zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nechcete otěhotnět? Místo pilulek vám pomůže aplikace

Jsou i jiné možnosti, než do sebe cpát pilulky
Autor: iStock Jsou i jiné možnosti, než do sebe cpát pilulky
anna kopečková , Vydáno: 15.03.2017
Aplikace je stejně účinná jako antikoncepční pilulky, na rozdíl od nich však pracuje pouze na základě matematických výpočtů.

reklama

Antikoncepční pilulky ztrácejí svou slávu. Čím dál víc se mluví o jejich nepříznivých účincích na ženské zdraví, a tak jim stále víc žen přestává důvěřovat.

Pokud se antikoncepce bere správně, má 99procentní úspěšnost. U mnoha žen neustálé polykání hormonů projde naprosto bez následků, může se však objevit vedlejší účinek, jako je přibývání na váze, nevolnost, citlivost prsů, zvýšený krevní tlak. Ve vzácných případech se pak mohou objevit krevní sraženiny a hluboká žilní trombóza. Některé studie pak ukázaly souvislost s emocionálními problémy, včetně deprese a ztráty sexuální touhy. Není pochyb o tom, že pilulka, která oslavila 55. výročí, znamenala velkou roli v sexuální revoluci. Možná je však čas poděkovat a přesunout svou pozornost k moderním formám ochrany.

Antikoncepce od jaderné fyzičky

Stále víc žen se zajímá o inteligentní minipočítače, které určují plodné a neplodné dny pomocí měření ranní tělesné teploty v ústech. Počítače se pyšní spolehlivostí vyšší než 99 procent, jejich velkou nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena.

A právě podobným způsobem funguje aplikace, kterou vyvinula švédská jaderná fyzička Elina Berglundová. Přišla s tvrzením, že ovulační cyklus ženy lze spočítat pomocí algoritmů. Ženy si každé ráno změří teplotu pod jazykem a údaj vloží do aplikace. Ta jej porovná s daty a rovnou prozradí, zda mají plodné, či neplodné dny. Takže potom dobře víte, zda nechráněným sexuálním stykem riskujete těhotenství, či nikoliv.

aplikace proti početí Foto:

Boj s úřady i novináři

Elina Berglundová poslední rok bojovala s odpovědnými orgány i nevěřícími novináři, ale nakonec dosáhla toho, že její aplikace byla schválena jako antikoncepční prostředek. Je to vůbec poprvé, kdy tuto technologii oficiálně prohlásili za stejně účinnou jako hormonální antikoncepci a další schválené metody. Její výhodou je skutečnost, že nemá žádné vedlejší účinky. „Je neuvěřitelně vzrušující, že má aplikace bude schválenou alternativou ke konvenčním metodám antikoncepce. Je super, že technologie může nahradit léčiva.“

Aplikace dostala certifikát evropské agentury a zařadila se tak oficiálně po bok antikoncepčních metod, jako jsou pilulky, implantáty a kondomy. A to přesto, že švédský ústav pro kontrolu léčiv usilovně požadoval, aby Berglundová s manželem Raoulem Scherwizlem na aplikaci přestali pracovat. K agentuře se přidaly i švédské noviny, zejména bulvární, které pár obviňovaly, že se snaží přimět mladé ženy, aby se přestaly chránit.

Teď, když aplikace získala evropské potvrzení, bude expandovat na jednotlivé trhy. Jako první zamíří do Velké Británie, v USA ještě musí počkat na schválení tamními orgány pro kontrolu léčiv. Už nyní však má aplikace Natural Cycles více než 150 tisíc spokojených uživatelek na celém světě.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

I v pokročilém stadiu těhotenství si můžete užívat sex

Sex v těhotenství: Víte o něm opravdu všechno?

I citron měl svou antikoncepční úlohu...

Šílené antikoncepční metody: I takto se ženy chránily před otěhotněním

Když máte špičaté bříško, bude to chlapeček. Jestli vám to v těhotenství moc nesluší, bude to holčička. Opravdu to tak je?

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

 


reklama

Související témata: těhotenství , antikoncepce , dítě , aplikace , početí

reklama

Přečtěte si také

reklama