Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Svatojánská noc a devatero kvítí aneb Jak si přičarovat lásku

Jednou z nejmagičtějších nocí v roce je ta Svatojánská, začínající večer před svátkem Jana Křtitele, tedy noc z 23. na 24. června. Navazuje na pohanské oslavy letního slunovratu.
Vydáno: 23.06.2017
Svatojánská noc a devatero kvítí aneb Jak si přičarovat lásku
Autor: istock.com Svatojánská noc a devatero kvítí aneb Jak si přičarovat lásku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro tento evropský lidový svátek jsou asi nejtypičtější veliké ohně zapalované na kopcích. Jejich úkolem je oslavovat návrat slunce. Podobně jako o čarodějnicích se přes tyto ohníčky skáče, zapalují se od nich také košťata, s nimiž se poté krouží. Dřív se z kopců pouštěly hořící sudy, dnes by patrně hasiči pro tento typ zábavy neměli pochopení.

Zlaté kapradí

Opět, stejně jako na čarodějnice, se věřilo, že rozkvétá zlaté kapradí a ukazuje cestu k pokladům, označuje místa, kde se skály jen na jednu jedinou noc rozestupují a nabízejí kolemjdoucím pocestným zlato, stříbro a drahé kamení. Pocestným se však na svatého Jana do lesů příliš nechtělo, podle pověstí byly plné divoženek, bludiček a hejkalů. Také svatojánské mušky, v tomto období světélkující, vzbuzovaly v našich předcích strach.

Devatero kvítí

Každý věděl, že ožívají tajemné síly a vzácné poklady střeží. Poutníkům komplikovaly hledání i bludné kořeny, zlé čarodějnice a čerti. Kdo i přes všechny nástrahy poklad přece jen objevil, směl si vzít jen tolik, kolik unese. V opačném případě by jeho chamtivá duše propadla peklu. Chtělo-li děvče vědět, za koho se provdá, zjistilo to pouze v tuto kouzelnou noc. Ale zas tak jednoduché to nebylo. Večer musela dívka najít a natrhat devatero kvítí: kopretinu, růži, smolničku, chrpu, rozchodníček, čičmudíček, mateřídoušku, fialku a zvonek. Trhalo se za naprostého ticha, dívka nesměla promluvit ani se ohlédnout, jinak by kouzlo ztratilo účinnost. Večer si pak dala devatero kvítí pod polštář a ve snu se jí zjevil její vyvolený.

Pozor na divé ženy

Zatímco panny snily krásné sny o svých budoucích milých, mládenci byli naopak vystavováni velkému nebezpečí. Divé ženy totiž tančily na lukách a v lesích, číhaly tímto lstivým způsobem na mladé muže. Lesní panny byly sice krásné, ale neobyčejně kruté. Vypadaly neodolatelně v zelených šatech a s černočernými kadeřemi, v nichž svítili svatojánští broučci. Běda však mládenci, který spatřil v tuto zázračnou noc na lesní louce v kole tančící bosorky. Nebyly jako vesnická děvčata, neměly srdce. Nádherným zpěvem, sliby a prosbami lákaly mladíky do kola. Když se mladý muž, opilý jejich půvaby, nechal přemluvit a dal se s nimi do tance, neměly s ním slitování. Utancovaly ho a potom roztrhaly.

Mohlo by vás také zajímat:

Čtyřlístek přivolává nejen štěstí, ale i lásku

Čarování s bylinkami: Které vám přivolají lásku, krásu a které posílí paměť?

petrklíč

Chcete zbohatnout? Zkuste to pomocí rostlin a lidové magie

Pravá italská domácnost? Italové to tak mají rádi!

Jiný kraj, jiný mrav: Jak se milují páry v Itálii, Francii nebo Anglii?

-em-

Článek je zařazen v: láska, svatojánská noc, magie, partnerské vztahy
Reklama