Prima maminka

16. listopadu 2016 08:00

Anna Kopečková

Skvělé maso nejen na svátek: Pomalu pečený rostbíf

Stačí koupit kus dobrého masa a pak už jen nechat techniku, ať všechno udělá za vás. Není to krásné?

Klasický rostbíf je zapeklitá věc. Správný výsledek, totiž vláčné, svrchu lehce propečené a uvnitř růžové a šťavnaté maso podle britské gastronomické čítanky stojí a padá jak se skvělým hovězím, tak s vychytaným způsobem přípravy. Ta zase klasicky vyžaduje mistrnou manipulaci s teplotou trouby.

Svěží vítr nové kuchyně ale zavál i tady a spolu s chytrou pomůckou, masovým teploměrem, dal amatérským kuchařům do ruky jiný způsob, kdy se rostbíf nepeče rychle a zprudka a hlídá jako brány Windsoru, ale nechá se ležérně péct pomalu a za dozoru techniky. Geniální!

Co budete potřebovat na 6–8 porcí:

  • 1 kg hovězí roštěné
  • 100 g přepuštěného másla (viz Prima tip) nebo neutrálního rostlinného oleje
  • 1 lžíci dijonské hořčice (není nutné)
  • špetku tymiánu (není nutné)
  • sůl a mletý pepř

1. Maso krátce opláchněte pod tekoucí vodou a důkladně osušte. Opatrně ostrým nožem nakrojte vrstvičku tuku, ale tak, abyste nezařízli do masa. To pak ze všech stran osolte, opepřete (tato základní ochucovací sestava je nezbytná), případně potřete hořčicí promíchanou s tymiánem nebo jiným kořením dle vlastní chuti (ale to už je jen okrasa navíc). Troubu předehřejte na 80 °C (horní i spodní ohřev) a vložte do ní na střední pozici mřížku.

2. Ve velké pánvi rozehřejte tuk a kus masa na něm ze všech stran prudce opečte, aby se zatáhlo. S opékáním nespěchejte, aby na mase nezůstala neopečená místa. Pod mřížku v troubě dejte pekáč nebo jinou nádobu na zachycení odkapávajícího tuku a maso položte přímo na rošt. Do masa zapíchněte masový teploměr nebo sondu trouby. Kýžená vnitřní teplota, jakou má maso dosáhnout, je 57 °C; máte-li chytrou troubu, patřičně ji nastavte.

3. Bez otevírání trouby teď maso pečte tak dlouho, až ve středu dosáhne požadované teploty. Nevlastníte-li masový teploměr, budete se muset řídit odhadem, u kilového kusu masa může pečení trvat 3 až 4 hodiny.

4. Po upečení nechte maso nejméně půl hodiny až hodinu odpočívat. Klasický anglický "roastbeef" se podává krájený na slaboučké plátky (samozřejmě vždy přes vlákno), jen s vařenou bramborou a podušenou zeleninou. Ještě oblíbenější je ale podávaný nastudeno, s pikantními chuťovkami, hořčicí a podobně, nebo jako náplň do sendvičů či na chlebíčky.

PRIMA TIP:

Přepuštěné (klarifikované) máslo nebo šmolc či také ghí najdete v některých prodejnách s biopotravinami a občas i supermarketech. Ale je velmi jednoduché si ho připravit. Prostě jen nechte pozvolna rozpouštět kus másla, až začne lehce pobublávat. Sejměte z plotýnky, nechte chvíli stát, aby mléčné usazeniny klesly ke dnu, a pak slijte nazlátlou tekutinu do uzavíratelné nádoby a uchovejte v chladu, kde ztuhne a vydrží takřka nekonečně. Přepuštěné máslo se nepřepaluje a je tedy vhodné na smažení, má hezkou oříškovou chuť a hodí se i na pečení, kdy svou chuť pečivu předá.

Pro všechny milovníky nejen vypečeného masa, ale i sladkého cukroví, vánočních dobrot a všeho dobrého jídla máme skvělou zprávu. Nové číslo časopisu Prima FRESH vychází právě dnes, ve středu 16. listopadu. Opět v něm najdete více než 75 nových receptů a spoustu inspirace, která vám zpříjemní sváteční čas i zimní radovánky.

Podobné články

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.