Šéf si nedá pokoj a provokuje kolegu: Když není na lanýže, dáme tam tvarůžky

Jak to bylo, šéfe? (2) - Jak to bylo s hláškami v Ano, šéfe! a kterou má rád Zdeněk Pohlreich

„Ještě by mě Šéfe zajímalo, jak to bylo s těma hláškama,“ pídil se během společného vaření se Zdeňkem Pohlreichem mladý šéfkuchař David Viktorin v pořadu, který se mimo jiné ohlíží právě za legendárním Ano, šéfe! Co mu na to Zdeněk odpověděl a přijdou mu jeho hlášky vtipné tak jako všem fanouškům?

Nové návštěvy kuchyní vybraných českých podniků si Zdeněk Pohlreich vyloženě užívá. S neskrývanou radostí dokonce kudy chodí, tudy chválí kuchařský um mladých kolegů. Konečně to jde, libuje si tentokrát u Davida Viktorina, kuchaře restaurantu Chateau Petit, který se nachází v lednicko-valtickém areálu. Jak hned obratně zhodnotí: „Na místě, které je uprostřed ničeho, ale lidi sem jezdí právě za skvělou kuchyní.“

Specialitou kuchyně Davida Viktorina jsou tvarůžky. Šéf hned jeho snahu trochu poťouchle glosuje: „Když není na lanýže, dáme tam tvarůžky.“ Ovšem David se nedá a na ukázku připraví s krajovou specialitou s nezaměnitelným aroma, jemný květákový krém. Zdeněk nakonec nevydrží a pustí se nejen do ochutnávání, ale také do práce. A David Viktorin využije jeho zaměstnanosti a začne se zajímat o minulost.

Minulost versus současnost v českých kuchyních

Jak nám sám šéfkuchař Zdeněk Pohlreich několikrát potvrdil, na slavné hlášky a pořad, který z něho udělal nezaměnitelnou televizní hvězdu, se ho lidé ptají i několik let po dotočení posledního dílu. Místy až neuvěřitelné výjevy ze zákulisí některých kuchyní, jež si říkaly profesionální, jsou pro mnohé diváky stále nepochopitelné, a někteří si dokonce myslí, jestli jejich bizarnosti trochu nepomohli samotní filmaři. Věřte, že nepomohli.

Top 5 hlášek Šéfa Pohlreicha o jídle:

  1. V tomhle se v králi Šumavy utopila Jiřina Švorcová.
  2. Zvěřinová paštika vypadá jak sojovej suk – vzpomínka na dětství.
  3. Omáčky vaříte, nebo práškujete?
  4. Jestli tohle je vývar, já jsem svatá Panna orleánská…
  5. Salát je suchej jak dědečkův skalp.

„Ona dokonce vyšla knížečka těch hlášek… A víš, co je nejhorší, že když jsem si je četl, tak jsem se jim sám smál. Což je samozřejmě hrozný, když se ti líbí vlastní vtipy a tvoje vlastní kecy, ale asi to sranda být musela,“ vzpomínal Zdeněk Pohlreich na desetileté období, kdy čerstvé saláty v restauracích byly „suchý jak dědečkův skalp“, menu kralovaly smažáky a hermelíny v bramboráku evokující  „gastronomický východoněmecký porno“ a k pití se podávalo také ledacos aneb: „Jsou země, kde se do karaf leje víno. Ale tohle vypadá jako sbírka z urologickýho oddělení a chutná to úplně stejně.“

O to lépe se dnes Zdeněk Pohlreich cítí třeba právě v podniku u Davida Viktorina, který si Zdeňka získá i tím, že rád vaří z lokálních surovin. Z obyčejných se snaží připravit něco skvělého. V novém pořadu se také v pondělí večer na Primě dozvíte, že není nezbytné mít jídelní lístek. Hlavní je prý to, co je na sporáku, ne co je napsáno v jídelním lístku. Tím si Šéfa nakloní ještě více. Jistě si vzpomenete stejně jako on, jak vypadaly před lety jídelní lístky v některých hospodách. „Chceme tady dělat česká jídla. Tak jsme si na jídelní lístek dali mexickou pánev, pekingskou pánev, řecký steak zapečený s hermelínem, skotského lososa Bajkal…“ To je jen malá vzpomínka a ukázka zeměpisných znalostí restauratérů, které během své osvětové štace Zdeněk poznal.

Sdílejte článek
Štítky kuchyně FTV Prima Bajkal Zdeněk Pohlreich recepty návštěva kuchař Ano, šéfe! Jak to bylo, šéfe? Lednicko-valtický areál

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.