6 tipů, jak omezit plýtvání jídlem
6 tipů, jak omezit plýtvání jídlem
Kupujte méně
Zní to až trapně jednoduše, ale přímá úměra v tomto případě funguje zázračně přesně. “Výhodná” balení 3 za cenu 2 jsou sice prima, ale míjí se účinkem, pokud obří balení nejste schopni včas zkonzumovat anebo je do sebe cpete, i když už nemáte hlad ani chuť. Navíc je dokázáno, že lidé, kteří kupují hodně jídla najednou, jsou ve větším stresu, protože mají víc starostí i práce s tím, jak všechno to jídlo odvézt domů a kam ho uložit. Nakupte maximálně tolik, kolik spotřebujete během následujících pěti dní.
Nechoďte do krámu hladoví
Ale ani příliš najedení. Ideální stav je někdy mezi těmito dvěma fázemi. Je statisticky dokázáno, že lidé, kteří nakupují s prázdným žaludkem, nahází do svého nákupního košíku mnohem víc jídla, než skutečně spotřebují. A opačně - hodně najedený člověk toho koupí méně, takže brzy bude muset jít znovu nakoupit.
Naplánujte si, co budete vařit
Nekupujte dvě smetany jen pro to, že by se “mohly hodit”. Pořizovat ingredience pro předem vybrané recepty se vám vyplatí hned z několika důvodů. Jednak se vyhnete opakovaným nákupům pořád stejného zboží a pak se vám taky nestane, že se najednou ocitnete se čtyřiceti vejci v lednici, s nimiž nemáte žádný určitý záměr.
Objednejte si nákup přes internet
V dnešní internetové době není žádný problém objednat si přes internet téměř cokoli, včetně čerstvých potravin. Jestli jste to ještě nezkusili, určitě to udělejte. Jednak je velmi příjemné, když někdo místo vás projde regály, vybere, co potřebujete a dovoze vám to až ke dveřím. Navíc to není o moc dražší, než v klasickém obchodě, je to rychlé a dostanete kvalitní zboží.
Držte se nákupního seznamu
Pamatujete, jak vás jako malé rodiče posílali do krámu s lístkem? Mělo to něco do sebe. Člověk koupil jen to, co skutečně potřeboval, a ne million dalších věcí, které se v tu chvíli zdají jako dobrý nápad. Sepište si seznam v klidu doma, kde nejste pod vlivem hezkých obalů a lákavých cen. A pak se ho držte!
Data spotřeby? Neberte je zas tak vážně
Zvláště u vakuově balených, zavařených, konzervovaných, pasterizovaných či jinak předem zpracovaných potravin (kterých je, co si budeme povídat, většina). Datem spotřeby je výrobcem často myšleno to, kdy je výrobek na vrcholu své čerstvosti. Po tomto datu se tudíž nestává nepoživatelným, ale už možná nebude tak lahodně křehký, měkký či jemný, jako před pár dny. Nad čímž pravděpodobně můžete přimhouřit oko.
Michaela Kovářová