Samoživitelky od října čekají na ošetřovné, říká šéfka Klubu svobodných matek

Maminky samoživitelky to nikdy neměly lehké, ale koronavirová krize mnohé z nich doslova srazila na kolena. Pomoc od státu není dostatečná, proto jim aktuální problémy pomáhají řešit i neziskové organizace. Jednou z nich je Klub svobodných matek. Jeho ředitelka a zakladatelka Dana Pavlousková nám přiblížila, jak se situace samoživitelek od loňského roku změnila, jakou pomoc může klub poskytnout, i nový projekt, který pomáhá maminkám postavit se znovu na vlastní nohy a hla

Klub svobodných matek je projekt založený na solidaritě, kdy silnější pomáhá slabšímu. Již čtvrtým rokem poskytujeme rodičům samoživitelům pomoc na třech úrovních – finanční, materiální a právní. Finanční pomoc poskytujeme v rámci našich programů pomoci, aktuálně je to Covid program s příspěvkem až 4 000 na potraviny a až 10 000 na bydlení. Pomáháme ale i s financemi na IT techniku na distanční výuku, měli jsme i případy, kdy jsme pomáhali zaplatit například rovnátka. Materiální pomoc probíhá v rámci našeho charitativního obchodu Fashion Charity Shop, kde shromažďujeme dámské oblečení od široké veřejnosti a firemních dárců. Část jde na prodej v rámci obchodu a výtěžek dáváme do našich programů pomoci a druhou část oblečení rozesíláme potřebným maminkám napříč celou ČR, týdně jsou to desítky balíků. Do třetice je to právní pomoc, tam pomáháme bezplatnou právní on-line poradnou i vymáháním dlužného výživného.

  • Mezi rodiči samoživiteli jsou i tatínci. Mohou se do vašeho klubu také přihlásit nebo požádat o vaši pomoc?

Samozřejmě, on je možná zavádějící název naší neziskovky, ale její aktivity jsou zaměřeny na všechny rodiče samoživitele bez rozdílu. A ve skutečnosti s tatínky samoživiteli spolupracujeme, ale je jich naprostá menšina, netvoří ani 5 % našich klientů.

  • Jak by měla samoživitelka (nebo samoživitel) postupovat, když se dostane do potíží?

Pokud někomu zamítnou žádost o státní sociální podporu, tak se může obrátit jenom na neziskové organizace. U nás konkrétně je postup velmi jednoduchý, vyplňuje se on-line formulář na našich webových stránkách a do 2–3 dní člověk ví, zda mu můžeme pomoci nebo nikoliv.

  • Vy jste si loni v srpnu dělali průzkum, z kterého vyplynulo, že pětina samoživitelů v důsledku koronavirové krize přišla o zaměstnání, třetina jich má po krizi měsíční příjem nepřesahující 10 tisíc korun, polovina se zadlužila a půjčky pravidelně splácet je schopná pouhá pětina. Předpokládám, že situace se od té doby ještě mnohem víc zhoršila.

Mohu to potvrdit vzhledem k žádostem o pomoc, které dostáváme, jak ve smyslu jejich množství, tak jejich zaměření. Na jaře byli schopni samoživitelé uhradit bydlení a nezbývaly jim prostředky na potraviny, léky, oblečení. Od podzimu se situace zhoršila, 8 žádostí z 10 se týkají prosby o pomoc s náklady na bydlení. V roce 2019 jsme rozdali na pomoci necelý milion korun, podle předběžných čísel to za minulý „covidový“ rok 2020 bude rekordních osm milionů. Za letošní leden jsme rozdělili finanční pomoc mezi stovku rodin samoživitelů, materiální i právní pomoc je v řádech desítek rodin. Bohužel je to důsledek vývoje celé situace – typický samoživitel není schopen si v „normálním“ období vytvářet výrazné finanční rezervy a covid je bezprecedentní v tom, že samoživitelům nedává žádné možnosti, jak si svou finanční situaci vylepšit nebo stabilizovat.

  • Stát nabízí v současnosti řadu možností finanční podpory. Kromě ošetřovného například přídavek na dítě, příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Jak to ale vypadá v praxi? Vystačí samoživitelky s takovouto pomocí? A pomohl jim stát včas, v době, kdy to opravdu potřebovaly?

Z mého pohledu státní pomoc pomáhá v rámci svých aktuálních možností, ale postačující určitě není, protože jinak by nepřicházely desítky a stovky žádostí o pomoc nám a dalším neziskovým organizacím. Nově se k nám dostávají případy samoživitelů OSVČ, kteří například od října čekají na vyplacení ošetřovného, přičemž jim byl současně zamítnut kompenzační bonus a na mimořádnou okamžitou pomoc čekají s nejistotou, zda na ni dosáhnou, nebo nemají odvahu o ni žádat.

  • Pro samoživitelky OSVČ jste spustili nový speciální program. Můžete ho trochu přiblížit? Mohou se do programu zapojit jen samoživitelky, které dříve podnikaly, nebo i ty, které by rády začaly podnikat, ale nemají na to samy odvahu?

Program Akademie pro samoživitele OSVČ jsme spustili nedávno a důvod byl jednoduchý – když někomu zaplatíme nájem, tak bude klidně spát, ale za měsíc se může dostat do stejné situace. Chtěli jsme mít program, kde budeme do lidí spíše investovat. Akademie pomáhá nejen těm, kteří už OSVČ jsou a kvůli covidu se dostali do problémů, ale i těm, kteří se potřebují vymanit ze systému sociálních dávek, něco umějí a chtějí se postavit na vlastní nohy. Účastník projektu od nás dostane tříměsíční kompletní podporu od A do Z – pomůžeme mu zařídit, případně uhradit živnostenský list, pomůžeme s administrativou. Hlavní částí je tříměsíční plná marketingová podpora (vytvoření webových stránek, nastavení profilů na sociálních sítích a plnění obsahem včetně reklamy, PPC reklama, správa profilu na LinkedIn včetně reklamy, tištěná reklama, SWOT analýza, apod.). U každého účastníka je na začátku proveden podrobný audit, na základě kterého je navržen podrobný plán, jak postupovat. Průběžně pak dochází k jeho vyhodnocování a k postupnému zaškolování, aby byl člověk po ukončení Akademie schopen si většinu aktivit nebo některé zajišťovat sám. Nesmím zapomenout ani na investici ve smyslu pracovního vybavení, které také zajišťujeme.

Osobně si myslím, že v tomto projektu víc než o finanční investice do výše uvedeného jde o ten náboj, naději, kterou předáváte dál. Největší motivací jsou pak pro nás telefonáty, jako tento týden, kdy nám maminky hlásí první zakázky.

  • Kolik maminek se už do projektu zapojilo a co dělají?

Aktuálně máme v Akademii zapojených 7 maminek a jejich činnosti jsou různé. Máme tam mzdovou účetní, lektorku angličtiny, úklid domácností, výrobu bytových doplňků, šití psích pelíšků, taneční školu nebo stříhání pejsků.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.