Prima maminka

11. června 2017 14:00

Martina Čerňanská

10 věcí, které byste měla vědět ve čtyřiceti

Čtyřicítka je pro ženu zlom. Definitivně přichází střední věk, a i když vám pořád v masně na rohu říkají “mladápani”, s trochou soudnosti víte, že už jste “středněstarápani”. Než propadnete depresi a začnete kouřit a vínečkovat víc než za mlada, uvědomte si nezměrné požehnání tohoto věku.

Pořád ještě totiž dobře vypadáte a navíc máte dost nažito, takže se nacházíte na pomyslném vrcholu sil. Jste totiž krásná i moudrá zároveň, a to se většinu života na pomyslném grafu spíše vylučuje. Čtyřicítka je super, co byste měla vědět, umět a znát?

1. Umění sebereflexe

Ve čtyřiceti by vám mělo být jasné, že za svůj život nesete odpovědnost sama. Křivdy z dětství, práce nebo partnerských vztahů by neměly být směrovkami, které vás povedou dál. Pokud se nyní dokážete podívat sama na sebe se zralým odstupem a poučit se z chyb, čeká vás ta pohodovější polovina života.

2. Víte, co vám sluší

Opravdu chcete plýtvat časem po výprodejích a lovit trendy hadříky za zlomek ceny? Ve čtyřiceti je to únavné a nepřináší to zdaleka ten správný rauš jako dřív. Vy už totiž víte, že nenosíte roláky, která délka šatů je pro vás ta pravá, a že v béžové působíte mdle. Váš šatník by měl hlásat do světa: vím přesně, co si vezmu, protože se velmi dobře znám a nehodlám plýtvat svým časem a energií na módní přešlapy.

Už víte, co vám sluší, a to je přece fajn, ne? Foto: istock.com

3. Jste zatraceně sexy

Uvažte, že minulých minimálně dvacet let jste trénovala v posteli na dokonalou milenku, kterou jste se právě stala. Neobtěžujete se předstírat orgasmus, neschováváte svou touhu ani vášeň, protože to nemáte zapotřebí. Čtyřicátnice jsou tak “hot and sexy”, protože prostě vědí a umí. A mladí kluci to už asi vědí také, protože se s koloušky v posteli zralých žen přímo roztrhl pytel.

4. Konečně se milujete

Pamatujete, jak jste ve dvaceti šílela nad každým faldíkem a ve třiceti nad prvními vráskami? Tohle máte už za sebou. Proč se poměřovat s šestnáctiletými kůzlaty z módního týdne v Miláně? Proč se stresovat z nedokonalostí? Jste to prostě vy, taková, jakou vás život uhnětl, a vy ostatní: berte, nebo nechte, váš problém.

5. Sláva zkušenostem!

V restauraci nemáte problém s vícero příbory. Oběd pro rodinnou sešlost zvládnete s přehledem. Umíte rozdělat oheň v krbu. Víte, že lesklé silonky ani plastová ramínka u podprsenek se opravdu NENOSÍ! V neděli upečete chleba. Když chcete zhubnout, tak to uděláte. Odjedete na dovolenou, sama. Naučíte se italsky. Umíte koupit správné dárky. Prostě teď jste přesně v tom věku, kdy zvládnete, na co si ukážete.

6. Umíte lásku dávat i přijímat

Ne, že byste se nemohla ve čtyřiceti zabouchnout jako puberťačka, ale už víte, že láska není jen o motýlech v žaludku, promilovaných nocích a slzách do polštáře. Je to proces a všemi těmi obyčejnými dny dostává hloubku. Milujete své děti, přátele, rodiče a partnera klidnějším, ale daleko vytrvalejším plamenem, který jen tak něco nesfoukne.

Umíte si užívat bez výčitek. Foto: istock.com

7. Umíte šetřit

Někdo neudrží korunu celý život, jiný je zodpovědný už od prvního keramického prasátka. Ale i tento “vztah” se s věkem dokáže měnit. Ve čtyřiceti rozhodně víte, co to obnáší peníze vydělat. Kolik si dát stranou na hypotéku, kolik na kroužky pro děti a co vás bude stát dovolená. Nemusíte si kupovat každý nesmysl, abyste byla šťastná. Vy a peníze si už prostě rozumíte a víte, co od sebe navzájem čekat.

8. Umíte říkat NE

A jestli neumíte, tak máte vážně co dohánět. Jde to s klidem a vyrovnanou tváří, bez výčitek svědomí a záplavou ukoktaných argumentů. Vaše “ne” je vlídné, přátelské, ale důsledné. Jste ochotná a pozorná, ale znáte své limity, přes které už nejede vlak. Toto není pro mne, to dělat nechci, nyní nemohu. Vaše “ne” vychází ze zralého přesvědčení, že víte, co je pro vás to správné řešení.

9. Umíte si užít

Když konečně udáte děti babičce a vyrazíte s kamarády na tah, je to opravdu zábava. Možná proto, že další příležitost bude až za měsíc, za dva. Dobrého pomálu, říká se. Máte si co povídat! Umíte pít a víte, kde je správná míra, abyste měla příjemnou špičku, ale žádný pád. Nevyspíte se s každým klukem z baru, přesto si dokážete užít flirtování bez následků a morální kocoviny. A konečně si můžete dovolit opravdu dobré víno!

10. Oceníte kvalitu

Ve čtyřiceti se už nevyplatí brouzdat po povrchu. Chcete přece kvalitu, ne kvantitu! To platí pro vše, co se vás týká. Ať už jde o muže, přátele, trávení volného času, dovolenou nebo boty a kabelky. Je vám čtyřicet a je ten pravý čas být trochu náročná!

Mohlo by vás také zajímat:

-KU-

Sdílejte článek
Štítky stres psychika sebeláska relax

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.