Nákupní manuál: Jak vybírat plody moře a ryby

Řada lidí se konzumaci různých mušlí, krevet i ryb vyhýbá jen proto, že neví, jak si je vybrat v obchodě. A pak asi každý už ve svém okolí někdy slyšel o případech otravy ze zkaženého masa. Přestaňte se darů moře bát! Zdeněk Pohlreich i my vám poradíme, na co se při nákupu zaměřit.

Dovážené mořské produkty do Česka mají být expedované dodavateli 2–4 dny Další rady do kuchyně, ke grilu i konkrétní recepty z pořadu Rozpal to, šéfe! najdete na našem webu TADYpřed příjezdem do země. V takové kvalitě jsou k dostání již celkem běžně a označují se za čerstvé.

Jak poznat, že ryby/mořské plody, jsou čerstvé?

Zkuste „laické“ senzorické hodnocení: U celých ryb je kůže lesklá s výraznou pigmentací, vypouklé oko, červená žábra, pevná a pružná svalovina.

Filety musejí být kompaktní, nevybledlé.

Obojí bez zápachu, ryba má být cítit „mořem“, nikoliv rybinou.

U mořských plodů je jakýkoliv zápach nepřijatelný, pootevřené mušle se po poklepání musejí zavřít.

Základem dobré volby je vizuální kontrola

Hodnotí se: stav kůže, kožní sliz, žábra, pach, stav oka a konzistence masa. Všechny znaky čerstvosti je nutné posuzovat ve vzájemné souvislosti.

Kvalitní obchodníci pak v neposlední řadě kontrolují produkty na přítomnost parazitů. K tomu používají prosvěcovací zařízení, kterým je případný parazit dobře zjistitelný.

Dále se vybrané produkty nechávají testovat na přítomnost těžkých kovů, například z lososů se odebírají stěry.

Co nám hrozí v případě nákupu nekvalitních ryb/mořských plodů?

Vedle možných alergických reakcí na alergeny v rybách a mořských plodech běžně přítomných, na které nemá vliv kvalita suroviny, jsou případná rizika následující: biogenní amin histamin u scombroidních ryb jako makrela, tuňák, sleď (nekvalitní zpracování, nevhodná teplota skladování), biotoxiny u mlžů, noroviry u ústřic, živí parazité v rybách konzumovaných zasyrova.

Autor: Zuzana Schneidewind

A teď si bezpečně můžete připravit celé vodní menu podle Zdeňka Pohlreicha.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.