Recepty

3. dubna 2021 05:00

Anna Kopečková

Medvědí česnek: Populární jarní bylinka je nejen chutná, ale pomůže i s řadou zdravotních neduhů

Jak využít jednu z nejoblíbenějších jarních bylinek se štiplavou chutí a intenzivní vůní po česneku? Možností je opravdu hodně a stojí za vyzkoušení.

Lepší než doktoři

Všechny jedlé bylinky, které rostou na začátku jara v přírodě, jsou pro tělo velkým přínosem. A medvědí česnek není výjimkou. Je právem považován za jeden ze silných jarních životabudičů a rovněž působí pozitivně na imunitní systém. Obsahuje spoustu vitamínu C (až 150 mg ve 100 g rostliny), vitamíny A, B, železo, zinek, hořčík, vápník. Stejně tak jako česnek paličkový obsahuje antibakteriální allicin – typickou látku, jež může za dobře známou sirnatou vůni česneku.

Díky této silné kombinaci je bylinka přírodním antibiotikem, antimykotikem a také působí antibakteriálně. Pomáhá například při nachlazení a chřipce, čistí játra a ledviny, reguluje činnost žaludku, pomáhá při nadýmání a zácpě, ale také při infekčních průjmech, působí proti ateroskleróze, vysokému krevnímu tlaku i astmatu. Také podporuje činnost srdce, pomáhá při revmatických bolestech, urychluje hojení ran, likviduje plísně a bakterie v organismu a údajně je účinná i proti rakovinnému bujení. A také ji můžete využít při jarní detoxikaci organismu.

Kde ho najdete a jak ho poznáte

Období medvědího česneku je poměrně krátké, přibližně od dubna do května. Objevuje se s první jarní zelení a rychle odkvétá, takže pokud si ho chcete natrhat sami, je potřeba pro něj vyrazit dřív, než se zazelenají koruny stromů. Roste většinou v pásech, na vlhčích a stinných místech hlavně podél potoků, v listnatých a smíšených lesích, na vlhčích loukách. Listy se trhají ideálně předtím, než rostlina vykvete. Protože připomínají listy konvalinek, lidé občas tyto dvě rostliny zaměňují. To může být problém, protože konvalinka je jedovatá. Medvědí česnek ale bezpečně rozeznáte od konvalinky díky charakteristické štiplavé vůni, kterou mají jeho listy. Rozdíl je i v tom, že listy konvalinky jsou zespodu lesklé, kdežto listy medvědího česneku jsou z obou stran matné. A rozdílně vypadají i jejich květy. Pokud se do lesa kvůli současným omezením nedostanete, nebo si netroufáte hledat medvědí česnek ve volné přírodě a riskovat záměnu s konvalinkou, můžete po něm zapátrat v supermarketu nebo si ho objednat v některém z online obchodů (například Košík.cz, Rohlík.cz nebo svetbedynek.cz). Pokud se na listy medvědího česneku vydáte, chovejte se civilizovaně a natrhejte si jen tolik, kolik sami spotřebujete, a pouze listy, ne celé rostlinky. Poslední dobou je totiž medvědí česnek tak populární, že se na něj organizují skupinové nájezdy a výsledkem jsou zplundrovaná místa, kde už nic nevyroste.

Jak ho uchovat?

Ideální je konzumovat listy co nejčerstvější. Protože po utržení brzy vadnou, můžete je dát do sklenice s vodou nebo je zabalit do vlhké látky a dát do lednice. Z medvědího česneku si také můžete vyrobit výborné a zdravé domácí pesto, případně bylinkové máslo nebo ochucený olej. Další možností je listy jemně nasekat a naložit s trochou soli do oleje nebo nasekat a zamrazit. Stačí pak přidat lžičku například pod maso, do polévky nebo do míchaných vajíček.

Podobné články

Co z něj připravit dobrého

Syrové listy můžete nasekat do salátů, včetně vajíčkového, do různých tvarohových pomazánek, jogurtových zálivek, naplnit jimi pečené kuře nebo s nimi osvěžit bramborovou kaši. Pokud budete mít k dispozici větší množství, zkuste celé listy jednoduše spařit na másle jen s trochou soli a pepře a podávat místo klasického listového špenátu. Nasekané listy skvěle oživí masové vývary, zeleninové polévky, karbanátky, omelety nebo rizota. A úplně nejjednodušší je posypat si jimi čerstvý chleba s máslem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.