Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Advent ve skanzenu: Místo, kde si užijete tradiční kouzlo Vánoc

Advent, který začíná již tuto neděli, patří k nejkrásnějším obdobím roku a naštěstí stále přibývá těch, kteří ho slaví, jak se má. Nejen pro ně máme tip na výlet do místa, kde stále ještě existují tradiční zvyky a zvyklosti. A tím je skanzen u Kouřimi.
Vydáno: 28.11.2018
Advent ve skanzenu: Místo, kde si užijete tradiční kouzlo Vánoc
Autor: Muzeum lidových staveb Advent ve skanzenu: Místo, kde si užijete tradiční kouzlo Vánoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Starobylé město Kouřim, které v prvopočátcích Českého státu tvrdě konkurovalo Praze, bohužel zaplatilo za chybu, že v něm projektanti neumístili železniční stanici. Pro špatné spojení zůstalo stranou dění, což vedlo k odlivu obyvatel. Ten v přibližně stejné době ještě zvýšil mohutný požár. Zachoval se ale tři metry vysoký Lechův kámen, ležící jen pár minut od centra města. Podle kronikáře Hájka z Libočan (jemu ale historici nevěří) sem zavítal už bratr našeho praotce Čecha. Po předchozí domluvě zapálil velký oheň, aby dým byl vidět na Říp (proto prý název Kouřim). Pak se ale vydal dál, do Polska.

Kdo podle pověsti kámen o půlnoci Štědrého dne třikrát obskáče na jedné noze se zadrženým dechem (má obvod 30 metrů, takže je dost problém), tomu se otevře zlatý poklad v podzemí.

Advent plný místních tradic

Jednou z atrakcí, která přitahuje do Kouřimi návštěvníky, je skanzen (oficiálně Muzeum lidových staveb). V adventní dobu tady vždy ožívají místní tradice, ve staveních představují řemeslníci vlastnoručně vyrobené zboží. Jde o dnes polozapomenutá řemesla, perníkáře, řezbáře, dráteníky, krajkářky, v jedné chalupě sleduje vyjevená mládež práci na pro ně zcela neznámém kolovrátku. Výrobky jsou prodejné a mohou ozdobit sváteční stůl či vánoční stromek. Zájem je o domácí cukroví, staročeské povidlové koláče, dost dobře na odbyt jdou svícny z kovu, dřeva, ozdobné svíčky, krajkové ubrusy.

Advent v Kouřimi
Autor: Muzeum lidových staveb Advent v Kouřimi

Historické postavy

Kolem stavení, z nichž vás jistě zaujme celodřevěná kovárna nebo i stodola z roku 1648, kam se vešlo neuvěřitelných 55 šestimetrových žebřiňáků obilí, korzují postavy v historických v kostýmech patřící neodmyslitelně k adventnímu času: Lucie, Barborka, svatý Ambrož (za cíl dobromyslných výpadů si vybírá menší děti a odškodňuje je sladkostmi) či démonická Perchta v masce z králičí kůže. Ve výčtu nesmí scházet čert, andělé, dokonce i svatý Mikuláš se tu prochází až do Vánoc, i když má dávno „odslouženo".

Advent v Kouřimi
Autor: Muzeum lidových staveb Advent v Kouřimi

Užijte si jídlo i divadlo

Komu při prohlídce vyhládlo, navštíví roubenku přeměněnou na staročeskou restauraci, nabízející naše tradiční pokrmy – kachnu se zelím, svíčkovou, různé druhy zvěřiny.

Advent v Kouřimi 3
Autor: Muzeum lidových staveb Advent v Kouřimi 3

Na začátek adventu, tedy 2. prosince, je pak připraven pestrý program. Od 11, 13 a 14 hodin se koná lidové představení „Komedie o sv. panně mučedlnici Barboře“, v mezidobí probíhají obchůzky již zmíněných postav. Některé jsou hodné, jiné děti trochu straší, ale působí při tom spíš roztomile, takže se rodiče nemusejí obávat stresu.

Advent v Kouřimi 4
Autor: Muzeum lidových staveb Advent v Kouřimi 4

Prohlídka na závěr

Otevírací doba v době adventu je od 10 do 16 hodin. Vstupné je 80 Kč (děti a senioři polovic) rodinné 200 Kč. Kdo nejede autem, může využít vlak, od zastávky je to do skanzenu asi 2 km pěšky. Kdo je línější, využije autobus, má zastávku o hodně blíž, asi 400 metrů. Není od věci ani vydat se na krátkou procházku městem. Tomu dominuje chrám sv. Štěpána na náměstí. Pod ním se ukrývá spletitá síť neprozkoumaných podzemních chodeb skrývající asi nejedno tajemství. Raritou je goticko-renesanční zvonice, kde jsou zvony (ze čtyř zbyly jen dva) zavěšeny kuriózně – srdcem vzhůru....

Jan Janula

Článek je zařazen v: advent, Vánoce, věnec
Reklama