S nevěrou by se mělo zacházet opatrně, daleko lepší pro vztah je flirt, říká koučka
Nevěra tu vždy byla, je a bude. Proč se lidé v partnerských vztazích navzájem podvádějí? Proč jsou nevěrní muži a proč ženy? A kdy jsme obvykle nevěrní? Nejen na to jsme se zeptali psychoterapeutky a integrativní koučky Šárky Vávrové.
- Šárko, proč jsme ve vztazích nevěrní?
Důvodem je vždy určitá nespokojenost nebo nenaplněnost. Ženy usilují o naplnění svých citů, záleží jim na emocích, které ve vztazích prožívají. Muži vyhledávají spíše sexuální vzrušení. Jde jim více o sexuální akt jako takový, city do svých nevěr zas tak často „netahají“. Ženy navíc mívají z nevěry strach, statisticky jsou možná proto i méně nevěrné, ale ve výsledku mohou být následky jejich nevěr pro rodinu katastrofálnější než u mužů.
- Proč?
Ženy do každého vztahu, i toho mimomanželského, obvykle vkládají své city, zamilovávají se a pak mají tendenci za sebou „pálit mosty“. Odcházejí od rodiny i s dětmi a často bez výhledu, že nový partner jim zajistí onu skvělou budoucnost, ve kterou doufají. Muži dokážou být ve svých vztazích více racionální, své stálé partnerky tak lehko neopouštějí. Chtějí odejít jen v případě, že vědí, že odcházejí z jedné jistoty do jistoty druhé.
- Lze charakterizovat ženy, kterým bývají muži nevěrní?
Je několik scénářů. Buďto má doma takzvanou „semetriku“ – tzn. ženu kritickou, hodně samostatnou či pedantskou. Muž je pod pantoflem a nevěrou si tento stav kompenzuje. Nebo má silný a nevyrovnaný vztah ke své vlastní matce, je na ní tak závislý, že hledá ženu, která ji ve vztazích substituuje, což nemusí být jeho stálá partnerka, do které se zamiloval v milenecké fázi vztahu. Muži bývají nevěrní i ženám, které doma považují za jakýsi „inventář“, ženám, které navaří, uklidí, postarají se o děti, ale své partnery už nevzrušují. Častá je ale i nevěra u mužů, kteří mají nějaký komplex z dětství a nevěrou si ho kompenzují. Zde může vznikat i patologická nevěra.
- Jaké to mohou být problémy, které si do vztahů muži odnášejí z dětství?
Například problémy s vlastním sebehodnocením, nesrovnaný vztah s otcem, silný vztah s matkou. Většinou jde o osobnostně nevyzrálé osobnosti. V praxi jsem se setkala s mužem, který byl své partnerce permanentně nevěrný. Většinou měl více milenek najednou. Přišel na koučování v době, kdy svou ženu podezříval, že má milence. Nepřišel řešit své nevěry, ale možnou nevěru své ženy. Nakonec jsme se dostali i k jeho záletům. Vyšlo najevo, že v pozadí problému byl nedostatek citu a ocenění od jeho despotického otce, který nad ním měl stále moc. Tento muž si kompenzoval své pocity nedostatečnosti v objetí a sexu s jinými ženami.
Jiným případem může být muž, který byl závislý na své matce a všechny své partnerky s ní srovnával. Matka ho i v jeho dospělosti stále zahrnovala péčí a neustále ho kontrolovala. Tento muž se nikdy nestal dospělým, a to i přesto, že měl svoji rodinu a děti. Stále žil ve své původní rodině a nehodlal z ní odejít. Manželku neustále s matkou srovnával a měl pocit, že její péče je nedostatečná, a tak hledal další péči u jiných žen. Přišel, až když se s ním jeho žena začala rozvádět.
- Tak naopak, kdy jsme obvykle věrní?
Když jsme hodně zamilovaní, ale to mluvíme o krátkodobých vztazích. V dlouhodobém partnerském vztahu jsou si partneři obvykle věrní v případě rovnoprávného vztahu, což zdaleka není tak samozřejmá věc, jak se může na první pohled zdát. Rovnoprávnost není ve vztahu dána zákonem, ale úmluvou či domluvou mezi partnery.
- Jak tomu máme rozumět?
V dlouhodobém partnerství musejí být rozdané role a tyto role musejí oba partneři dodržovat. Jde o skutečnou racionální úmluvu. Muži by například měli být srozuměni, že se o svou rodinu starají, tedy i o svou ženu, a žena, že pečuje nejen o své děti a domácnost, ale i o svého muže. Zní to jednoduše, ale jednoduché to v praxi není. Navíc oba partneři musejí žít i svůj vlastní život, ne jenom ten společný partnerský. Měli by mít vlastní zájmy, koníčky, přátele.
- Vraťme se k nevěře. Co muže a ženy ještě vede k nevěře?
U mužů je typický „mužský přechod“. Muž má v jistých letech (přibližně kolem padesáti let) pocit, že mu něco v životě uteklo a propadne panice o konci produktivního života. Tento pocit si kompenzuje často i s výrazně mladší partnerkou. V horších případech k mladým partnerkám odchází a zakládá novou rodinu.
- Ženy si také něco dokazují?
U žen se může projevit tzv. syndrom prázdného hnízda. Děti odejdou z domova, s manželem si nerozumějí a žena zatouží znovu žít naplno. V takovém případě si obvykle vybírá mladšího partnera, který umí ženě vrátit pocit mládí. Takový vztah může i vydržet, jen věkový rozdíl by z praktického důvodu neměl být příliš vysoký.
- Nebojí se starší ženy, že jsou a hlavně brzy budou pro mladší partnery staré?
Neměly by se bát. Muži obvykle dobře vědí, proč si je vybrali. Oceňují nejen jejich zralou krásu, ale i jejich zkušenosti a životní klid, který u mladších partnerek nemusejí nacházet.
- Takže ve starších ženách vidí své maminky?
Ne, tak jsem to nemyslela. S maminkami se nespí! Jde opravdu o to, že starší ženy se dokážou ve vztazích vyvarovat malicherných sporů. Ony už dobře vědí, co mohou od mužů očekávat a nevytvářejí ve vztazích zbytečné dusno kvůli maličkostem. To muži většinou oceňují. Samozřejmou podmínkou ale je, aby ženy ve svých mladších partnerech pořád viděly a ctily své ochránce, muže, kteří mají v něčem navrch.
- Jak nebezpečná je nevěra?
Nevěra je pro vztah vždy nebezpečná, vždy může dojít k opuštění stálého partnera a rozbití někdy i funkční rodiny. S nevěrou by se mělo zacházet opatrně a – zdůrazňuji – s úctou ke svému stávajícímu partnerovi. Daleko lepší a pro vztahy zdravější je flirt, který nepřeroste v sexuální akt. Takový „nevinný“ obdiv kolegy nebo kolegyně v práci dokáže se sebevědomím muže či ženy udělat hotové zázraky a zregenerovat i dlouhodobý partnerský vztah.
Sledujte příběhy obyčejných lidí, které se týkají nejen nevěry a zrady, ale i domácího násilí, závislostí a dalších životních problémů v pořadu Křižovatky života. Uvidíte reálné rodinné příběhy, které se mohou týkat i vás nebo vašich blízkých a které, stejně jako v životě, mají někdy dobrý a někdy i špatný konec.
Seriál Křižovatky života můžete sledovat na Prima STAR.