Psychologie

9. prosince 2020 07:00

redakce Prima Zoom

Máte doma manipulátora? Odborníci radí, jak s ním jednat

Víte nebo alespoň máte podezření, že je váš partner manipulátor? Co konkrétně tito lidé dělají? Lžou vám a zatajují skutečnosti, o nichž nechtějí, abyste věděla. Snaží se tak nad vámi získat moc, pokoušejí se udělat si z vás svou loutku. Nenechte se jimi ovládnout!

Jak se tedy můžete vymanit z vlivu manipulátora? Spousta žen to dělá tak, že se snaží bránit. Ve skutečnosti ale akorát přilévají oheň do ohně. Jakmile vyjadřujete nějakou frustraci nebo ublížení, manipulátor to použije proti vám prostřednictvím frází typu „jsi moc přecitlivělá“ nebo „to se ti jenom zdá, všechno je to jenom v tvé hlavě“. Pokud jsou vám tyto věty povědomé, zbystřete! Nejspíše se doma potýkáte s domácím terorem. Rozhodně ho nepodceňujte, protože se jedná o formu emocionálního zneužívání, které může dostat vaše sebevědomí až pod bod mrazu. Pokud už tam ovšem není.

Jak byste tedy měla optimálně reagovat na partnerovy komentáře? Odborníci si pro vás přichystali několik rad, které by vám mohly pomoci:

Pokuste se rozpoznat, co řídí jeho chování

Poté, co uslyšíte slovní spojení „emocionální zneužívání“ v souvislosti s manipulátory, nejspíše si představíte nějaké monstrum, nebo dokonce ďábla. Je to na místě, nicméně tito lidé jsou většinou zraněné osoby, které si samy prožily určité trauma.

Manipulátoři bývají málo sebevědomí, i když to tak na první pohled nevypadá. Svého partnera ovládají (a nejen jeho) proto, že si vůbec nevěří. Potřebují si totiž navodit tu „správnou“ situaci, ten „správný“ pocit, kdy se nebudou cítit ohroženi. Kvůli tomu je těžké se s nimi nějak rozumně domluvit, ale není to nemožné.

Reagujte na jeho chování správným způsobem

Nezapomeňte, že jakékoliv dohadování s manipulátorem je jen ztrátou energie. Vaše defenzivní chování je pro něj jenom dalším palivem. Začne si hned připadat sebevědomě, vytáhne na vás své oblíbené fráze a bude vás nazývat hysterickou, bláznivou, podrážděnou a podobně. Čím víc se budete vůči tomu ohrazovat, tím hůř pro vás, protože s vámi bude víc manipulovat.

Jakmile se necháte vytočit a rozhodit, působí to, že problém máte vy. Pokuste se zachovat si klidnou hlavu, zůstat v pohodě. Samozřejmě se to lehce radí a o to hůř koná, ale je to jedním z řešení, jak vyjít z konfliktu s manipulátorem s poměrně čistým štítem. Pokud ucítíte, že do vás vjíždí vztek, zkuste zklidnit váš dech a zároveň ho prohloubit. Uvidíte, že vás to celkově uklidní a dodá vám to víc sebedůvěry.

Až na vás bude partner zase něco zkoušet, nenechte se zatlačit do kouta a použijte nějakou nekonfliktní frázi typu: „Zdá se, že některé věci vidíme každý rozdílně. Pojďme si o tom promluvit.“

Nepochybujte o svých prvotních pocitech

Manipulace funguje na principu, že vás ten druhý neustále udolává. Krůček po krůčku se vám dostává čím dál víc pod kůži a zasévá ve vás semínko stále větší nejistoty ohledně toho, co je vlastně pravda a co není. Postupem času o sobě čím dál víc pochybujete.

Jestliže se vám nebude zdát pravdivé, co vám váš partner-manipulátor tvrdí, zapamatujte si tuto chvíli i pocit a nepodlehněte později přesvědčivým argumentům přítele nebo manžela o jeho pravdě.

Pokuste si uchovat nadhled na situaci. Položte si otázku: Čemu vlastně věřím, když nejsem pod tlakem mého manipulátora? Můžete si taky udělat poznámky, abyste si připomněla, jaké jste měla v nějaké situaci pocity ještě předtím, než vás začal ovlivňovat manipulátor.

Pohled třetí strany vám pomohou získat lidi zvenku. To je víceméně důležité ve všech vztazích, ale u těch, kde je jednou z osob manipulátor, obzvlášť. Ti se totiž snaží své oběti udržovat v izolaci a vyvolávat v nich pocity bezvýznamnosti a závislosti. V každém případě se snažte udržet si kontakt se svými přáteli, kteří vám jistě poskytnou zpětnou vazbu na váš problém a současně vám pomohou a podpoří vás.

Pokud jeho manipulace stále pokračují, vyhledejte pomoc

Individuální poradenství vám pomůže dělat další kroky ve vztahu, počínaje jeho nápravou a konče případným rozchodem. Individuální terapie může být také tvůrcem vaší nové sebedůvěry, kterou máte kvůli manipulátorovi velmi narušenou. Sezení se zkušeným poradcem vás může navést na správnou cestu, kdy získáte sebevědomí a zároveň dokážete v budoucnu včas odhalit varovné signály protřelých manipulátorů.

Kdy je možné vztah ještě udržet a bojovat za něj? V případě, že jsou oba účastníci terapie otevření, připravení se vypořádat s danými problémy a zkusit je konstruktivně vyřešit. To jsou podmínky, které často nejsou manipulátoři ochotní přijmout, protože ze všech problémů obviňují ostatní. Mějte na paměti, že i přesto, že mají oba dva ve vztahu své chyby, může se jejich vztah zlepšit. Ale bohužel se to nestává vždy.

Odejděte a neohlížejte se zpátky

Snažila jste se ve vztahu něco změnit, ale uvědomila jste si, že jste byla vlastně jediná, kdo se o něco pokoušel? V tomto okamžiku je jediným řešením, tedy v případě, že nechcete skončit v blázinci, rozchod. Emociální vztah je totiž evidentně nezdravý.

Opustit manipulátora je velmi náročné a vyčerpávající, protože manipulátoři se nevzdávají. Nebude vás chtít pustit. Co tedy určitě nedělejte? Nic nevysvětlujte a vyvarujte se dlouhých a vyčerpávajících rozhovorů. Akorát byste ztrácela energii. Manipulátor stejně nepotvrdí to, co říkáte, natož aby za to převzal odpovědnost. Místo toho mu jasně, stručně a jednoduše sdělte, že chcete vztah definitivně ukončit. Pokud nemáte odvahu postavit se mu čelem, odejděte, když nebude doma.

Jak se chovat po rozchodu? Buďte nekompromisní. Zablokujte si číslo bývalého partnera, ignorujte jeho e-maily a buďte obezřetná v případě, že vám bude volat někdo z neznámého čísla. Uvědomte si, že manipulátor může ke komunikaci s vámi využívat i vaše společné přátele. Jasně jim řekněte, že s nimi o vašem „ex“ nebudete diskutovat. Využijte všech vašich získaných dovedností k tomu, abyste si našla nový a alespoň relativně zdravý vztah.

-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.