Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s tenkým střevem?
Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s tenkým střevem? Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu.
Řeč těla: tenké střevo
Tenké střevo je náš strach z minulosti, úzkost, přehnaná sebekritika, tíseň a nejistota. Vnitřní nahromadění věcí, které už nepotřebujeme, a strach z jejich odstranění. Tenké střevo je vstupní branou pro vstřebávání výživných látek. Pokud nejsou minerály správně vstřebávány, můžeme trpět i nedostatkem vitamínů.
Jaké symboly nám okrývají potíže s tenkým střevem?
Zažívací potíže: horní část tenkého střeva je spojena s bederní páteří, může se projevit i jako bolest v bederní oblasti zad. Nepříznivý vliv má stres, přílišná kritika a analyzování minulosti. Zprvu se nám můžou střeva ozvat pouze nadýmáním a později i bolestí.
Naše střeva zpracovávají veškeré informace spojené s tím, co jsme v daný den prožili. Jak výhry, tak prohry, reagují na smutky, ale i radost a všemožné akce. Vyhodnocují naše touhy a také očekávání. Střeva tráví nejen naši potravu, ale i to co slyšíme, prožíváme, vnímáme a zažíváme. Mají úkol vybrat to podstatné a to ostatní nevnímat.
Položte si následující otázky:
Jak trávím situace, která zažívám? Analyzuji často svoji minulost? Jsem pod neustálým stresem? Zažívám věčnou nespokojenost? Umím se radovat ze života? Podléhám svému vnitřnímu kritikovi? Žiji ve věčné nespokojenosti? Kde cítím nejistotu?
Obecně jsou střeva spojena s naší imunitou. Od dětství jsem trpěla sníženou imunitou a onemocněla jsem každou nemocí, o které jsem se jen doslechla. Posilování imunity přes střevní mikroflóru nebylo vždy účinné. Léčila jsem totiž vždy vše z vnějšího pohledu, než jsem přišla na princip uzdravení pomocí vnitřního principu. Začala jsem pracovat na své sebelásce a sebejistotě a tím se posílil i můj imunitní problém. Upravilo se mi také zažívání a problémy se střevy. Od té doby jsem nemocná pouze tehdy, pokud řeším nějaký velký problém, který se většinou projeví nakonec i na mém těle. Můžu se potkat s nemocným člověkem, a přesto neonemocním.
Potíže se zažíváním přicházejí vždy po nějaké konfrontaci, kdy na celou situaci myslím delší dobu a nedokážu se s tím vyrovnat. Vše analyzuji a můj vnitřní kritik mi radí, jak jsem se měla v danou chvíli zachovat. Pokud si odpustím a podívám se na vše z nadhledu a přijmu situace a život takový, jaký je, tak se mi většinou hned uleví. Postačí jen věřit, že mé myšlenky jsou mocnější, než si myslím.
Jak k nám tenké střevo promlouvá?
Nadýmáním, bolestí v oblasti bederní páteře, průjmem, zácpou, sníženou imunitou nebo třeba i zánětem střev.
Jak vyléčit tenké střevo?
Střeva se projevují podle našeho myšlení. V životě všichni dělají chyby a je důležité uvědomit si, že chyby jsou pro naše ponaučení a přinášejí nám poznání. Sebeobviňováním a kritikou si jen přitížíme. Pomoci si můžeme i zkvalitněním jídelníčku, pitím bylinkových čajů, držením diety a především tím, že se nebudeme snažit hodnotit svět kolem sebe. Přestaneme všechny situace analyzovat a hodnotit. Pokud to bude možné, snažme se umlčet svého vnitřního kritika, který nám přináší jen pocity beznaděje a neúspěchu.
Správné dýchání: především měkké dýchání je špatné. Dobré je naučit se dýchat tak, aby se břicho při nádechu zvětšilo. Pohyb bránice směrem dolů. Jídlo pozdě večer zatěžuje tenké střevo. Přínosem je i pestrá strava a menší množství jídla.
Léčba střev spočívá především v tom, že se podíváme na svůj život s nadhledem. Máte-li jakékoliv problémy s trávením a se střevy, snažte se s láskou a pochopením přijmout vše, co vás potkalo a co vás potká. Trápit se neustále něčím, co nemůžete momentálně změnit, je cesta k dlouhodobým potížím s trávením. Dobře trávit a dobře vylučovat znamená, že každý den budeme přijímat život takový, jaký je. Bez růžových brýlí, ale i bez pesimismu.
Afirmace pro léčbu: „Svobodně a jednoduše se zbavuji všeho starého a radostně vítám nové věci.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie