Jsem obětí manipulátora. Jak z toho ven?
Manžel už vám zase vyčítá, že nebude-li každý den na stole teplá večeře, skončí váš vztah rozvodem? Šéf vás nutí plnit úkoly, které nemáte v popisu práce? Možná je na čase přiznat si, že do vašeho života vstoupila manipulace.
Co to vlastně je?
Manipulace je (vědomé či nevědomé) nekalé nečestné jednání. Zatímco jednoho člověka poškozuje, druhému přináší určité výhody. Manipulace má schopnost ovlivňovat myšlenky, emoce, tělesné fungování a hlavně chování manipulovaného tak, aby odpovídalo potřebám manipulátora.
Nejčastěji s ostatními manipulují lidé, kteří si nevěří a především ti, kteří nevěří, že mají pro druhého dostatečnou hodnotu na to, aby si mohli dovolit riskovat vztah založený na důvěře. Tito lidé mají často strach z vlastního selhání nebo ze ztráty něčeho. Mnoho lidí ale také manipuluje z neznalosti, neboť zkrátka nezná efektivnější způsob jednání.
Chceme-li se manipulaci bránit, musíme si v první řadě přiznat, že jsme její obětí. Jak to poznáme? Manipulaci může prozradit mimika manipulátora, jeho gesta nebo hlas a také náš vlastní pocit nesvobody či nepohody během samotného aktu manipulace.
Nejčastější formy manipulace
1. Lichocení (především takové, po němž následuje žádost o něco)
2. Výčitky, obviňování a svalování zodpovědnosti
3. Vytváření závislosti a „pseudoaltruismus“ (říkání druhému, že jsme na něm závislí a připoutávání se k němu)
4. Technika nedobrovolného výběru (nenabízení dostatečného počtu alternativ, např. otázka „Dáš si čaj, nebo kávu?“ místo otázky: „Co si dáš k pití?“)
5. Technika neverbálních projevů (např. pláč nebo mlčení)
Mezi další formy manipulace patří například porovnávání s druhými, poučování, moralizování, zastrašování a vyhrožování, ironie a despekt…
Jak manipulaci poznat
Odhalí-li člověk, že je s ním manipulováno, má to nejhorší za sebou, neboť nikdy nejde manipulovat s emocemi a chováním člověka, pokud to on sám nedovolí. A pokud člověk o manipulaci ví, tak ví také to, že mu škodí a nedopustí, aby na něm byla páchána. V první řadě je tedy třeba si uvědomit, že jediný, kdo má právo vás hodnotit a rozhodovat za vás, jste vy sami. Pokud si toto vše uvědomíte, bude obrana proti manipulaci snazší, než jste si kdy mysleli.
Jak se bránit manipulaci
1. Pokud víte, že s vámi někdo manipuluje, zachovejte klid. Ačkoliv víte, že je s vámi zacházeno neférově, neoplácejte stejnou mincí. Nenechte se ovládnout svými emocemi a snažte se uvažovat racionálně. Jděte za svým cílem a nenechte se ničím vyvést z míry.
2. Vnímejte vždy podstatu toho, o co druhému jde a soustřeďte se na obsah sdělení a ne na jeho prožitkovou podstatu. Mnohdy jsou to totiž právě emoce, co člověka dokáže oslepit. Ve chvíli, kdy nás druhý zaujme svými prožitky, přestane se člověk soustředit na samotný obsah sdělení a nechá se sebou manipulovat.
3. Naučte se jednat asertivně. Prosazujte své záměry a cíle tak, abyste se druhých nedotkli a abyste je neurazili. Naučte se říkat ne. Buďte slušní, ale důrazní a nedávejte manipulátorovi naději, že si své rozhodnutí možná ještě rozmyslíte. Pokud ani důrazné ne nezabere, prostě se otočte a beze slova odejděte, položte telefon nebo zabouchněte dveře.
4. Berte vážně své záměry, touhy, cíle a potřeby a nepovažujte je za méně důležité než cíle druhých. V rámci možností se snažte, aby se rozhovor vrátil do věcné roviny a abyste mohli najít společné řešení. Dejte šanci dohodě a snažte se např. nalézt kompromis, i když se zdá, že něco takového je pro manipulátora velkou neznámou.
5. Soustřeďte se na konkrétní chování člověka a nenechte se ovlivnit tím, co si o něm a o jeho úmyslech či vlastnostech (možná úplně mylně) myslíte. Nevstupujte do rozhovoru s určitým názorem na člověka, protože jakékoliv domněnky o člověku, s nímž komunikujete, vás v rozhovoru mohou natolik blokovat, že celý rozhovor hned od začátku odsoudíte ke krachu.
Došlo vám, že s vámi lidé okolo vás manipulují? Začněte se bránit a uvidíte, že rázem budete žít šťastnější a spokojenější život.
Aleš Kalina
Mohlo by vás taky zajímat: