Příběh Venduly: Promarnila jsem šanci na opravdovou lásku

Žila s partnerem, kterého sice milovala, ale který zneužíval jejího nízkého sebevědomí. Dlouho psychický teror snášela, ale nakonec ji takový život začal ničit. Sblížila se s jiným mužem a zdálo se, že by mohla najít své štěstí...

Vendula se zamilovala do Marcela, který byl o dvanáct let starší a zrovna se rozváděl. Možná právě kvůli vypjatým vztahům s bývalou partnerkou se s Vendulou velmi rychle sestěhovali do jedné domácnosti. Vendula toužila po svatbě, o té však Marcel vzhledem ke složitému rozchodu nechtěl ani slyšet. Měla pochopení a jeho stanovisko akceptovala. Ani to však nestačilo, aby si jí partner vážil. Vendule začala scházet něha a díky tomu podlehla kouzlu Marcelova kamaráda. Potíže tak na sebe nenechaly dlouho čekat…

Miluji tě, tedy přijímám tvá pravidla

Vendula s Marcelem prožívala všechny spory s exmanželkou a byla mu věrnou oporou. Jemu zas imponovalo její svěží mládí a fakt, že nemá závazky. Slovo dalo slovo a brzy spolu začali žít. Nejdříve si našli podnájem, Marcel si ale brzy finančně velmi polepšil a zanedlouho pořídil vlastní byt.

Vendula se automaticky stěhovala s ním. Do bytu investoval pouze Marcel, takže patřil výlučně jemu. Vendula věděla, že je na svůj majetek po těžkém rozvodu citlivý, a kromě toho nemohla nijak přispět: měla špatně placenou práci a nulové úspory. A tak to vzala jako fakt, ráda, že namísto předraženého podnájmu bydlí v novém bytě po boku své lásky.

Čas šel dál a Vendula s Marcelem oslavili čtvrté výročí. Jejich vztah se však nikam neposunul – svatbu Marcel stále striktně odmítal a o děti také nestál. Z manželství měl dvě dospívající dcery a další potomek by ho prý jen zatížil. I tohle Vendula přijala, protože s ním chtěla zůstat. Milovala ho a o sobě si nedělala žádné iluze. Gratulovala si, že s ní vůbec atraktivní a úspěšný Marcel žije.

Láska snese hodně

Postupem let se ale stále víc projevovala Marcelova pravá povaha – potřeba ovládat druhé a sklony k tyranizování partnerky. Dával Vendule najevo, že je oproti ní společensky výš, a začal ji hrubě ponižovat. To všechno vedlo k postupnému pádu jejího už tak slabého sebevědomí až na hranici nuly. Nakonec Marcel dokázal Vendulu přesvědčit, že je profesně k ničemu, jako hospodyňka taky nestojí za nic, a dokonce by byla i špatnou matkou.

Vendula sice cítila vnitřní nespokojenost, ale věřila, že za tím stojí její minusy. Občas se v ní sice ozval tichý hlásek, našeptávající že s jejím vztahem asi není všechno v pořádku, jenže ona neměla moc na vybranou. Kam by po rozchodu šla? K rodičům se kvůli komplikovaným vztahům vrátit nemohla a na vlastní bydlení finančně nedosáhne – její plat nestačil pokrýt ani měsíční výdaje. A tak se ujišťovala, že je na tom vlastně ještě dobře. Má kde bydlet a o koho se starat – co při své nicotnosti chtít víc?

Pád do osamění

Marcel si byl své nadvlády dobře vědom a užíval si ji. Srážení, kterému Vendulu vystavoval nejdříve v soukromí, se časem přelilo i do společnosti. Neváhal před druhými poukazovat na její neúspěchy a podtrhoval svou roli ochránce a živitele. Silně přeháněl, ale Vendula už byla natolik přesvědčená o své méněcennosti, že jeho slova vždy odkývala jako pravdu bez ohledu na to, jak ji v jádru zraňovala.

Postupem času Vendula také přišla o všechny kamarádky. Marcel si totiž nepřál, aby se s nimi stýkala. Pomlouval je a usiloval o to, aby ji od nich odstřihl – což se mu povedlo. Pár tak žil víceméně izolovaně. Jediný, kdo se u nich občas zastavil, byl Marcelův spolužák a dávný kamarád Libor. Jeho návštěvy byly zřídkavé, ale pro Vendulu osvěžující. Už proto, že se k ní choval mile a Marcel se v jeho přítomnosti také kupodivu držel zpátky.

Vendula si s Liborem rozuměla a vzájemné přátelství ještě prohloubil jeho rozchod s dlouholetou přítelkyní. Když u toho nebyl Marcel, sdíleli s Liborem své emoce. Vendula se tak jednoho dne zcela otevřela a svěřila mu, jak těžké je s Marcelem žít. Libor kamaráda dobře znal a věděl, že si nevymýšlí. A tyto společné chvíle vedly k tomu, že se z přátelství začalo stávat něco hlubšího…

Nevinná nevěra...

Vendula se cítila zmatená – má přece ráda Marcela! Jenže po dalším výstupu, kdy ji přítel počastoval kromě tvrdé kritiky i ostrými nadávkami, byla na vážkách. A napsala Liborovi esemesku: nutně potřebovala blízkou duši a někoho, kdo s ní bude soucítit. Začali komunikovat intenzivněji a jejich náklonnost rostla den ze dne. Už se nescházeli v Marcelově bytě, ale venku a tajně, za Marcelovými zády. Občas došlo i na nějakou něžnost a letmý polibek.

