Michal Dlouhý se v roli kapitána Exnera pořádně zapotil. Kdy nejvíce proklínal natáčení?

Kapitán Exner (2) - Mé jméno je Exner, kapitán Exner

Smrt mu sluší nejvíce, a to nejen ve stejnojmenné komedii, v níž září ve Švandově divadle, ale i v detektivkách. Třeba když smrt zkoumá v roli legendárního kapitána Exnera, je na herce Michala Dlouhého také moc pěkný pohled. Uhodnete ovšem, co ho trápilo během natáčení? V televizi to na něm rozhodně vidět není!

S každou novou rolí lámal charismatický představitel často svérázných a osobitých chlapíků jedno ženské srdce za druhým. V případě herce Michala Dlouhého vlastně ani nemusíme psát v minulém čase. S rolí kapitána Exnera, kterého si diváci zamilovali v pravidelné sobotní dávce krimi na Primě, tomu totiž není jinak.

„Mé jméno je Exner. Kapitán Exner,“ hlásá hrdě Michal Dlouhý coby seriálový lamač dívčích srdcí. Ženy přímo letí na jeho uhlazený vzhled, který se vždy vymykal představě běžného kriminalisty. Za minulého režimu třeba šokoval svým veteránem-kabrioletem a kanárkově žlutým oblekem. I sebesložitější případy řeší tenhle švihák jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek:

Připomeňme, že v roli kapitána Exnera nastavili Dlouhému v dřívějších celovečerních filmech poměrně vysokou laťku kolegové Jiří Vala, Petr Kostka či Jiří Kodet. Nelze spravedlivě porovnávat, který ze slavných představitelů kapitána Exnera je nejlepší. Každý ikonické postavě z detektivek Václava Erbena propůjčil určité charisma a jedinečnost, před nimiž při reprízách stále dokola smekáme.

Dlouhý se bál srovnávání s Kodetem a Valou

Protože Michal Dlouhý také patří k hercům perfekcionistům, neubránil se s uvedením „svého“ seriálového Exnera nervozitě. „Trochu se bojím srovnávání. Herectví Jiřího Valy nebo Jirky Kodeta je fenomenální, takže mně nezbylo než si z nich vzít ponaučení a trochu je vykrást nebo se to pokusit udělat líp,“ netajil se jistými obavami z porovnávání Dlouhý. „Mám asi nejblíž k Jirkovi Kodetovi. Kdysi jsem mu chodil za dcerou, tak mu tímto aspoň vzdám hold a dík,“ zažertoval pak herec pro deník Aha.

Charakteristickou vlastností pro nejmladšího z Exnerů je, že nikdy nepodcení výběr obleku. Ten musí vždy dobře padnout. Na svůj bezchybný vzhled je totiž pan kapitán učiněný pedant. Kvalitu kostýmů ostatně vyzdvihuje i jeho představitel. „V naší profesi se říká, že kostým dopomůže vytvořit postavu. To znamená, že i oblek velmi pomohl. Je zajímavé, že při generálce dostanete například oblečení vandráka a hrozně vás to v té roli posune. Když je kostým dobře zvolený, je to velká pomoc,“ přibližuje důležitost práce kostymérů Michal Dlouhý.

Při vzpomínce na natáčení Exnera v parném létě ovšem s povzdechem dodává: „I když nosit oblek v letních vedrech třeba třináct hodin denně není nic příjemného.“ Nezastírá, že byly chvíle, kdy natáčení seriálu proklínal. Takového utrpení byl ušetřen například kolega Dlouhého Jiří Kodet, jehož Exner na uhlazenost oblečení tak přísně nehleděl.

O Michalovi Dlouhém je známo, že má nejraději žánr tragikomedie. A jaký má vztah k detektivkám? „Je jich teď na obrazovkách poměrně dost, ale když je dobrá a chytrá, podívám se. I proto jsem přijal nabídku na Exnera, protože je jiná než ostatní. Není tam tolik krve ani honičky, spíš se musí přemýšlet hlavou. A to mě baví,“ odpověděl pro Prima Ženy.

Podobné články


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.