Z deníku koučky: Jsem otcem dítěte a mám dvě rodiny...

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Není výjimkou, že se v médiích často setkáváme s příběhem, kde muž má ženu a rodinu a přesto si pořídí dítě s jinou ženou. Nejedná se vždy jen o slavné osobnosti, ale i o normální muže. Tyto příběhy nejsou ničím novodobým. V minulosti se také stávaly. Není pravidlem, že se musí jednat o významného podnikatele nebo finančně zabezpečeného muže. Je to záležitost i mužů s nižším příjmem. Shodneme se však, že mít paralelní rodinu je velice psychicky i finančně náročné.

Uživit jednu rodinu je dnes z hlediska peněz velmi náročné. Mít rodiny dvě a navíc prožívat permanentní stres z prozrazení, je o to více zatěžující. I přesto, že tito muži zažívají příval adrenalinu a stres z rizika z odhalení, můžou prožívat i určitý pocit dobrodružství. Muži v top managementu a vyšších pozicích jsou na tento druh adrenalinu zvyklí a dost často jsou na něm i závislí. Přesto touží se tohoto stresu zbavit a vše přiznat.

Když má muž dvě ženy

V poslední době se často ve své praxi setkávám s případy, kdy muži tají existenci své nové rodiny a dítěte s milenkou. Občas se to podaří tajit i řadu let, někdy to je záležitost jen na pár měsíců. Jedna z mých klientek dokonce zjistila po čtyřech letech, že její manžel má rodinu a dvě děti. Milenka a její malé děti (pokud byly ještě opravdu velice malé) s nimi často jezdili na společné dovolené, aniž by moje klientka věděla, že se jedná o děti jejího manžela. Přijde mi nemožné, že o tom žena nevěděla. Existuje určitý ženský instinkt, kdy žena podvědomě ví o tom, že jí je partner nevěrný, přesto si tuto skutečnost nechce přiznat.

Pro moji klientku to byl velký šok, přesto svého muže neopustila a dodnes žijí tak, že muž přejíždí od jedné ženy k druhé. Mé klientce muž říká, že svoji milenku zatím nemůže opustit, protože je psychicky labilní a mohla by ublížit dětem. Nejspíše to samé říká milence o své manželce, protože mu obě ženy paralelní vztah tolerují. V obou rodinách má muž dvě děti a obě ženy mu věří. Pro moji klientku to je velice psychicky náročné a nikdy se s tím nesmířila. Tento případ je extrémním řešením. Většina žen po odhalení existence potomka s milenkou svého muže opustí, nebo mu dají vybrat si mezi rodinou a milenkou.

Kdo nejčastěji udržuje paralelní vztahy s dětmi v jiné rodině?

• Muži, kteří jsou přesvědčeni, že jejich genofond je výjimečný a je nutné ho šířit dál. Neřeší rozvod s manželkou a nechtějí zakládat další rodinu.

• Muž, který má vztah s milenkou, která si myslí, že muže na základě společného dítěte donutí k rozvodu. Většinou milenka tvrdí, že používá antikoncepci, nebo tvrdí, že nemůže mít děti.

• Patologicky nevěrný muž, který nikdy nebude žádné ženě věrný, a který na svoje paralelní vztahy jednou doplatí.

• Romantický milenec, který si chce udržet svoji milenku tím, že jí slibuje dítě a společný život, aniž by to myslel vážně. Nakonec se však milence otěhotnět podaří.

• Muž, který už nemůže mít děti se svojí ženou nebo jeho žena děti už nechce.

• Muž, který neuznává monogamii a uvědomuje si, že by o milenku mohl přijít, pokud si ji nějakým způsobem k sobě nepřipoutá.

• Může jít i o jednorázový úlet a selhání antikoncepce.

Manželky těchto mužů však mají určité tušení. Minimálně o partnerově nevěře. Nechtějí si však tuto skutečnost přiznat, protože by mohlo dojít ke konfrontaci a bojí se partnerova odchodu. Prozrazení s sebou přináší nutnost řešení a to není vždy tak jednoduché. Přesto, že se snaží vše přehlížet, není možno tuto situaci a řešení dlouho odkládat.

Jak to řešit, pokud celá situace vyjde najevo?

V žádném případě není dobré, když muž dále lže a zatajuje skutečnosti, které se jeho partnerka může dozvědět. V případě, že dojde k prozrazení, není nutné zacházet do detailů v popisu celého příběhu, ale na druhé straně je nutné přestat dělat ze své ženy hloupou a naivní bytost.

Důležité je projevit lítost a navrhnout řešení

Pokud chce muž zůstat s manželkou a váží si jí, je vhodné okamžité ukončení vztahu s milenkou, pokud možno i s nenarozeným dítětem. Nebo milence sdělit skutečnost, že muž zůstává v původní rodině a i přesto, že bude plnit povinnosti – platit výživné, partnerem jí už nebude.

V případě, že má zájem o milenku, je nejvhodnější upřímnost k manželce a včasné opuštění rodiny, aby partnerka měla možnost začít nový život. Dlouhé prodlužování celého stavu může manželku poznamenat i do budoucnosti a vzpamatovávat se ze zrady může i roky.

Je opravdu málo žen, které se s celou situací vyrovnají a tolerují dále milenku a další rodinu svého muže. Většinou jsou tyto ženy na svém partnerovi závislé a vnitřně touto skutečností trpí.

Vážení a milí muži, myslím, že nejlepším řešením je se tomuto stavu vyhnout. V dnešní době se však nevěra skloňuje ve všech pádech a ne vždy se jí dá předejít. V případě, že máte doma fungující rodinu a ženu, které si vážíte, je vhodné se zamyslet nad tím, zda vám nevěra stojí za ztrátu milované rodiny. Je dobré si vše promyslet a nespoléhat na to, že vám se to nemůže stát.

Přeji vám klidný partnerský život bez zničujících bouří.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky milenka milenec nevěra rodina stres vztah psychologie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.