Z deníku koučky: Jak vykládat sny?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Snít a prožívat ve snu emoce je zdravé a to i za předpokladu, že se nám zdají negativní sny. Sny by pro nás mohly být dobrým rádcem, pokud bychom jim však rozuměli. V případě, že něco potlačíme, objeví se nám to ve snu. Sny jsou interpretovány mnoha způsoby, ale stále není možný přesný výklad snu.

Sny se zabývají psychologové po staletí, a přesto nikdo nenašel klíč, jak je vykládat. Psycholog Sigmund Freud označil sny jako cestu do nevědomí, kde se poselství snů týká především potlačené sexuality nebo agresivity. A protože se jedná o zakázané téma, tak je sen ukazuje prostřednictvím symbolů. Na Freuda navázal jeho kolega Carl Gustav Jung, který na rozdíl od Freuda říká, že sny jsou poselstvím naší odvrácené strany, zprávou vyslanou nevědomím do našeho vědomí, které ji zatím odmítá přijmout. C. G. Jung objevil i skutečnost, že se do našich snů dostávají hlubší symboly, které proudí z našeho kolektivního nevědomí. Jedná se o skrytou spojnici s historií lidského společenství, dávnými tradicemi, kulturou, z které jsme vzešli. Archetypy různých lidí, věcí a zvířat se tak mohou objevovat v našich snech a těžko je můžeme definovat a jejich význam je pro nás nepochopitelný. Tyto různé výklady snů však přinesly jejich klientům vyléčení a duchovní rozvoj.

Jak vykládat sny?

Z esoterického hlediska se sny dají vyložit jako pohled do minulosti na naše minulé životy. Jedná si vždy o sen, v kterém jste vy a víte, že to jste vy, ale máte jinou podobu a možná i jiné pohlaví. Takový sen nazývají esoterické vědy jako minulý život. Dalším výkladem může být opak a pohled do budoucnosti. Zde vidíme věci, které mají nějakou symboliku a tato symbolika je přesně definována ve snáři. Tento sen je snem, který provází jasnozřivost a předpověď toho, co nás čeká v budoucnosti. V každém případě sny byly a jsou pro nás stále velkou záhadou.

Sny také pomáhají udržet určitou rovnováhu. Ve snu se totiž bojíme, jsme agresivní, bojujeme, jsme zamilovaní a šťastní. Jsou to emoce, které ve svém životě potlačujeme a prostřednictvím snu je prožijeme.

Sny slouží i k vyřešení problému. Často se stává, že přes den něco řešíme a nedokážeme najít řešení, které se nám následně objeví v našem snu. Je to z toho důvodu, že ve spánku se neřídíme tím, jak by se něco mělo dělat a jak by to mělo být. Nejsme fixováni na standardní postup.

To, co děláme před spaním, dost často ovlivňuje naše sny. V případě, že se díváme na horor nebo nějaký emočně vypjatý film, je možné, že se s ním naše podvědomí bude srovnávat i v noci. Také těžké jídlo a alkohol, který konzumujeme těsně před ulehnutím do postele, může negativně ovlivnit naše snění. A v neposlední řadě to jsou naše problémy a stresy, které prožíváme v reálném životě a které se následně objevují v našich snech jako útěk před něčím nebo nemožnost se pohnout v případě ohrožení. Naše podvědomí nás tak varuje před tím, že svůj problém neřešíme.

Sny se vyjadřují v obrazech a symbolech a racionálně je nelze většinou vysvětlit. Naše podvědomí poukazuje na to, co prožíváme uvnitř nás samých. Spíše než proroctví se nám sny snaží sdělit, které naše potřeby jsou nenaplněné, kde si ubližujeme, kde se zanedbáváme, jaké máme vztahy sami se sebou a se svými blízkými. Pozor, sny často přehánějí a zveličují.

Někomu se sny vůbec nevybavují, možná zrovna tito lidé prožívají klidné a harmonické období, proto sny nemají tak silný emocionální náboj.

Sny o létání se nám často zdají v adolescentním věku. Člověk zažívá nové možnosti a máme možnost rozletu. V dospělosti takový sen spíše poukazuje na náš „životní úlet“. Sny o létání mají také často drogově závislí lidé a alkoholici. Ženám se často zdá o dítěti nebo o tom, že rodí, a to i přesto, že nemají děti. Mužům se naopak většinou zdá o aktivním boji. Jsou to naše archetypy, které se prostřednictvím snu dostávají na povrch. Ve snech také často vídáme temnou postavu, kde se opakuje stále stejný konflikt. C. G. Jung tuto postavu nazval stínem. Představuje vlastnosti, za které se stydíme, a zážitky, na které chceme zapomenout.

