Vánoce s tchyní: Užitečné a praktické rady, jak je přežít ve zdraví

Vánoce kladou našemu psychickému rozpoložení nejrůznější nástrahy. Povinně se musíme vidět se všemi příbuznými, blízkými i vzdálenějšími. Nedá se nic dělat, jednou do roka se to musí přežít. Mnohým z nás dokonce nezbude nic jiného, než se smířit s tím, že na Vánoce přijede tchyně.

A protože se jedná o manželovu nebo přítelovu maminku, je vyloučeno prohlásit: „Za nic na světě, jen přes mou mrtvolu!“ Ba právě naopak, je třeba se zhluboka nadechnout, počítat do dvaceti (v tomto případě počítat do obvyklých deseti nepomáhá) a hlesnout: „Ale samozřejmě, už se těším.“ Na obranu některých tchyní je třeba podotknout, že některé tchyně jsou docela prima. Není jich mnoho. Většina žen má s tchyněmi trable. Patříte-li k této většině, zkusíme vám poradit, jak takové Vánoce přestát ve zdraví.

Svérázná, ale naše

Především se před manželem (přítelem) tvařte, že máte situaci pod kontrolou. Přece jen, je to jeho maminka, i když třeba svérázná… Pokud se tchyně chystá přijet na Vánoce k vám, lze předpokládat, že budete uklízet jako šílená, abyste této dámě předvedla, že jste ta nejdokonalejší snacha na světě. Je to ovšem dobrý nápad? Přehnaně zběsilým uklízením se unavíte a nezbydou vám pak psychické síly na samotnou komunikaci, která bude rovněž nesmírně vyčerpávající. Je docela dobře možné, že poté, co odtáhnete kuchyňskou linku a vysmýčíte špatně dostupné prostory tak, že by mohly vystupovat v televizní reklamě, vyklidíte skříně, vytřete je a jejich obsah znovu vzorně složíte, odšroubujete veškerá svítidla a nablýskáte tak, že budou připomínat obrovské diamanty, nedočkáte se tolik očekávaného obdivu. Stalo se, že tchyně přijela na návštěvu do bytu, který byl právě kvůli jejímu příjezdu uklizený snad jako žádný jiný na světě. Přejet bílou rukavicí jste tam mohli třeba i po psovi – a zůstala by sněhobílá. Ihned se podávala večeře, jedním slovem fantastická. Když byla starší dáma vyzvána, aby po večeři řekla, jak se jí v bytě líbí a zda jí chutnalo, pronesla: „Proč tu tak řve ta televize?“

Je to hysterka!

Je třeba se zkrátka připravit na to, že naše představy patří do říše snů a realita bývá jiná. Jsou tchyně, od kterých se vděku nedočkáte, i kdybyste se na hlavu stavěla. Patří-li ta vaše do této kategorie, mějte na paměti, že nadechovat se a počítat do dvaceti budete asi často. Nicméně, zachovat klid je nutné, neboť ječet na Štědrý den či Boží hod, to by nedělalo dobrý dojem ani na manžela, ani na děti, ani na sousedy. A tchyně by zase pronesla ono: „Je to hysterka, já ti říkala, Pavlíčku, že sis ji neměl brát.“ Ječení je tedy vyloučeno.

A rozhodně nezapomeňte na dárek pro tchyni, i když to asi bude rovněž oříšek. Je velmi pravděpodobné, že požádáte-li o radu manžela, odpoví: „Ježíš, copak já vím? Něco vymysli.“ Dělat z toho přílišnou vědu by bylo opět vyčerpávající. Kupte hezkou šálu, krabici exkluzivních bonbonů, případně proslulý parfém. Když se tchyni dárek nebude líbit, někomu ho dá, ale každopádně bude vidět, že se na ni myslelo. Počítejte také s tím, že po rozbalení dárku řekne tchyně něco nevhodného, například: „Aha. Dali jste mi utěrku. Jé, počkejte, vždyť je to šála.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.