11 věcí o orálním sexu, které by měla vědět každá žena

Vzájemné uspokojování se ústy je jedním z nejoblíbenějších a nejintimnějších zážitků, které si páry mohou dopřát. A to právě může být důvodem, proč se kolem této sexuální aktivity objevuje tolik tajemství a nepravdivých informací. Co by vám tedy nemělo o orálním sexu uniknout? Znáte jeho úžasné benefity, ale také znepokojující rizika?

  • Ano, orální sex se počítá za "skutečný" sex

Průzkumy ukazují, že mnoho lidí, včetně dospívajících a mladých dospělých, kteří si chtějí technicky zachovat své „panenství“, nepovažuje orální sex za plnohodnotný. Nalhávají si, že se ve skutečnosti o sex nejedná. Možná je to proto, že penetrace prostřednictvím úst není klasický průnik v tradičním slova smyslu. Jiným důvodem může být skutečnost, že by při něm nemělo dojít k oplození.

Jenže lékaři se jednoznačně shodují, že i tato sexuální praktika je plnohodnotným sexem, protože nese mnoho stejných rizik jako samotný pohlavní styk. A to v případě, že se během ní chováte nezodpovědně. Bohužel pro většinu žen představuje v otázce sexu největší problém nechtěné těhotenství. Přitom sexuálně přenosné choroby jsou ve finále nebezpečnější než neplánované otěhotnění.

  • Ženy ho více poskytují, než přijímají

Kolik párů se uspokojuje orálním sexem? Studie z roku 2016, která byla uveřejněna v jednom kanadském časopise o lidské sexualitě, zkoumala zhruba 900 heterosexuálních párů. Co zjistila? Že si orální sex užívají více než dvě třetiny zkoumaných párů. To by se dalo očekávat. Nicméně další výsledky jsou o něco zajímavější.

Přibližně 59 % žen a 52 % mužů uvedlo, že svým partnerům poskytují „orál“. Oproti tomu 63 % mužů a 44 % žen se svěřilo, že je takto uspokojuje partner. Zároveň vyplynulo, že jsou muži o něco sobečtější než ženy, protože méně častěji oplácejí orální sex potom, co dojdou k vyvrcholení. Navíc 26 % žen uvedlo, že sice „orál“ partnerovi dopřávají, ale bohužel ho už nedostávají. Mužů s touto zkušeností je pouhých 10 %.

  • Orální sex může párům pomoci k většímu propojení

Některé páry tvrdí, že se během vzájemného orálního sexu cítí blíž, jako by více souzněly. Výzkumy však naznačují, že lidé často praktikují „orál“ i tehdy, když mu příliš neholdují. To se týká především žen. Výše zmiňovaná kanadská studie zjistila, že mnohem více mužů (52 %) než žen (28 %) uvedlo, že považují tuto sexuální praktiku za „velmi příjemnou“.

Proto by se páry měly takto uspokojovat, pokud o to oba dva stojí, ale neměly by tomu přikládat takovou míru důležitosti. Hrozí pak, že by se minimálně jeden z nich mohl cítit pod tlakem kvůli pocitu, že jinak než „orálem“ partnera dostatečně neuspokojí.

Tohle už pravděpodobně víte a současně to podporuje i věda. Dříve zmiňovaná studie z roku 2016 potvrzuje, že 70 % žen popisovalo dráždění ústy jako „velmi příjemné“. Je to nejspíše díky tomu, že jazyk dokáže napřímo stimulovat klitoris.

Třetina žen, které se zúčastnily studie, uvedla, že potřebují tento způsob dotýkání k tomu, aby vůbec dosáhly vrcholu.

  • Orálním sexem se mohou přenášet chlamydie nebo kapavka

Ačkoli se tyto pohlavně přenosné nemoci obvykle projevují v genitální oblasti, mohou se v určité formě objevit také v ústech a krku. Lidem většinou nedojde, že by mohli mít nějakou pohlavní chorobu, když je bolí v krku. Aby se nemoc správně diagnostikovala, je třeba udělat speciální testy. Léčí se pak většinou antibiotiky.

Další nepříjemností, která vás může potkat během „orálu“, je herpes, který se přenáší z úst na genitálie a naopak.

