Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zvracením?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy se zvracením?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Zvracení je označení pro náhlé, nervově řízené perorální (případně též pernasální) vyloučení obsahu ze žaludku či dvanáctníku, způsobené křečovitými stahy svalstva břicha a bránice. Zvracení je důležitý obranný reflex.
Jaké jsou duševní příčiny potíží se zvracením?
Zvracení může vyvolat prudké odmítání našich myšlenek. Toho, nad čím přemýšlíme a co řešíme, ale nedokážeme to strávit a urovnat v sobě. Máme strach z nových věcí. Děsí nás budoucnost a neumíme se změně postavit čelem. Z našich myšlenek nám není dobře, příliš analyzujeme svoje konání a uvědomujeme si, že ho nedokážeme změnit.
Položte si následující otázky:
Máte negativní myšlenky? Máte obavy a strachy? Špatně trávíte své myšlenky? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Často věci analyzujete a zabýváte se minulostí?
Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svého zvracení.
Jak k nám problémy se zvracením promlouvají?
Zvracením.
Jak si vyléčit problémy se zvracením?
Jsou situace a fakta, které nás vyloženě iritují a cítíme, že nám přinášejí bolest a trápení. Nikdy se s tím nesmíříme a neodpustíme lidem, kteří nám ublížili. A to může být příčina zvracení. Máme v sobě okamžiky, o nichž hovoříme pouze negativně, vyprávíme zážitky, které mají negativní podtext. Nedokážeme to vstřebat, což je opět důvod pro zvracení. Nevolnost a zvracení jsou způsobeny neurózou. Nesrovnávejte se s ostatními, protože i to vám může přinést pocit těžkého žaludku a následné zvracení.
Na fyzické úrovni je možno použít zázvor nebo mátu. Obsahují látky podporující trávení a pozitivně působící na křeče v žaludku, případně i na podrážděné zažívací ústrojí. Další účinnou bylinkou je heřmánek. Pomáhá lehnout si do tmavé místnosti a na čelo si položit studený obklad. V neposlední řadě pomáhá i akupresura, a to body na levém a pravém předloktí zhruba pět centimetrů od zápěstí, které se střídavě stlačují.
Afirmace pro léčbu: „Cítím se bezpečně ve svém životě a zažívám dobro.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie