Pes v zimě? Zvykněte si na nepořádek

Pokud se vám stalo něco podobného a také jste se museli začít starat o velkého psa, i když jste to vůbec neměli v úmyslu, pak vás zaskočil tisíc a jeden problém. Nicméně starat se o velkého psa v létě není nic proti tomu se starat o velkého psa v zimě – chováte-li ho v běžném bytě.

Radíme zbavit se před zimou koberců, ale možná, že beztak už žádné nemáte, protože zvíře je rozcupovalo na kousky. Lovecký pes, který nechodí denně s hajným po lese a je mu odepřena možnost nadhánět zvěř a aportovat kachny či zajíce, si zábavu hledá jinde – loví a trhá ve vašem interiéru. Jsou chvíle, kdy mám chuť zavolat Ligu na ochranu lidí ČR (něco takového by mělo existovat, když existuje Liga na ochranu zvířat…) a postěžovat si, že mě týrá můj pes. V zimě je to nejhorší.

Chce se mi plakat

Náš pes (ohař) miluje sníh. Rovněž miluje společnost, jeho předkové patrně trávili celé dny s hajnými v lesích či s hradními pány na lovech a v noci spávali stočení u kamen či krbů. Jakmile poeticky padají vločky, pes je lapá do tlamy a spokojeně běhá a válí se v závějích, během chvilky se ovšem zas vrátí domů, do naší náruče – jak říkám, musí mít společnost. Otázka je, v jakém stavu se domů vrátí – jako chlupatá koule obalená v lepším případě jen sněhem. A tak najednou sněží i u nás doma. Nebudu popisovat, jak taková zasněžená domácnost vypadá, ale ujišťuji vás, že když vše konečně uvedete do původního stavu, lovecký pes, do té doby spokojeně osychající u televize, vyskočí a projeví zájem znovu si užít trochu té legrace venku. Chce se vám plakat? Až si prohlédnete stav sedací soupravy, bude se vám chtít řvát. Bývala to běžně vypadající sedací souprava. A nebyla zadarmo. Novou si pořídím asi až v příštím životě, ale při mé smůle bude v mém příštím životě zase nějaký velký lovecký pes.

Mažeme tlapky krémem

Pokud sněží, správně byste měli namazat pejskovi tlapky speciálním krémem před procházkou i po procházce, to aby tlapky vzhledem k posoleným silnicím netrpěly. Normálnímu psovi snad lze tlapky namazat bez větších problémů, ale nevím, normálního psa neznám. Znám ohaře, který při manipulaci s tlapkami vyvádí tak, až se bojím, že mi vyrazí zub nebo že si při rvačce s divokým vzteklým zvířetem něco zlomím. Nemyslí to zle. Neuvěřitelně se těší na procházku a každé zdržování ho rozčiluje, zatímco po procházce by se rád co nejrychleji natáhl na gauč či stočil do křesla – bez zbytečných okolků. Bez zbytečných okolků to ovšem nejde, neboť vedle mazání tlapek je třeba divoké zvíře alespoň minimálně očistit, ale k tomu je třeba velké odvahy, kterou nemám. Nezasvěcenec by jistě poradil, abychom vyhledali zkušeného odborníka a poskytli divokému zvířeti výcvikový kurs. Možná tomu nebudete věřit, ale tento pes výcvikový kurs již absolvoval, má na to dokonce papír.

Miluje vodu

V některých zimních obdobích bývá sněhu pomálu a teploty šplhají nad nulu. Ani tehdy si neoddechnu, protože ohař chodí domů obalen blátem a při chůzi z něho padají velké kusy. Snažím se to odklízet, ale kdyby někdo přišel krátce poté, co se psisko vrátilo z venkovních hrátek, domníval by se, že jsme se z nějakého důvodu rozhodli vrátit kamsi do začátku 19. století a pořídili si hliněnou podlahu. Někdy honím ohaře s koštětem, abych mu nahnala strach. Ale to slovo on nezná, všechno považuje za legraci, a když ho honím s koštětem, královsky se baví a vrtí ocáskem, div že si nevykloubí zadeček. Jindy přijde domů z procházky mokrý jako vydra, protože se navzdory teplotám blízkým nule rád vrhá do potůčků a jezírek. Pak se vrátí tradičně obalený bahnem, ze kterého se ještě navíc řine voda. Vypadá jako nějaká příšera nepocházející z tohoto světa. Nevím, proč musí taková věc žít u nás v obýváku, ale snažím se zvyknout si na to – už třetím rokem.

Eva Michorová

Sdílejte článek
Štítky pes zima Česko

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.