Emocionální nevěra: Vypadá nevinně, ale může ohrozit váš vztah

K tomu, aby se mohlo mluvit o nevěře, není nutný intimní akt. Tak jako je pro muže těžké odpustit fyzickou nevěru partnerky, stejně tak je pro ženy těžké přijmout mužovu emocionální zradu.

Samozřejmě nelze vše hodnotit stejně, protože se člověk od člověka liší. Fyzická zrada, to je sex, mazlení, polibky. Ta emocionální je v hlavě, v srdci a duši s někým, kdo není tím současným partnerem.

Na seznamovacích portálech není obtížné natrefit na věty typu: „Bydlím s partnerem.“ Muži často přiznávají, že jsou ženatí. Přesto zvou ženy na „nezávaznou kávu“. Mají rádi adrenalin, a když není sex, není to přece nevěra.

Je zrada, když muž myslí na jinou?

Fyzická zrada se dá lehce definovat. Muž mne zradil, protože se vyspal s jinou. Žena mne podvedla, protože měla sex s jiným mužem. Emocionální zradu tak lehké vystihnout není. Pokud se muži líbí atraktivní žena a myslí na ni, tak to přece není žádná nevěra. A kdy tedy o ní hovořit lze?

Hlavně nejít za hranu

Zdravý vztah není o tom někoho zavřít do klece, ale o tom, dopřát mu svobodu. Opírá se o víru, že partner vloženou důvěru nezklame. Proto je vcelku běžné, že se partneři střetávají a hovoří i tráví čas i s jinými lidmi. Je tu však podmínka uchování jistých hranic. Když se muž sejde s ženou na kávu, nemusí to být hned zrada. Jde o to, jak se při tom chovají. Jestli se setkali, aby se podělili třeba o starosti v práci nebo si popovídali o kolezích, nebo jde o milostné návrhy a oba hledají nové zkušenosti. Potom je jejich konverzace důvěrná, mužova partnerka o ničem neví… a tady se už dá hovořit o zradě.

Kdy tedy muž podvádí emocionálně?

  • Pokud nevíte o jeho tajných schůzkách. Dělá vše potají, protože byste s tím nesouhlasila.
  • Pokud se váš partner svěřuje jiné ženě, místo vám. Znamená to, že je tato žena pro něho mnohem důležitější a lépe si s ní rozumí. Jsou spolu v nepřetržitém kontaktu. Hovoří spolu neustále po telefonu nebo skrze jiná komunikační zařízení, když je v práci či mimo domov. Namísto toho, aby hovořil s vámi, čeká, kdy už zhasnete a běží do jiného pokoje, aby si psal s jinou. Probírá s ní nejenom své starosti, ale i vaše intimní a soukromé záležitosti. Vzájemně se podporují.
  • Pokud se ta druhá pro vašeho partnera stává důležitější. Mají spolu čím dál častější kontakt a vy máte pocit, že za chvíli na vás vykoukne i z hrnce. Jezdí za ní, pomáhá jí zařizovat různé věci. Jistou formou o ni pečuje. Nebo je naopak nápadně zamlklý, ale pokud ho vyrušíte a něco s ním chcete také probrat, je nervózní.
  • Porovnává vás a ta druhá je podle něho hezčí, chytřejší a lépe vaří. Samozřejmě je jiná a má také jiné vlastnosti – ale ty mu u vás chybí a on si je kompenzuje u ní, aby mu nic nechybělo.

Je horší zrada emocionální, nebo fyzická?

První i druhá. Také se často pohlíží na to, jestli se jedná o jednorázový úlet bez závazků nebo se na fyzickou zradu váže i zrada emocionální. Pro ženu jsou city nejdůležitější. Proto, až na výjimky, rychleji odpustí jednorázový „skok vedle“ v opilosti než emocionální zradu, když muž skládá jiné ženě komplimenty a svěřuje se jí.

Nepřeháněj, to je jenom kamarádka

Pokud jste už někdy zaregistrovala manželovu zradu nebo nepatrné signály zrady, asi jste udělala scénu nebo mu o tom přinejmenším řekla a chtěla jeho vyjádření. Tady se ale vyplácí hovořit klidně a s rozvahou a jemně popsat své pocity, ale i fakta. Nečekejte, že se k něčemu přizná a řekne: „Ano, máš pravdu, zrazuji tě emocionálně.“ Raději vás obviní z žárlivosti a řekne, že mezi ním a tou druhou není ani ruky podání. Člověk, který emocionálně podvádí, se nejčastěji hájí tím, že je jeho kontakt s druhou osobou čistý a nevinný. A s tímto vysvětlením odsouvá i černé svědomí.

Emocionální zrada je nepříjemná

Nelze mít současně ženu a přítelkyni a tvořit s ní emocionální vazby. Takto bude manželství vždy oslabené. Odsud je ke krizi již jenom krůček. Proto je emocionální zrada stejně nebezpečná, jako ta fyzická. A ten, který podvádí, by se měl zamyslet, jak by se cítil v kůži partnera.

Autor: Helen Stanku

Helen Stanku

Pochází ze starobylého rodu, ve kterém nebyla nouze o kartářky, mágy a vědmy a kde se dědí řemeslo, ale především otevřená 7. a 6. čakra. Podle Helen je dobré se s kartami spřátelit. Karty potom oplácejí s láskou a ukazují okolnosti, které se později stanou. „Karty reagují na mne, na moje podvědomí a na energii člověka, jemuž vykládám. Tyto energie jsou proměnlivé, jako všechno kolem nás. Žádný výklad není zbytečný. Lidem vždy ve správný moment dojde, co jim chtěly karty říct,“ tvrdí Helen Stanku. www.dobrakartarka.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.