12. dubna 2017 07:30
Martina ČerňanskáZakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess: Matky budou vždy odkládat své děti
Babyboxy existují v České republice již 12 let a díky nim bylo zachráněno už více než 150 dětí. A kdo stojí za jejich vznikem? Je jím český novinář, spisovatel a chovatel koní Ludvík Hess, se kterým vám právě teď přinášíme rozhovor.
Utajované porody a odložené děti. To je téma, se kterým je vaše jméno již 12 let úzce spjato. Co byl ten moment, který rozhodl, že zřídíte první babybox?
Pro upřesnění, s utajovanými porody nemá moje činnost nic společného. Utajované porody nebo také anonymní porody jsou zákonný institut, který probíhá v porodnici, a budoucí matce žádné utajení nepřinese, naopak, chce-li se dítěte nadobro zbavit, je ve finální části jednání předvolána k soudu, kde se dítěte musí protokolárně zříct.
Před dvanácti lety jsem pojal myšlenku, která je stará jako lidstvo samo, totiž zřídit zařízení, kam by bylo možné legálně odkládat děti. Taková zařízení jsou prolnuta celými dějinami, doslova od starého Říma, kde byly na tržištích mramorové mísy, do kterých bylo možné dítě odložit bez postihu. A co vedlo ke zřízení mě? Jsem také chovatel koní, a aby klisna zabřezla a odchoval jsem hříbě, mě stojí velké úsilí. A někdo, kdo je snadno matkou, odloží dítě, které má nesporně vyšší morální hodnotu, podobně jako igelitovou tašku.
- Babyboxy zachránily už mnoho dětí a mají řady zastánců, na druhé straně se ozývají kritické hlasy argumentující zejména tím, že nevíme nic o původu dítěte. Myslíte si, že se tento přístup někdy změní? Stále přece jde o zachráněné děti…
To se nezmění, podle výzkumu agentury STEM se 96 % české populace příznivě kloní k babyboxům, 3 % je to jedno a 1 % jsou odpůrci. To se nemůže změnit, a je to dobře, protože odpůrci být musí.A navíc, odpůrci zajímají sdělovací prostředky daleko víc nežli protagonisti. A pokud narážíte na mezinárodní úmluvu o právech dítěte, kde se skutečně praví, že dítě má právo znát od svého narození své biologické rodiče –ovšem, a teď je důležité pokračování souvětí – pokud je to možné. A nejvyšším právem dítěte je právo na život. Takže myslím, že babyboxy přece jen aspoň zprostředkují komfortnější předání dítěte, než kdyby bylo například předáno na schodech u nemocnice.
Osobně znám jen pár odpůrců, vesměs jsou to dětští lékaři. Na postu nejvyšším je to předseda Neonatologické společnosti a mostecký lékař MUDr. Jiří Biolek, plzeňští MUDr. Jiří Dort a MUDr. Jiří Liška, havlíčkobrodská MUDr. Magdalena Chvílová Weberová a naposledy jsem měl duel na Seznamu s bývalým tiskovým mluvčím Ministerstva zdravotnictví Cikrtem, který byl jako jediný odpůrce babyboxů ochoten se mnou do rozhovoru jít.
- Babyboxy jsou dnes přístupné v mnoha městech celé republiky a odložení dítěte je anonymní. Jak si vysvětlujete případy, kdy je maminky nevyužijí a dítě usmrtí či nedají alespoň nějakou šanci na jeho záchranu?
Jak říká můj guru a významný český porodník profesor Zdeněk Hájek, nikdo si nedovedeme představit, co se děje v hlavě ženy, která porodí dítě. Tam se střetnou nejrůznější hormony a ona v tu chvíli skutečně může udělat nějakou nepředloženost. Děti odložené a zabité mohou být ve chvíli, kdy u jejich matky dochází k tzv. psychóze, kterou dokonce uznává zákon, a po dobu šestinedělí matku, která zabije své dítě, trestá nižším trestem. Jsou matky, které se na to dítě netěší třeba proto, že bylo počato s mužem, kterého nenávidí, ale důvodů je mnoho. Znám případy, kdy je matka k usmrcení dítěte vedena hlasy ve své hlavě. Babyboxů dnes funguje 70, a z nich jsem už 15 nejstarších vyměnil za nové, protože s vývojem technologií se obnovují i babyboxy. Asi kromě sedmi jsou ve všech okresních městech, a o ně usiluji.
- Zatím posledním, 151. dítětem z babyboxu je chlapeček, kterého našli v pražském Hloubětíně 30. března 2017. Prvním byla holčička v roce 2006. Víte stále o všech případech takto odložených dětí? A máte alespoň o některých informace o jejich dalším příběhu? Pokud takové informace lze sdělit…
Informace o nalezených dětech nevyhledávám, ale ani se jim nebráním. Jsou děti, které vídám, některé dokonce velmi často, a některé z nich jsou opravdu krásné. Jejich adoptivní rodiče se mi ozvou, pošlou fotky, nabídnou mi, jestli nechci děťátko vidět a děkují mi. Naposledy mi k Vánocům poslali obrovskou bednu vánočního cukroví.
- Babyboxy nadále modernizujete a umisťujete na další místa. Myslíte si, že bude někdy „světlo na konci tunelu“? Tedy, že jednou nastane doba, kdy nebudou potřeba?
Ne, to je zcela vyloučené, příroda už je taková. A jak už jsem říkal, hormony, které se v tělech budoucích matek rekrutují, způsobují takové stavy, že se tomu nezabrání. Chovám koně, takže znám případy, kdy kobyla zabila své hříbě, znám případ, kdy kočka ukousala svým koťatům hlavy, králice celkem běžně sežere své mladé, zkrátka je to tak v přírodě zařízené. Takže se domnívám, že to zcela vymazané nebude, ale velká chyba je jistě na straně společnosti a státu. Pan Cikrt v rozhovoru naznačil, že by se s matkami mělo pracovat, to já si myslím také, jenomže v silách sedmdesátiletého staříka je možná zřizovat babyboxy, ale rozhodně ne práce s matkami. Kde bych je hledal? Jde o lhostejnost společnosti. Znám matky, které porodily, aniž by si někdo vůbec všiml, že byly těhotné.
Téma babyboxů a odložených dětí se objeví i v seriálu Modrý kód. Zajímají vás i další příběhy, rozhovory a zajímavosti z lékařského prostředí? Sledujte webové stránky Modrého kódu a budete v obraze!
Připravily: Ivana Dubášová, Martina Hrušková