Barevné sny

Moje kamarádka mi nedávno vyprávěla, jaký měla krásný sen. Říkala, že byla na prostranství, kde bylo tisíc balónků a každou chvilku další a další padal z nebe. Když balónek propíchla, tak si mohla něco přát, a s prasknutím balónku se jí přání splnilo. Z takového snu bych se já nechtěla nikdy probudit. Já mám živé a barevné sny. Není snad dne, kdy bych neměla nějaký barevný sen. Někdy jsou sny, které se mi opakují a zažívám je zas a znovu. Občas mívám psychologické sny, kdy mne někdo honí a já před ním utíkám, nebo se nemohu hnout z místa. Tyhle sny si dokážu vysvětlit a snažím se s problémem, který jsem vytěsnila do svého podvědomí, něco udělat. Pak mám sny, které jsou úžasné, a já jsem v nich šťastná. Dokonce jsem jednou ve snu viděla i anděla a byl to jeden z nejhezčích snů, co jsem kdy měla.

Svatba ve snu věští smrt

Moje kamarádka z dětství mi jednou řekla, že pokud se budu ve snu vdávat, tak mi umře někdo z rodiny. Tento nepříjemný sen jsem měla dvakrát v životě. Jednou ve svých dvaceti letech, kdy jsem se vdávala za svého dědečka. Protože jsem si ve snu uvědomila, co to znamená, tak jsem se ráno probudila uplakaná a zničená. Děda opravdu ten den nečekaně umřel. Po dvanácti letech jsem měla podobný sen, kde jsem si brala svého strýce a ten následující den umřel. Myslím, že už ty sny nikdy nechci prožít. Podobnou zkušenost mám se sny o vodě. Když je voda kalná, tak ten, o kom se mi zdá, onemocní. Případně pokud se brodím špinavou vodou, onemocním já. Naopak křišťálově čistá voda jsou krásné emoce a štěstí. I tyto sny se mi vždy splnily. Sny plné démonů a katastrof mám opravdu výjimečně. Možná je to i tím, že dodržuji pravidla zdravého spánku. Nedívám se před tím, než jdu spát, na žádné horory a drastické filmy, nejím těžká jídla a nepiji alkohol. Večer, než jdu spát, rekapituluji svůj den a znovu si uvědomuji všechny hezké zážitky, které mne za ten den potkaly. Tomu odpovídají i moje sny.

Moje dcera to má opačně. Od dětství ji straší noční můry. V noci za mnou často chodí do ložnice. Koupily jsme už i lapače snů. Tvrdí, že má barevné a divoké sny, až jí z toho je pak zle od žaludku. Řešily jsme to společně už mnohokrát, všemi možnými způsoby, co znám. Dokonce jsem s ní byla i u dětské psycholožky. Naučily jsme se před spaním povídat si o hezkých zážitcích a rekapitulovat, co den přinesl. Také jsem dceru ujistila, že i já mám barevné a divoké sny, ale už se jich nebojím. Těším se každý večer, než usnu, jaký film zase budu pozorovat. Od té doby je dcera už klidnější.

Jak si sny zapamatovat a pracovat s nimi?

• Po probuzení si svůj sen hned zapište nebo ho někomu vyprávějte. Tím si sen uložíte a budete si ho pamatovat. Sny si lépe zapamatujete, pokud si je budete častěji zapisovat.

• V případě, že jste si sen vybavili, pokuste se promyslet symboly, které vám sen přinesl, a přiřaďte k nim nějaký význam.

• Popřemýšlejte nad tím, jakou má sen spojitost s tím, co jste dělali, než jste šli spát, a co v současné době prožíváte.

• Neobjevilo se ve snu něco, co v běžném životě potlačujete?

• Jak je to s rovnováhou ve vašem životě? Není sen pouze možností, jak vás nechat prožít i potlačené emoce, které si normálně nedovolíte prožít?

• Když požádáte mysl, aby vám odpověděla, jak vyřešit váš problém, je možné, že výsledek se objeví ve vašem snu. Neukazuje váš sen výsledek vašeho problému?

• Spojte svůj sen s různými asociacemi.

• Pokud vás baví záhady, najděte si snář a vyložte si sen podle snáře. Nebo zajděte za nějakou vědmou, aby vám s výkladem snů pomohla.

• V každém případě, jednoznačný výklad neexistuje. Dívejte se na své sny z různých úhlů pohledu. Důležité je, že o svém snu přemýšlíte.

Přátelé, sny jsou pro nás velice důležité a měli bychom jim věnovat pozornost. Na něco nás totiž upozorňují. Ať už o nich přemýšlíte v rovině různých psychologických směrů, nebo esoterických metod, nikdy není zaručeno, že výklad je správný. Přesto nám mohou odkrýt něco důležitého o nás samotných. Vždy je dobré, když se něco o svém životě a vnitřních dějích dozvíme, a tak své sny nepodceňujte.

Přeji vám krásné snění plné těch nejkrásnějších snů.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky film emoce sny spánek psychologie Sigmund Freud Carl Gustav Jung výklad snů

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.