Prima maminka

14. prosince 2016 14:00

Martina Čerňanská

Sedm věcí, které nedělejte a budete šťastní

Čím zoufaleji hledáme štěstí, tím méně se nám ho daří najít. Jenomže ke štěstí nelze dojít. Štěstí není cíl, nedosáhneme ho tím, že konečně dostudujeme školu, vdáme se anebo jedeme na dovolenou. Štěstí zpravidla spočívá v kouzlu okamžiku.

Nelze ho najít a zavřít si ho do krabičky od zápalek, stejně jako není možné být od rána do večera šťastný. Rozhodně se však lze pokusit o to, abychom si sami ve štěstí nebránili. Čeho se tedy musíme vyvarovat?

1. Nesrovnávejte se s ostatními

Přemýšlet nad tím, že Anča odnaproti má hezčího manžela a na rozdíl od vás létá dvakrát ročně k moři, zatímco Bára odvedle si koupila nové auto, ne tři roky staré, jako máte vy, je cesta do záhuby. Každý je jedinečný a žije si svůj život, nelze se svléknout z kůže jako had a obléknout se do života Anči anebo Báry. Srovnávání se s ostatními vede jen k úzkostem a depresím.

2. Nesnažte se být šťastná dvacet čtyři hodin denně

Ukázalo se, že pokud si systematicky plánujeme osobní cíle tak, aby vedly ke štěstí, paradoxně vůbec žádného štěstí nedosáhneme. Křečovité snahy o polapení "mušky jenom zlaté" přinesou opačný výsledek: muška uletí. Pokud opravdu chcete být šťastní, příliš na to nemyslete, anebo jen opatrně a, jak se říká, v druhém plánu.

3. Nezavírejte oči před malými radostmi

Štěstí se skládá nikoli z bombastických událostí, ale z drobných radostí. Čekat na to, že nás požádá o ruku Brad Pitt či že se objeví prastrýc z Ameriky, o kterém jsme neměli tušení, a odkáže nám továrny a hotely, je celkem zbytečné. Soustřeďte se na reálné věci, například na procházku po parku či na to, jak voní růže, kterou vám daroval partner.

4. Neignorujte to, co máte

Snít o tom, co se možná podaří a možná také ne, myslet na to, že potřebujete daleko víc peněz, větší dům, prostornější terasu? Ta nejhorší cesta ke štěstí, jakou můžete zvolit. Radujte se z toho, co máte, i když to není obrovská vila, ale "jen" dvoupokojový byt, i když to není chalupa jako hrad, ale "jen" maličká chatička.

5. Neodmítejte pohyb

Tohle vášnivé milovníky lenošení a povalování se u televize nepotěší, ale fyzická aktivita skutečně vede k pocitu štěstí. Nelekejte se, není třeba běžet maraton anebo šplhat na stromy jako kdysi v dětství, úplně stačí procházka rychlou chůzí, jít si zaplavat či zatančit. A pak se třeba můžete odměnit lenošením u televize.

6. Nemyslete na včerejšek a zítřek

Co bylo, uplynulo, co bude, nevíme. Jediná naše jistota je dnešek. Teď a tady. Soustřeďte se na přítomný okamžik a vychutnávejte si ho. Jdete z práce domů, šeří se, sněží, z otevřeného okna slyšíte romantickou hudbu, když zvednete oči k obloze, vidíte hvězdy. Na konci ulice se objeví pán s kokršpanělem. Líbí se vám (ten pes) a zeptáte se, zda si ho můžete pohladit. Tomu se říká žít dneškem.

7. Neproklínejte své zaměstnání

Práce, v níž trávíme tolik času, by nás měla bavit. Ale všichni víme, že tak jednoduché to není. Věčným nadáváním na své zaměstnání však jen prohloubíme pocit beznaděje. Snad pomůže si říci, že za to máme alespoň tu výplatu, že... Jakmile vás to však v práci deptá dlouhodobě a trápíte se už příliš, s výpovědí neotálejte. Z jednoho výzkumu vyplynulo, že nezaměstnaní se cítí lépe než ti, kteří jsou v práci dlouhodobě nespokojení...

Mohlo by vás také zajímat:

-em-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.