5 překvapivých způsobů, jak spánkové návyky ovlivňují vaše manželství
Spánkové návyky ovlivňují vaše manželství víc, než si myslíte. Vypadají zdánlivě neškodně, ale některé noční rutiny skutečně mohou způsobit, že se váš partner bude ráno cítit frustrovaný, nebo naopak v pohodě…
Spánek je spojen s naší náladou a chováním po celý den. Nové spánkové výzkumy ale ukazují, že nás dokáže ovlivnit až neuvěřitelně. Může totiž pěkně zamíchat partnerskými vztahy. A nejde zdaleka jen o manželovo chrápání nebo noční výlety do ledničky.
Dobrá zpráva je, že jako nás dokážou partnerovy postelové zvyky rozhodit, stejně na nás mohou mít i pozitivní vliv.
Máme pro vás pět nejzajímavějších zjištění:
Tulení pomáhá snížit úzkost a stres
Víte, proč se děti a mláďata tak rády tulí? Přináší jim to radost, potěšení, pocit lásky a bezpečí. Klidně si společné tulení naordinujte jako antistresový postelový prvek. Studie z roku 2010 zjistila, že páry, které se v posteli tulí, zažívají daleko méně úzkosti a více příjemného pocitu bezpečí. Spánek se prohloubí, zkvalitní a celkově přispěje k větší pohodě do partnerství.
7 hodin spánku eliminuje konflikty
Ne všechny rozhovory mezi páry jsou snadné. Občas dojde na pěkně ostrou diskuzi a vzduchem létají argumenty poháněné frustrací a vztekem. Když ovšem máte za sebou poctivých a celistvých sedm hodin spánku, jste mnohem schopnější regulovat své emoce a reagovat racionálně. Ne nadarmo se přece říká “ráno moudřejší večera”.
Vyměňte noční televizi za manžela
Pokud si rádi pouštíte televizi dlouho do noci, můžete se dočkat postupného odcizení. To alespoň zjistili vědci, když jejich výzkum spojil přílišné zírání na obrazovku se ztrátou zájmu partnerů. Newyorský neurolog Jocelyn Cheng tvrdí, že ztráta zájmu o protějšek může být příznakem deprese, který také souvisí s nespavostí. Bude to chtít přestěhovat televizor z ložnice do obýváku a v posteli se věnovat něčemu zajímavějšímu…
Spaní ve společné posteli je zdravější
Možná chrápe a kope nebo mluví ze spaní, ale je váš. Zkuste ložnice nedělit, i když vás spánkové zvyky manžela rozčilují. Spaním vedle vašeho partnera navozujete pocit důvěry, bezpečí a vzájemné starostlivosti. Vědci dokonce zjistili, že pokud jeden partner trpí spánkovou apnoe, příznaky se mírní, pokud má po boku manžela či manželku.
Spánek s růžovým šumem
Pokud máte někdy pocit, že vás manžel vůbec neposlouchá a házíte hrách na zeď, výzkum má uklidňující novinky. Jejich zapomnětlivost může mít na svědomí přerušovaný spánek. Jako nápravu zkuste tzv. “růžový šum”. Studie z roku 2017 zjistila, že ti, kteří spali s růžovým šumem v noci, se třináctkrát lépe vypořádali s paměťovým testem než ti, kteří to neudělali. Že nevíte, co je růžový šum? Možná znáte bílý šum, který využívá například mnoho rodičů na uspávání miminek, ale i lidé v kancelářích, aby se mohli lépe soustředit na práci. Je to monotónní, relativně příjemný zvuk tvořený mnoha tisíci tóny, který dokáže odfiltrovat většinu ostatních, většinou rušivých zvuků (štěkání psa, motory aut, skřípění brzd...). Konkrétně si ho můžete představit třeba jako zvuk při foukání digestoře, sprchování, vysávání, padání vodopádu nebo šumění oceánu. Růžový šum je podobný, jen má nižší frekvenci. A je u něj prokázáno, že má vliv i na paměť, takže si díky němu bude manžel například pamatovat, co jste mu říkala nebo co jste po něm chtěla, aby udělal. A možná to i skutečně udělá!
Obstarat si růžový šum není tak těžké. Můžete si stáhnout některou z nahrávek přímo z internetu nebo si koupit CD s již nahraným šumem.
-ku-