  • Během orálního sexu může dojít k přenosu HPV, což může způsobit rakovinu hrdla

Lékaři si mysleli, že lidský papilomavirus (HPV), nejčastější sexuálně přenosná infekce v USA, nemůže zasáhnout ústa. Jenže nedávný výzkum tuto myšlenku vyvrací. Vědci totiž zjistili, že ty samé vysoce rizikové kmeny HPV, které vedou k rakovině děložního čípku, mohou být také předávány při orálním sexu a mohou způsobit i rakovinu hlavy, krku a hrtanu.

Podle studie z roku 2017 hrozí rakovina hrtanu především mužům, kteří kouří nebo měli více než pět sexuálních partnerů, s nimiž praktikovali orální sex. Celkové riziko vzniku rakoviny související s HPV je ovšem naštěstí stále nízké, a to jak u mužů, tak i u žen. Dokonce u většiny těch, kteří mají HPV (i v případě vysoce rizikového kmene), se rakovina nevyvine. Pokud vás ale pobolívá v krku nebo zaznamenáte nějaké neobvyklé příznaky, které trvají déle než dva týdny, navštivte raději lékaře.

  • Nadměrné množství orálního sexu může způsobit zranění

Zní to až absurdně, ale opravdu se to stát může. Jeden zubař potvrdil, že se u jeho pacientky, která pravidelně praktikovala orální sex, vyvinuly na patře zvláštní léze. Na vině je trauma způsobené „tupými“ nárazy během felace. Podle odborníků může hrát svou roli i sací pohyb, což může způsobovat, že se v této oblasti úst kupí krev a vytváří se její sraženiny.

Současně by měly ženy věnovat pozornost tomu, jak se během orálního sexu cítí jejich vagina. Ujistěte se, že jí nedráždí (v negativním smyslu) a neškrábe partnerovo strniště nebo jeho nadměrná aktivita jazyka.

Tato sexuální praktika také může dočasně změnit přirozené pH vaginy. Nicméně tělo si většinou dokáže samo poradit a vrátit ho zase na původní hodnoty, než se stihne rozvinout infekce.

  • Aby byl orální sex bezpečný, je potřeba kondom

Jestliže chceme hovořit o bezpečném orálním sexu, je třeba zabránit kontaktu úst a pohlavních orgánů a taky přenosu tělesných tekutin. Muži si mohou nasadit kondom, klidně i s nějakou vůní. Pro ženy existuje tzv. dental dam, což jsou speciální orální ubrousky vyrobené z jemného latexu, které můžete zakoupit v e-shopu nebo v obchodech se sexuálními pomůckami. Pokud se vám nechce tuto pomůcku využít, můžete si ji vyrobit z prezervativu. Stačí odstřihnout vstupní kroužek a podélně rozříznout.

  • Existuje víc než jeden způsob, jak si užívat orální sex

Pokud vás už klasický orální sex přestal vzrušovat, zapojte trochu fantazii. Použijte třeba šátek a zavažte partnerovi oči nebo změňte polohu, např. na „69“. Experimentujte a uvidíte, jak si v nových pozicích budete vychutnávat orgasmus.

  • Polykání vám pravděpodobně neublíží

Přemýšlela jste někdy o tom, zda vám může polknutí semene nějak uškodit, kromě množství přijatých kalorií? Když je váš muž v pořádku, zdravý, obavy nejsou na místě. Neexistují totiž žádné důkazy, že by vám mohlo sperma nějak ublížit. Naopak. Některé studie dokonce naznačují, že by mohlo pomoci snížit pravděpodobnost rozvoje preeklampsie v těhotenství nebo deprese.

Nicméně berte tuto informaci s rezervou. Neexistují žádné významnější výzkumy, které by prokazovaly, zda je lepší polykat, nebo nepolykat. Je to tedy čistě jen na vašich osobních preferencích.

  • Jídlo může ovlivnit, jak partnerovi chutnáte

Možná jste někdy zaslechla, že konzumace potravin (např. ananasu) může změnit chuť uvnitř vaginy nebo spermatu. Nicméně k tomuto tématu překvapivě neexistují žádné studie. Někteří lékaři ovšem tuto hypotézu potvrzují. Jídlo s vyšším obsahem cukru, jako je ovoce, prý může způsobit, že tělesná tekutina chutná o něco více sladce. To se ale týká žen, protože u mužů se jejich prostatické tekutiny v ejakulátu vytvářejí týdny nebo měsíce dopředu.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.