Nebaví vás už zima? 6 tipů, jak si zkrátit čekání na jaro

Taky už vás nebaví teploty pod nulou a nemůžete se dočkat, až odhodíte teplou bundu, rukavice a čepici? Zkraťte si čekání a zpříjemněte si čas, než nás zima definitivně opustí.

1. Zahřejte se na józe

V zimních měsících často trpí tělo i mysl. Ztracenou rovnováhu můžete zvlášť v této části roku najít při cvičení speciálního druhu jógy – Bikram. Ne nadarmo se jí říká „horká jóga“. Devadesátiminutové cvičení probíhá v sále vytopeném na teplotu 42 stupňů Celsia. Vystřídáte 26 póz fyzické jógy, provedete dvě dechová cvičení a dokonale prohřejete své tělo. Jestli je to na vás moc, zkuste hot jógu. Ta se cvičí při teplotě o něco nižší (asi 38 °C). Při těchto druzích jógy ovšem nejde jen o to, aby se tělo hezky prohřálo. Díky vyšší teplotě se rozšiřují cévy, uvolňují se svaly a to dovoluje tělu protáhnout se do maximálních poloh, aniž by hrozilo svalové zranění nebo křeč. Kromě silného pocení také dochází ke zvýšené detoxikaci vnitřních orgánů a velmi rychle se vylepšuje flexibilita svalů a vytrvalost i odolnost organismu.

A pokud se vám ani na jógu v teple nechce, zajděte se prohřát do sauny, která kromě jiného působí blahodárně i na vystresovaný mozek a špatnou náladu.

2. Využijte čas k sebezdokonalení

Zima představuje ideální čas, jak si najít čas pro sebe samu a využít ho k osobnímu rozvoji. Není nic lepšího než využít chladné a tmavé dny k četbě zajímavých knih, které vás posunou o krok blíže k duševní rovnováze nebo pracovnímu úspěchu. Nebo vyrazte do keramické dílny. Na internetu určitě objevíte nějakou ve svém okolí. Nejenže se tam parádně odreagujete, ale můžete si tam vlastnoručně „uplácat" třeba vázu, do které si dáte první jarní květiny.

3. Vyrazte do teplých krajin

Nedostatek slunečního světla dle lékařských studií negativně ovlivňuje lidskou psychiku a obecně zdraví. Takzvaná sezonní afektivní porucha způsobuje poruchy spánku, zvýšený pocit únavy a také deprese. Zatočte s ní včas, naplánujte si dovolenou na teplém a slunném místě klidně na rok dopředu, budete se mít na co těšit a také se vyhnete zdravotním problémům. A pokud to letos už nestíháte nebo si to nemůžete dovolit, například do Španělska vás přenese i sklenka kvallitního šumivého vína cava.

4. Choďte spát dřív

Také závidíte medvědům, syslům nebo ježkům jejich zimní spánek? Jak by bylo krásné ulehnout do peřin a probudit se, až když venku opět svítí slunce po celý den... Nejkratší den v roce trvá přibližně osm hodin a řada lidí nese zkracování doby mezi východem a západem slunce velmi nelibě. Nebraňte se této situaci a choďte dřív spát podle přirozených potřeb svého těla. Tak přežijete čekání na jaro v mnohem větší pohodě.

5. Přitulte se, bavte se!

Udělejte si hezký večer s partnerem a pěkně se k sobě přitulte. Nejenže se zahřejete, ale tato činnost zároveň podle vědeckých studií pomáhá s uvolňováním takzvaných hormonů štěstí – dopaminu, serotoninu a oxytocinu. Prospívá také imunitě, odbourává stres a navíc je tak příjemná! Podobnou službu vám udělá i posezení s kamarádkou, při vyprávění a salvách smíchu hned zapomenete na zimu a chlad venku. Ne nadarmo se říká, že smích je to nejlepší antidepresivum na světě.

6. Jděte na to přes jídlo

Je celkem dost potravin, které dokážou tělu pomoci účinně bojovat se špatnou náladou a depresí. Patří mezi ně například ořechy, brokolice, banány, kokos, vejce nebo mořské ryby. Oživte kolotoč stále stejných jídel, která vaříte, něčím novým. Vymyslete si svůj vlastní salát k obědu, udělejte si svou originální omeletu k snídani... Taky vám určitě neuškodí občasná menší dávka kvalitní hořké čokolády. A nic nezkazíte ani sklenkou kvalitního červeného vína nebo sektu.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky jaro potraviny zima stres deprese spánek sauna jóga čekání na jaro

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.