Detox: 10 rad, díky kterým budete na jaře zdravější a v pohodě

Jaro je obdobím nového začátku, transformací spící a hibernující energie k probouzející se síle a životu. Děje se tak v celé přírodě a, i když si to moc neuvědomujeme, i uvnitř nás samotných. Je to ideální období začít na sobě pracovat a ozdravit své tělo i duši. Jak to udělat, abychom na sobě nenapáchali víc škody než užitku?

1. Pečujte o své střevo

Omezte obiloviny, zařaďte do jídelníčku vývary, triphalu (kombinace tří ajurvédských bylinek, kterou seženete v prodejnách zdravé výživy), kurkumu, probiotika a KVASTE! Můžete vyrábět domácí kvašenou zeleninu (pickles) nebo využít tibi krystaly či kombuchu. Tibi krystaly jsou japonské mořské krystaly, z nichž si můžete vyrobit například zdravou domácí limonádu. Seženete je zdarma třeba v pražské restauraci Eska nebo v internetových bazarech.

2. Pečujte o svá játra

Omezte fruktózu, přísun rafinovaných tuků a alkoholu. Naopak zařaďte ostropestřec nebo třeba trochu méně známé kutki, což je bylina z oblasti Himálaje.

3. Pečujte o své ledviny

Dodržujte pitný režim, respektujte žízeň a potřeby těla. Bedra udržujte v teple, dodržujte pravidelné biorytmy. Uvařte si čaj ze zlatobýlu. Podle čínské medicíny jsou ledviny centrem životní síly a vyplatí se o ně pečovat.

4. Pečujte o své nadledvinky

Regulujte stresové hormony a eliminujte stresové situace. Nastavte si pravidelný životní rytmus a dostatečně se vyspěte. Využívejte sílu adaptogenů (např. ašwaganda, tulsi...).

5. Vyživujte, ale nevykrmujte

Většina civilizačních chorob je z nadbytku. Žijeme v hojnosti, máme nadbytek kalorického příjmu (makronutrientu). Jezte opravdové jídlo, které vyrostlo nebo se narodilo či vylíhlo, ne které vzniklo v továrně, je rafinované... Ideálně lokální! Nebojte se správných tuků. Zaměřte se na zelenou zeleninu. Dopřejte si zeleninu a ovoce všech barev duhy.

6. Solte zevnitř i zvenku

Život vzešel ze slaného prostředí, kvalitní nerafinovaná sůl je základ. Hodí se do jídla i ke koupelím.

7. Myslete na svou kůži

Kůže je největším orgánem těla a absorbentem. Používejte kvalitní kosmetiku, dopřávejte tělu koupele, čerpejte vitamin D ze sluníčka, ale také se před sluncem chraňte.

8. Dýchejte

Správné dýchání je nejefektivnějším způsobem dnes tolik populárního odkyselení organismu. Navíc pomáhá uvolnit napětí a stres.

9. Meditujte

Není ovšem nutné sedět a vydávat zvuk óm. Pročistěte si hlavu při oblíbené činnosti bez vyrušování. Studie prokazují příznivý vliv meditace na nadledvinky, potlačení zánětů, a dokonce i rozvoj šedé kůry mozkové!

10. Zařaďte rituály

Tělu i mysli prospěje pravidelný odlehčený den, třeba na šťávách, každodenní ranní studená sprcha i večerní kniha.

Autor: Lukáš Bulín, www.teloaduse.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.