Řeč těla: Co nám říkají potíže se srdcem?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Květen nám přináší rozkvetlé stromy a jaro už je v plném proudu. Mnoha lidem se nad tou krásou srdce usměje. Dalším symbolem května je láska. Prvního května se podle tradice líbáme pod rozkvetlou třešní a některá srdce se naplní láskou. Tudíž už nikoho nepřekvapí, že květen je v psychosomatice spojen se symbolem srdce. Měli bychom tedy věnovat pozornost jednomu z nejdůležitějších orgánů, tedy našemu srdci.
Jaké symboly nám odkrývají potíže se srdcem?
Strach, úzkost, spěch, stres a tvrdost jsou negativní emoce, které ovlivňují naše srdce. Dalším vlivem je nedostatek lásky, chaos v životě, přecitlivělost, potlačování emocí, odříkání si a pocit, že nemáme právo na lásku.
Naše srdce je nejvíce spojeno s láskou a to jak tou vzájemnou, tak láskou k sobě samým. Je potřeba otevřít srdce, aby se uzdravilo. Srdce oslabuje dlouhotrvající emoční zátěž, nedostatek radosti, odříkání si, tvrdost vůči ostatním a zatvrzelost.
Položte si následující otázky:
Jaké mám staré bolesti na srdci? Mám zahojené své jizvy? Nenosím si stále s sebou bolest ze zklamání? Umím si užít život? Zažívám věčnou nespokojenost? Umím se radovat ze života? Mám ve svém životě nějaké prožitky radosti? Dokážu otevřít své srdce? Jak jsem na tom se sebeláskou?
Osudová láska mi zlomila srdce
Už v dětství jsem měla na srdci šelest. V poradně mi v době adolescence řekli, že se jedná o vývojovou vadu a už nemusím chodit na pravidelné kontroly. Následně jsem svůj šelest řešila až v těhotenství, kdy na něj upozornilo EKG. Nikdo z lékařů však nic nenašel. Ve svém partnerském životě jsem v jednom období potkala svoji „osudovou lásku“. Vnímám ji tímto způsobem, protože mi zlomila srdce. Po rozchodu se svou osudovou láskou jsem každý den ráno cítila tu obrovskou bolest u srdce a stesk. Určitě v celém tom trápení hrála úlohu i určitá partnerská závislost. Tak jsem svou bolest prožívala dlouhou dobu. Vlastně se mi opravdu ulevilo až tak po pěti letech. Celou tu dobu jsem si s sebou nesla bolest srdce, což přineslo i náležité výsledky.
V období svého trápení jsem trpěla zvláštními fyzickými projevy. Dost často jsem omdlévala a měla problémy s dechem. Psychosomatika fungovala v plné míře. Po všech vyšetřeních mi nakonec zjistili vadu srdce, která nebyla z těch nejzávažnějších, ale musela jsem chodit každý půlrok na kontroly. Lékaři mi tvrdili, že už budu muset být do konce života pod dozorem a možná brát i nějaké léky. Pokud jsem chtěla další dítě, bylo mi doporučeno to nejdříve konzultovat s kardiologem. Pochopila jsem, že moje srdce reagovalo na mou bolest a začala jsem ho léčit. Zbavila jsem se starých bolestí, pracovala jsem na otevření srdce a sebelásce. Stále mi dělá potíže své srdce úplně všem otevřít. Je to můj celoživotní úkol, snažím se. Moje léčba ale přinesla úspěch. Kardiolog mi dovolil otěhotnět a na poslední kontrole jsem byla asi před šesti lety s tím, že mám přijít, až budu mít nějaké potíže. Vada najednou nebyla tak komplikovaná, jak vypadala na začátku, a začala se jevit jako bezvýznamná. Moje úsilí se vyplatilo!
Jak k nám srdce promlouvá?
Srdce se může ozvat prostřednictvím bolesti v hrudníku, funkčními problémy se srdcem, poruchami srdečního rytmu (arytmie), nebo třeba infarktem.
Jak vyléčit srdce?
Srdce je centrem lidského bytí a vyjadřuje tak osobnost člověka a jeho hodnoty a životní názory. Srdce, které nebije, nemůže žít. Srdce pohání především radost ze života, naše cíle, láska k někomu blízkému, nebo i vůle k životu. Srdce ničí bolest. Po rozchodu nebo odchodu někoho blízkého často lidé cítí fyzicky bolest u srdce. Je to ta bolest, která naše srdce svírá a ničí. Nechuť k životu, nenávist, nebo ustrnutí v minulosti mohou naše srdce také postupně zničit.
Léčbou srdce je především radost ze života, užívání si života, láska k druhým a otevření srdce pro druhé lidi a v neposlední řadě to je sebeláska. Srdce potřebuje čas na regeneraci. Po zátěži potřebuje klid a odpočinek. Pokud srdce zatížíme například sportem, musíme najít čas na odpočinek, aby se tepová frekvence ustálila a srdce se mohlo zregenerovat. V případě, že zažíváme dále i psychickou zátěž, je srdce bez možnosti regenerace. Velké výkyvy ve spojení s obrovskou radostí a následnou depresí jsou pro srdce ohrožující. Upozornění pak přijde v podobě třeba arytmie. Na léčbu srdce je vhodná pravidelnost, co nejméně výkyvů, minimum stresu, nalezení harmonie a především otevření se lásce.
Najděte svůj vnitřní klid, zaměřte se na svůj vnitřní život a ptejte se sami sebe: Proč nemohu otevřít srdce? Čeho se ve svém životě bojím? Kde mohu najít svůj vnitřní klid? Proč potřebuji ke svému životu stres? Komu nedokážu odpustit?
Zdravé srdce je ukázkou toho, že umíme žít v harmonii, kdy energii vydáme a získáme prostřednictvím odpočinku. Eliminujeme stres a otevřeme srdce lidem i sobě samým. Zbavte se strachu milovat. Práce na sebelásce je nejlepším lékem na problémy srdce.
Afirmace pro léčbu: „ Z radostí naplňuji své srdce láskou. Láska mi dává sílu svobodně dýchat a otevřít své srdce.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie