Sex a vztahy

13. prosince 2016 14:00

Anna Kopečková

Chcete si zlepšit paměť? Mějte víc sexu!

Všichni toužíme po tom, aby nám paměť sloužila co nejlépe. Nemusíte se už jen ládovat různými tabletkami a procvičovat paměť otravnými technikami. Nejnovější výzkum totiž prokázal, že paměť si můžete zlepšit mnohem příjemněji – díky častému milování.

Ano, čtete správně. V listopadu 2016 byla v časopisu „Archives of sexual behavior“ publikována studie, v níž výzkumníci prezentovali souvislost mezi sexem a lepší pamětí, a to zejména tehdy, když se jednalo o rozpoznávání slov, tedy o verbální (slovní) druh paměti. Lepší výsledky v této oblasti vykazovaly ženy, které se častěji milovaly.

Možná vás zajímá, jak se podobná studie provádí. Výzkumníci z McGill University požádali 78 žen ve věku od 18 do 29 let, aby jim vyplnily dotazník. V něm se nacházely otázky týkající se jejich sexuálního chování a dalších životních faktorů. Ženy si zároveň musely zapamatovat náhodná slova a fotografie neznámých tváří a pak z toho byly přezkoušeny. Vše bylo prováděno na počítači.

Rozbor odpovědí prokázal velmi zajímavou souvislost. Dívky, které uvedly, že měly vaginální sex častěji než jejich sexuálně méně aktivní kolegyně, byly výrazně lepší při zapamatování si dříve předložených slov.

Zajímavé je i to, že vztah mezi frekvencí pohlavních styků a zapamatováním si tváří prokázán nebyl. Proč tomu tak je? Vědci předpokládají, že by to mohlo být způsobeno tím, že vaginální sex – ve srovnání s jinými druhy sexuální stimulace – by mohl napomáhat neurogenezi (procesu tvorby nových mozkových buněk), a to konkrétně v hipokampu. Tato součást velkého mozku je spojována právě s verbální (slovní) pamětí. Výzkum byl sice zaměřen na paměť krátkodobou, ale její autor Jens Pruessner, PhD., věří, že by účinky na paměť dlouhodobou měly být podobné. Je možné, že to prokáže další experiment.

Sexem proti Alzheimeru

Ačkoliv to nebylo předmětem zkoumání, dr. Pruessner současně tvrdí, že sex může přispět také ke zlepšení dalších kognitivních (poznávacích) funkcí, které mají své centrum v již zmiňovaném hipokampu. Tím je například schopnost orientovat se v prostoru. Jen pro zajímavost – při Alzheimeru je hipokampus jedním z prvních míst v mozku, která jsou postižena. Proto lidé s touto chorobou zapomínají a jsou často velmi dezorientováni.

Přestože jsou výsledky této studie zajímavé, neznamená to, že budeme mít díky častému souložení automaticky paměť jako slon. Takhle jednoduše to bohužel nefunguje. Stále je ještě poměrně velký prostor pro další výzkumy. Už jen proto, že zkoumaný vzorek byl velmi malý – pouze 78 respondentů. Každopádně, pokud hledáte důvod, proč si to večer rozdat s partnerem, máte ho mít. Jen do toho, ať se vám ty buňky v hipokampu pěkně tvoří!

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.