Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s bulimií?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s bulimií?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Bulimie patří spolu s anorexií k poruchám příjmu potravy. Pro bulimii jsou charakteristické časté záchvaty nadměrného přejídání velkým množstvím potravy s následným zvracením. Postižení také velmi často zneužívají laxativa (projímadla), diuretika (odvodňující léky) nebo se snaží předejít příbytku hmotnosti náruživým a vyčerpávajícím cvičením či hladověním. Bulimie je psychickou poruchou, kdy se nemocní ve zvýšené míře zabývají svou hmotností a tvarem těla a často se krutě odsuzují a trestají za povšimnuté nedokonalosti. Oproti mentální anorexii začíná bulimie obvykle později, mezi 16. až 25. rokem života, často z ní ale vzniká nebo se mohou příznaky obou nemocí střídat.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s bulimií?

Bulimie je horečné přejídání se a následné zvracení, a to z důvodu sebenenávisti k sobě samé. Základ této nemoci je v psychice, stejně jako u mentální anorexie. Člověk trpící bulimií si myslí, že mu v životě nic nevychází, že život je pro něj jen přítěž a stres. A tak si alespoň život osladí pořádným jídlem, které se pro něj stane až chorobným. Po naplnění žaludku a uklidnění nervů dostane výčitky a pocit viny a vše jde vyzvracet. Zmatené, extrémní myšlenky a pocit viny vyvolají zvracení. Těmto lidem chybí především láska, a to hlavně sebeláska. Pocit, že pokud bude žena štíhlá, bude dokonalá a bude mít lásku, ji žene do bludného kruhu lží a sebenenávisti.

Věčné hledání kultu dokonalosti podpořené médii dovádí mnoho žen i mužů k neustálému srovnávání se s lidmi na titulcích časopisů, nebo na plátnech kin.

Položte si následující otázky:

Máte se rádi? Máte rádi své tělo? Umíte si užívat života? Máte obavy a strach? Žijete ve stresu? Věříte sami sobě? Trestáte sami sebe? Trpíte depresemi?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu své bulimie.

Jak k nám problémy s bulimii promlouvají?

Bulimií a mentální bulimií.

Jak si vyléčit problémy s bulimií?

Pěstovat sebelásku. Bulimie, stejně jako mentální anorexie, má základy v psychice. Duše bez lásky chřadne a žena si tak myslí, že bude-li štíhlá, bude dokonalá. Pocit, že na těle má samé nedostatky, chce změnit pocitem, že pokud tyto nedostatky zmizí, bude ji okolí vnímat, respektovat a mít rádo. V této pozici se zacyklí a není z ní východiska. Mladé dívky, které se nedokáží smířit se svým tělesným vývojem, trpí anorexií a veškeré své ženské znaky a změny těla považují za tloušťku. Po výrazném zhubnutí mizí i menstruace, a tak se žena opět stává dívkou a nemusí se vrhnout do světa dospělých a zodpovědnosti, kterého se bojí. Bojí se, že svoji dospělost nezvládne.

Na fyzické úrovni léčba poruch příjmu potravy může probíhat ambulantně, u některých případů je ale nutná i hospitalizace. Při ambulantním léčení jde především o pomoc psychologickou – ta je zaměřená na změnu vztahu k vlastnímu tělu, vztahu k jídlu, změnu priorit a návyků. Součástí léčby je také podrobnější zjištění, co dotyčného k onemocnění vedlo. Zde se uplatňují zejména psychoterapie, rodinná i skupinová terapie, kognitivně-behaviorální terapie, případně psychofarmaka. Vhodné se jeví také využití dalších terapeutických metod, například akupunktury, relaxačních technik a meditace, muzikoterapie a podobně.

Hospitalizace je nutná vždy v případě, že hmotnost nemocného klesla pod kritickou hranici a hrozí metabolický rozvrat organismu, nebo při opakovaném selhání ambulantní léčby. I zde se jedná jednak o pomoc psychologickou, jednak o odstranění potíží tělesného charakteru (poruchy metabolismu, důsledky podvýživy, někdy je nutná i nitrožilní výživa). Součástí léčby jsou často i antidepresiva.

Afirmace pro léčbu: „Život mne vyživuje a podporuje a chci zůstat naživu.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.