Prima maminka

25. března 2017 06:00

Martina Čerňanská

Co nesmíte říkat synovi – aby z něj nevyrostl mamánek

Mamánci nemají mezi ženami dobrou pověst. Žít s nimi bývá často k nevydržení. Co takhle vymýtit je opravdu, jak se říká, zgruntu? Když je totiž my, ženy, nebudeme vytvářet nevhodnou výchovou, jejich řady prořídnou.

Jak tedy přistoupit k výchově milovaného chlapečka, aby z něho nevyrostl obávaný mamánek, kterému každá rozumná žena uteče? Začněte už od raného dětství. Systematicky se braňte tomu, aby na vás byl chlapec nezdravě závislý. Co by od vás rozhodně neměl nikdy slyšet?

Neboj se, maminka tě nikdy nikomu nedá

To je velice nevhodná formulace, může být pro dítě až děsivá. Že jej nikomu nedáte, to se rozumí samo sebou, netřeba to zdůrazňovat. Tuhle větu si batole často navíc i špatně vyloží, chápe ji jako slib, že máma bude stále s ním. To není pochopitelně pravda. Jsou jistě chvíle či dokonce dny, kdy dítě potřebujete nutně někomu svěřit. Je nezbytné na to chlapečka opatrně připravovat. Pokud musíte na nějakou dobu odejít a dítě svěřit někomu jinému, udělejte to bez průtahů a smlouvání. A i když uslyšíte řev ještě na chodníku, nevracejte se, vás i dítě by to ještě více znervóznilo.

Nikdo tě nemá tak rád jako maminka

Myslíte to samozřejmě dobře, ale... Synek z toho může získat představu, že s vámi pluje na osamoceném voru a všude kolem je jen bezútěšná pustina, že jste na světě jen sami dva. Tak to není, hošík má přece také tatínka, babičky, dědy, sourozence a tak podobně. Tímhle způsobem byste jej násilně izolovala od okolí. Jistě přijde chvíle, kdy bude třeba, aby jej hlídali tatínek nebo babička. Jakmile na to chlapečka patřičně nepřipravíte, budete litovat. Nepustí vás ani na roh do trafiky, o jeho neustálých plačtivých záchvatech hraničících s citovým vydíráním se vám bude zdát i v noci.

Foto: istock.com

Neodnášej talíř do dřezu, to je přece ženská práce

Pomáhat by měl odmalička dle svých schopností. Jen tak zabráníte tomu, aby se z něho nestal mamánek, který bude v dospělosti nešťastný a každá žena mu uteče. Rodina je tým, pomáhat musí každý, od nejmenších po nejstarší, bez rozdílu pohlaví. Rozhodně nedělte práce na mužské a ženské, nežijeme v devatenáctém století, ženy dnes řídí autobusy a muži doma běžně a rádi vaří.

Příští rok půjdeš do školy, začnou ti starosti

Ne právě ideální je kombinace prvňáčka a mamánka. V období předcházejícím školní docházce by už synek skutečně neměl být "závislák". Naopak, ve věku kolem šestého roku by měl být relativně samostatnější. Ve školní lavici s ním sedět opravdu nemůžete. Paní učitelka se mu nebude věnovat tolik jako maminka, protože ve třídě není sám. Navíc je to cizí paní, jenže váš chlapec před ní nemůže s pláčem prchat. Existuje riziko, že se z přerostlého mamánka stane vyděšený otloukánek. Nejlepší je, když kluk rok před nástupem do školy navštěvuje buďto mateřskou školku, anebo zájmové kroužky. Školu a paní učitelku před ním popisujte v nejlepších barvách. Strašení starostmi, povinnostmi či přísnou pedagožkou si odpusťte, ve zlém by se vám vrátilo.

Ty jsi to jediné, co mám

Nikdy nedopusťte, aby se syn stal jediným smyslem vašeho života. Bylo by to velice nebezpečné, a to zejména pro něho. Stala byste se manipulátorkou, která to s chlapečkem samozřejmě "myslí dobře", pouze mu do budoucna zabrání žít spokojeným životem. Pokud jste jen sami dva, nevlákejte ho do pasti, odkud už nebude úniku. I když to bude těžké, nechte ho včas odejít.

-em-

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dětství

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.