Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zvracením?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy se zvracením?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Zvracení je označení pro náhlé, nervově řízené perorální (případně též pernasální) vyloučení obsahu ze žaludku či dvanáctníku, způsobené křečovitými stahy svalstva břicha a bránice. Zvracení je důležitý obranný reflex.

Jaké jsou duševní příčiny potíží se zvracením?

Zvracení může vyvolat prudké odmítání našich myšlenek. Toho, nad čím přemýšlíme a co řešíme, ale nedokážeme to strávit a urovnat v sobě. Máme strach z nových věcí. Děsí nás budoucnost a neumíme se změně postavit čelem. Z našich myšlenek nám není dobře, příliš analyzujeme svoje konání a uvědomujeme si, že ho nedokážeme změnit.

Položte si následující otázky:

Máte negativní myšlenky? Máte obavy a strachy? Špatně trávíte své myšlenky? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Často věci analyzujete a zabýváte se minulostí?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svého zvracení.

Jak k nám problémy se zvracením promlouvají?

Zvracením.

Jak si vyléčit problémy se zvracením?

Jsou situace a fakta, které nás vyloženě iritují a cítíme, že nám přinášejí bolest a trápení. Nikdy se s tím nesmíříme a neodpustíme lidem, kteří nám ublížili. A to může být příčina zvracení. Máme v sobě okamžiky, o nichž hovoříme pouze negativně, vyprávíme zážitky, které mají negativní podtext. Nedokážeme to vstřebat, což je opět důvod pro zvracení. Nevolnost a zvracení jsou způsobeny neurózou. Nesrovnávejte se s ostatními, protože i to vám může přinést pocit těžkého žaludku a následné zvracení.

Na fyzické úrovni je možno použít zázvor nebo mátu. Obsahují látky podporující trávení a pozitivně působící na křeče v žaludku, případně i na podrážděné zažívací ústrojí. Další účinnou bylinkou je heřmánek. Pomáhá lehnout si do tmavé místnosti a na čelo si položit studený obklad. V neposlední řadě pomáhá i akupresura, a to body na levém a pravém předloktí zhruba pět centimetrů od zápěstí, které se střídavě stlačují.

Afirmace pro léčbu: „Cítím se bezpečně ve svém životě a zažívám dobro.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.