Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

5 překvapivých způsobů, jak spánkové návyky ovlivňují vaše manželství

Spánkové návyky ovlivňují vaše manželství víc, než si myslíte. Vypadají zdánlivě neškodně, ale některé noční rutiny skutečně mohou způsobit, že se váš partner bude ráno cítit frustrovaný, nebo naopak v pohodě…
Vydáno: 18.01.2018
Spánkové návyky a manželství
Autor: iStock Spánkové návyky a manželství
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spánek je spojen s naší náladou a chováním po celý den. Nové spánkové výzkumy ale ukazují, že nás dokáže ovlivnit až neuvěřitelně. Může totiž pěkně zamíchat partnerskými vztahy. A nejde zdaleka jen o manželovo chrápání nebo noční výlety do ledničky.

Dobrá zpráva je, že jako nás dokážou partnerovy postelové zvyky rozhodit, stejně na nás mohou mít i pozitivní vliv.

Máme pro vás pět nejzajímavějších zjištění:

Tulení pomáhá snížit úzkost a stres

Víte, proč se děti a mláďata tak rády tulí? Přináší jim to radost, potěšení, pocit lásky a bezpečí. Klidně si společné tulení naordinujte jako antistresový postelový prvek. Studie z roku 2010 zjistila, že páry, které se v posteli tulí, zažívají daleko méně úzkosti a více příjemného pocitu bezpečí. Spánek se prohloubí, zkvalitní a celkově přispěje k větší pohodě do partnerství.

7 hodin spánku eliminuje konflikty

Ne všechny rozhovory mezi páry jsou snadné. Občas dojde na pěkně ostrou diskuzi a vzduchem létají argumenty poháněné frustrací a vztekem. Když ovšem máte za sebou poctivých a celistvých sedm hodin spánku, jste mnohem schopnější regulovat své emoce a reagovat racionálně. Ne nadarmo se přece říká “ráno moudřejší večera”.

Vyměňte noční televizi za manžela

Pokud si rádi pouštíte televizi dlouho do noci, můžete se dočkat postupného odcizení. To alespoň zjistili vědci, když jejich výzkum spojil přílišné zírání na obrazovku se ztrátou zájmu partnerů. Newyorský neurolog Jocelyn Cheng tvrdí, že ztráta zájmu o protějšek může být příznakem deprese, který také souvisí s nespavostí. Bude to chtít přestěhovat televizor z ložnice do obýváku a v posteli se věnovat něčemu zajímavějšímu…

Spaní ve společné posteli je zdravější

Možná chrápe a kope nebo mluví ze spaní, ale je váš. Zkuste ložnice nedělit, i když vás spánkové zvyky manžela rozčilují. Spaním vedle vašeho partnera navozujete pocit důvěry, bezpečí a vzájemné starostlivosti. Vědci dokonce zjistili, že pokud jeden partner trpí spánkovou apnoe, příznaky se mírní, pokud má po boku manžela či manželku.

Spánek s růžovým šumem

Muž se sluchátky Foto:

Pokud máte někdy pocit, že vás manžel vůbec neposlouchá a házíte hrách na zeď, výzkum má uklidňující novinky. Jejich zapomnětlivost může mít na svědomí přerušovaný spánek. Jako nápravu zkuste tzv. “růžový šum”. Studie z roku 2017 zjistila, že ti, kteří spali s růžovým šumem v noci, se třináctkrát lépe vypořádali s paměťovým testem než ti, kteří to neudělali. Že nevíte, co je růžový šum? Možná znáte bílý šum, který využívá například mnoho rodičů na uspávání miminek, ale i lidé v kancelářích, aby se mohli lépe soustředit na práci. Je to monotónní, relativně příjemný zvuk tvořený mnoha tisíci tóny, který dokáže odfiltrovat většinu ostatních, většinou rušivých zvuků (štěkání psa, motory aut, skřípění brzd...). Konkrétně si ho můžete představit třeba jako zvuk při foukání digestoře, sprchování, vysávání, padání vodopádu nebo šumění oceánu. Růžový šum je podobný, jen má nižší frekvenci. A je u něj prokázáno, že má vliv i na paměť, takže si díky němu bude manžel například pamatovat, co jste mu říkala nebo co jste po něm chtěla, aby udělal. A možná to i skutečně udělá!

Obstarat si růžový šum není tak těžké. Můžete si stáhnout některou z nahrávek přímo z internetu nebo si koupit CD s již nahraným šumem.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Poloha ve spánku prozradí charakter. Jak spí váš partner?

Spánek o člověku prozradí mnohé. Třeba i to, zda se jedná o člověka laskavého, anebo zda je spící osoba naopak výstavní sobec. Podívejte se tedy, jakou váš miláček v posteli zaujímá polohu, a vyčtěte z toho jeho skutečnou povahu.

Ředitel zeměkoule

Ředitel zeměkoule

Nekompromisní diktátor. Šéf vesmíru. Muž, který je vedoucím doma i v zaměstnání. Takový chlapík spí na zádech a roztáhne se přes celou postel, aniž přemýšlí o tom, že by se sem měl vejít i někdo jiný, například partnerka. Opravdu vám nevadí, že se budete muset ve všech ohledech podřizovat? Budete žít ve vojenském režimu. S trochou nadsázky lze říci, že váš den začne budíčkem, nástupem a čtením denního rozkazu. Zkrátka: jen pro silné nervy.

Orgasmus ve spánku

Orgasmus ve spánku? Ano, zde je návod, jak si ho můžete užít!Článek je zařazen v: spánek, partnerství, manželství, poloha ve spánku
Reklama