Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Detox: 10 rad, díky kterým budete na jaře zdravější a v pohodě

Jaro je obdobím nového začátku, transformací spící a hibernující energie k probouzející se síle a životu. Děje se tak v celé přírodě a, i když si to moc neuvědomujeme, i uvnitř nás samotných. Je to ideální období začít na sobě pracovat a ozdravit své tělo i duši. Jak to udělat, abychom na sobě nenapáchali víc škody než užitku?
Vydáno: 31.03.2019
Detox: 10 rad, díky kterým budete na jaře zdravější a v pohodě
Autor: iStock Detox: 10 rad, díky kterým budete na jaře zdravější a v pohodě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

1. Pečujte o své střevo

Omezte obiloviny, zařaďte do jídelníčku vývary, triphalu (kombinace tří ajurvédských bylinek, kterou seženete v prodejnách zdravé výživy), kurkumu, probiotika a KVASTE! Můžete vyrábět domácí kvašenou zeleninu (pickles) nebo využít tibi krystaly či kombuchu. Tibi krystaly jsou japonské mořské krystaly, z nichž si můžete vyrobit například zdravou domácí limonádu. Seženete je zdarma třeba v pražské restauraci Eska nebo v internetových bazarech. 

2. Pečujte o svá játra

Omezte fruktózu, přísun rafinovaných tuků a alkoholu. Naopak zařaďte ostropestřec nebo třeba trochu méně známé kutki, což je bylina z oblasti Himálaje. 

3. Pečujte o své ledviny

Dodržujte pitný režim, respektujte žízeň a potřeby těla. Bedra udržujte v teple, dodržujte pravidelné biorytmy. Uvařte si čaj ze zlatobýlu. Podle čínské medicíny jsou ledviny centrem životní síly a vyplatí se o ně pečovat. 

4. Pečujte o své nadledvinky

Regulujte stresové hormony a eliminujte stresové situace. Nastavte si pravidelný životní rytmus a dostatečně se vyspěte. Využívejte sílu adaptogenů (např. ašwaganda, tulsi...). 

5. Vyživujte, ale nevykrmujte

Většina civilizačních chorob je z nadbytku. Žijeme v hojnosti, máme nadbytek kalorického příjmu (makronutrientu). Jezte opravdové jídlo, které vyrostlo nebo se narodilo či vylíhlo, ne které vzniklo v továrně, je rafinované... Ideálně lokální! Nebojte se správných tuků. Zaměřte se na zelenou zeleninu. Dopřejte si zeleninu a ovoce všech barev duhy.

6. Solte zevnitř i zvenku

Život vzešel ze slaného prostředí, kvalitní nerafinovaná sůl je základ. Hodí se do jídla i ke koupelím.

7. Myslete na svou kůži

Kůže je největším orgánem těla a absorbentem. Používejte kvalitní kosmetiku, dopřávejte tělu koupele, čerpejte vitamin D ze sluníčka, ale také se před sluncem chraňte.

8. Dýchejte

Správné dýchání je nejefektivnějším způsobem dnes tolik populárního odkyselení organismu. Navíc pomáhá uvolnit napětí a stres.

9. Meditujte

Není ovšem nutné sedět a vydávat zvuk óm. Pročistěte si hlavu při oblíbené činnosti bez vyrušování. Studie prokazují příznivý vliv meditace na nadledvinky, potlačení zánětů, a dokonce i rozvoj šedé kůry mozkové!

10. Zařaďte rituály

Tělu i mysli prospěje pravidelný odlehčený den, třeba na šťávách, každodenní ranní studená sprcha i večerní kniha.

Autor: Lukáš Bulín, www.teloaduse.cz

Článek je zařazen v: detox, očista, detoxikace, ledviny, pitný režin, pitný režim, dýchání, ajurvéda, biorytmus, kvašení
Reklama