Marcel začal něco tušit. Vendula mu připadala jiná a také Libor se mu záhadně vyhýbal. A tak své přítelkyni prohledal telefon i mailovou schránku. A co čert nechtěl – našel zapomenutou SMS zprávu, ve které si Vendula Liborovi postěžovala na Marcelovo chování. Následovala prudká hádka a první facka, kterou od partnera utržila. A právě tohle byl impuls, který potřebovala. Rozhodla se odejít. Sbalila si jen pár věcí, a než jí v tom Marcel stačil zabránit, utekla.

Vendulina volba byla jasná: zamířila za Liborem. Poté, co vyslechl, jak se k ní Marcel zachoval, bylo jasné, že letité přátelství mezi oběma muži skončilo. Zrovna tak měl být u konce i Vendulin vztah. Marcel jí však nepřestával volat a jeho vliv – byť na dálku – nahlodával její rozhodnost. Neuměla se od Marcela úplně odstřihnout a nebyla si jistá, zda s rozchodem udělala dobře. Dlouho tak odolávala fyzickému sblížení s Liborem.

Odvaha a intrikaření

Libor však měl pochopení a trpělivě vyčkával. A když se konečně stali partnery po všech stránkách, rozhodl se, že svou lásku k Vendule stvrdí žádostí o ruku. Zbytečně neotálel a brzy jí přinesl zásnubní prstýnek. To byl silný argument. Vendula zvažovala pro a proti a nakonec uznala, že tohle je její druhá šance. Odhodlala se Marcelovi sdělit, že mezi nimi je definitivní konec. Kupodivu nekřičel ani nenadával a její stanovisko přijal s přáním šťastné budoucnosti.

Tato tečka Vendule uvolnila ruce a ona si konečně začala užívat novou lásku a těšit se na budoucnost. Její štěstí však zanedlouho narušila nečekaná SMS zpráva. Psal Marcel a jeho slova zněla děsivě: Ležím na JIP a vypadá to se mnou špatně. Okamžitě zpanikařila a zapomněla na vlastní plány. Obsah zprávy zneklidnil i Libora a on souhlasil s tím, že Vendulu ihned odveze do nemocnice.

Sliby, chyby...

Vendula se od ošetřujícího lékaře dozvěděla, že záchranku si zavolal sám Marcel a příznaky ukazovaly na srdeční příhodu. Kolaps ale mohl mít i spoustu jiných příčin a on tak zůstal v nemocnici na pozorování. Přestože se nakonec zásadní zdravotní problém nepotvrdil a Marcel byl za dva dny propuštěn, tvrdil, že se pořád cítí zle. Prosil Vendulu, aby se s ním vrátila domů. Nedokázala ho nechat samotného, a tak mu vyhověla.

Libor se ji snažil přesvědčit, aby to nedělala, jenže Vendulu trápilo svědomí. To Marcel ještě přiživoval vyprávěním, jak se bez ní trápil a jak moc ji potřebuje. Také sliboval, že když Libora opustí a vrátí se k němu, všechno bude jiné. Miluje ji a nechce o ni přijít. Vendula byla jako mezi mlýnskými kameny. Tenhle Marcel byl stejně láskyplný jako před lety. Do takového muže se přece zamilovala a prožila s ním spoustu krásných chvil!

Staré city a hezké vzpomínky převážily nad vidinou společného života s Liborem. Vendula mu tedy vrátila prsten s tím, že se vrací k Marcelovi. Už ho prý nikdy neopustí. Libor se to ještě pokoušel zvrátit, bohužel však zbytečně. Její rozhodnutí zůstalo neměnné a Vendula nereagovala na žádný jeho kontakt. Přesně tak, jak jí radil Marcel, který zářil spokojeností.

Druhá šance utekla, prázdno zůstává

Život se však zanedlouho vrátil do zajetých kolejí. Marcel začal Vendulu opět zahrnovat urážkami a kromě toho jí vyčítal nevěru. Postupem času si začala připadat jako neplacená služka v domácnosti a hromosvod jeho špatných nálad, případně fackovací panák. Protože však cítila, že Marcela opravdu podvedla, nechala si vše líbit. Pouze podprahově si později přiznala chybu – neměla se k Marcelovi vracet. Za žádných okolností.

Situace se ještě zhoršila poté, co Vendula přišla o práci a zůstala bez peněz. Nové místo hledala marně a Marcel jejího stavu krutě zneužíval. A když pak jednou potkala Libora s jinou dívkou, šťastného a zamilovaného, pochopila, jak silně prohloupila. Mohla mít milujícího muže a žít po boku člověka, který si jí váží. Ušetřila by si ustavičné ponižování a teror, které nyní opět zakoušela.

Trpká realita s výčitkami

Vendula s pocitem promarněného života a bezvýchodnosti zjistila, že svou druhou šanci projela na celé čáře. Trpké výčitky ji neopouštěly a ona stále dokola přemýšlela, jak mohla být tak hloupá. A vskrytu duše tajně doufala, že jednou najde dost síly na to, aby se vzepřela znovu a tentokrát definitivně. Bohužel vedle toho cítila i obrovský strach, že k tomu nikdy nedojde…

© Markéta Harasimová

AUTORKA:

Markéta Harasimová je spisovatelka a scenáristka na volné noze. Na kontě má k dnešku dvanáct titulů ze současnosti (především romány pro ženy), připravuje filmový scénář podle vlastního námětu a také knihu pro děti, kterou plánuje ilustrovat. Autorka pravidelně vystupuje se scénickým/autorským čtením a besedami v knihovnách a dalších kulturních zařízeních. Také pořádá benefiční literárně-hudební akce (např. pro PL Kroměříž, Masarykův onkologický ústav Brno apod). Spolupracuje při nich i s dalšími umělci (herci, zpěváky).

Více o tvorbě a aktivitách na www.marketaharasimova.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.