20. ledna 2016 04:45
Lucie Průchová11 triků proti nočním můrám aneb Jak si přivodit sladké sny
11 triků proti nočním můrám aneb Jak si přivodit sladké sny
Nesnášíte, jak se vám tchyně vměšuje do manželství, takže není až tak šokující, když se vám poslední hádka honí v noci hlavou a promítá se do vašich snů. Koneckonců je to způsob, jakým se mozek snaží vyrovnat s nevyřešenými konflikty, nepříjemnými zážitky a prostě se situacemi, se kterými si tak nějak neví rady.
Ale jak lze vysvětlit nedávný řetězec náhodných nočních můr a neuvěřitelně živých snů, který může za to, že jste se probudila unavená, nevyspalá a s mizernou náladou? Máme pro vás 11 překvapivých věcí, které ovlivňují, co se vám objeví ve snech, a jaká je pravděpodobnost, že si tyto můry budete pamatovat.
Vůně
Vedou sladké vůně ke sladkým snům? Jedna vědecká studie zjistila, že vůně květin během určitého okamžiku spánkového cyklu vede k příjemným snům, zatímco zápach síry je spojen se sny negativními. I když vědci říkají, že výsledky výzkumu nelze použít ve vaší ložnici (pokud je vůně šeříku cítit v pokoji celou dobu, nemá to na kvalitu spánku vliv). Daleko větší šanci na ovlivnění vašich snů má tak vůně slaniny, která do ložnice pronikne z kuchyně. „Sny jsou ochranou spánku. Místo probuzení můžete všechny rušivé podněty zvenčí začlenit do snu a ve spánku tak pokračovat,“ tvrdí J. Catesby Ware, vedoucí oddělení spánkové medicíny na univerzitě v Norfolku.
Zvuk
Probudíte se poté, co se vám zdálo, že jste uvízli v hořící budově, a uvědomíte si, že ten zvuk požárního poplachu, co jste ve snu slyšeli, je ve skutečnosti váš budík. „Zvuky mají jen úzké okno, kterými se mohou dostat do vašeho mozku během spánku. Takové zvuky musí být dostatečné nízké, aby vás nebudily, ale dostatečně vysoké, abyste je vnímali,“ prohlašuje Deirdre Barrettová, asistentka klinické psychiatrie na Harvardu a autorka knih o spánku. Podle ní tak může nahrávka mořských vln hrát celou noc, čímž může vyvolat sen o dovolené na pláži – a vy se probudíte uvolnění.
Pálivé jídlo
Je to jednoduché: cokoliv, co by mohlo způsobit špatné trávení – sýr, kořeněná jídla, těžká a příliš složitá jídla –, může mít vliv na spánek a s tím přicházejí noční můry. „Pravdou je, že když se probudíte do pěti minut, máte šanci, že zabráníte, aby se noční můra vrátila,“ vysvětluje Ware.
Lepší je však špatným snům předcházet, a tak se necpěte dvě hodiny před spaním nebo alespoň volte své večerní občerstvení moudře. Vzhledem k tomu, kofein může působit stejně rušivě, nejlepší by bylo nepít v odpoledních hodinách kávu.
Spaní na břiše
Jste náchylní k divokým snům? No, pokud spíte na břiše, mohla by tato poloha mít jistý vliv. Nová studie publikovaná v časopise Journal Dreaming zjistila, že poloha na břiše má souvislost s erotickými tématy, jako je sex s celebritou nebo pouta a bičík. Vědci předpokládají, že tato souvislost má co do činění s dýcháním. Chcete-li se zbavit těchto myšlenek, změňte svou polohu ve spánku.
Vitamin B6
„I když neexistuje žádný výzkum, který by se zabýval vlivem vitaminu B6 na příjemné sny, internet je plný neoficiálních zpráv, které tvrdí, že vliv má,“ uvádí Barrettová, podle které má tvrzení své opodstatnění. „Tělo využívá B6, aby přeměnilo aminokyseliny, které přijímáme ze stravy, na neurotransmitery ovlivňující naše sny.“ Chcete-li se zbavit příliš živých snů, přestaňte to přehánět s vitaminovými doplňky. Ale pokud potřebujete podpořit příjemný spánek, pohlídejte si svou denní dávku tohoto vitaminu. Příliš velké dávky mohou způsobit poškození nervů nebo necitlivost.
Antidepresiva
Ano, tyto pilulky, které vás mají uklidnit, zejména selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, což je třída antidepresiv, jako je Prozac, Paxil a Zoloft, mohou naopak způsobovat noční můry. „Bylo prokázáno, že lidé, kteří berou antidepresiva, mají zhoršenou kvalitu spánku. Narušují REM fázi spánku, fázi, během níž sníme. A většina lidí pak má noční můry jako vedlejší efekt této situace,“ prohlásila Barettová. Pokud máte pocit, že vás noční můry trápí kvůli lékům, které užíváte, poraďte se se svým lékařem o přechodu na jiný lék. Ačkoli všechny SSRI léky mohou způsobit noční můry, doktorka Barrettová tvrdí, že každý může ovlivňovat mozek člověka jinak.
Kouření
A to i potom, co s tímto zlozvykem přestanete. V jedné studii 63 procent bývalých kuřáků přiznalo, že stále sní o kouření, a to přesto, že s tímto zlozvykem před rokem skončili. „Snížení hladiny nikotinu v těle zvyšuje mozkovou aktivitu, takže můžete snít víc,“ prohlašuje neurolog Patrik McNamara. Jeho rada zní: Vydržte! Mozková aktivita se nakonec zklidní a vaše plíce budou zdravější.
Černobílá televize
Možná to zní bizarně, ale je to pravda. Pokud jste vyrůstali v době, než se barevné televizory staly samozřejmostí, možná si vzpomenete, že vaše sny byly v různých odstínech šedé spíš než v barvě. A jak známo, černobílá umí být daleko strašidelnější.
Hlad
Snažíte se zhubnout, a tak si hlídáte příjem potravin. Ale nízká hladina krevního cukru vás může probudit z hlubokého spánku, mohou se vám zdát sny plné jídla – šťavnatých hamburgerů a pizzy. Podle doktora Wara většina anorektiček během spánku vždy sní o jídle. Naštěstí malá noční svačinka, jako je sklenice mléka či banán, nejen zažene hlad, ale také obsahuje tryptofan, aminokyselinu, která pomáhá zdravému spánku.
Horory před spaním
Možná jste to slyšeli, když jste byli malí – strašidelné filmy způsobují strašidelné noční můry. Doktorka Barrettová však tvrdí, že poslední věc, kterou uděláte před spaním, ovlivní váš spánek. „Hudba, kterou právě posloucháte, kniha, kterou nyní čtete, televizní pořad, který sledujete, či konverzace s partnerem – všechny tyto věci vás mohou ovlivnit,“ vysvětluje. Takže pokud se před spaním díváte na horor a bojíte se nočních můr, věnujte pár okamžiků tomu, abyste svůj mozek přeprogramovali. Přečtěte si kus pěkné knihy, vzpomínejte na dovolenou nebo myslete na děti.
Období těhotenství a poporodní
Nastávajícím a čerstvým matkám se často zdá o tom, že se jejich dítě ztratí. Studie ukázaly, že divoké sny v tomto období jsou důsledkem kolísání hladiny hormonů, rozjitřených emocí a nedostatku spánku. Tento proces nejde kontrolovat, ale je známkou toho, že se mozek snaží přizpůsobit vaší nové situaci.
-lk-