditaci v chůzi

Začněte tím, že si uvědomíte váš stoj, poté vnímejte, jak se při chůzi chodidla střídavě dotýkají země. Meditací v chůzi začínáte cestu, která vám přináší tělesnou zkušenost – uvědomíte si vaše fyzické já, poté pocity, následně emoce a nakonec dosáhnete vyššího vnímání.

Mohlo by vás také zajímat:

připravila: Zuzana Klingrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.