Sex a vztahy

16. května 2018 07:30

Martina Čerňanská

Devětkrát o tom, čím nám prospívá sex

Že milostné hrátky podporují zdraví, bylo prokázáno vědecky. Americký Kinsey Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction uvádí, že lidé s intenzivní sexuální aktivitou se těší pevnějšímu zdraví a jsou v lepší psychické pohodě. Čím vším nám sex prospívá?

1. Ulevuje od stresu

Skotská studie zkoumala ženy a muže, kteří si vedli záznamy o své sexuální aktivitě. Poté vědci tyto osoby vystavili stresové situaci a zjistili, že na stres reagují lépe lidé, kteří mají vyšší frekvenci sexuálního styku.

2. Uklidňuje a snižuje krevní tlak

Jiné výzkumy se zaměřily na zkoumání vlivu sexuální aktivity na krevní tlak. Bylo zjištěno, že lidé pěstující sex častěji mají nižší hodnoty diastolického krevního tlaku. Je známo, že ženu dokáže uklidnit už pouhé partnerovo objetí. Výzkumy prokázaly, že se jim při tom také sníží krevní tlak.

3. Zbavuje bolesti

Při orgasmu je vyplavován hormon dehydroepiandrosteron. Je to látka, která posiluje imunitu, obnovuje tkáně a dodává zářivý, zdravý vzhled pleti. Během orgasmu je také uvolňován hormon oxytocin, který zvyšuje hladinu endorfinů. Ty se podílejí na potlačování bolesti. Pokud trpíte bolestmi hlavy, premenstruačním syndromem nebo artritidou, může vám sexuální styk v potížích ulevit.

4. Poporuje zdravý spánek

Hormon oxytocin, který tělo uvolňuje při sexu, rovněž příznivě ovlivňuje usínání a spánek. Psychická pohoda, celkové uvolnění a fyzická únava rovněž usínání povzbuzují. Dostatečný spánek má prokázané pozitivní účinky na spoustu oblastí – psychickou kondici, boj s nadváhou či optimální krevní tlak.

5. Posiluje imunitu

Pravidelné provozování sexu zvyšuje hladinu imunoglobulinu A(IgA), který patří k hlavním protilátkám zneškodňujícím v krvi choroboplodné zárodky. Časté milování tedy člověka chrání před infekčními chorobami. Věnujte se s partnerem intimním chvílím 1–2x týdně a budete méně trpět nachlazením a různými infekcemi. Toto tvrzení podporuje seriózní výzkum provedený u 112 vysokoškolských studentů. Ze vzorku slin byla zjišťována jejich hladina imunoglobulinu. Nejvyšších hodnot dosahovali studenti provozující sex jednou až dvakrát týdně. Nižší i vyšší počet styků týdně předznamenával nižší hladinu imunoglobulinu.

6. Pozitivně působí na kardiovaskulární systém

Podle výzkumu zveřejněného v magazínu Biological Psychology stačí orgasmus třikrát týdně. Tato frekvence snižuje o polovinu pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice. Věnují-li se muži sexu minimálně dvakrát týdně, snižuje se u nich pravděpodobnost srdečního infarktu se smrtelnými následky o polovinu. A nová britská studie upřesňuje, že sex působí blahodárně především na srdce a cévy mužů.

7. Chrání před rakovinou prostaty

Studie provedená v roce 2004 na anglické Nottingham University a ocitovaná v britském Journal of Urology International prokázala, že častá ejakulace u mužů starších padesáti let snižuje pravděpodobnost jejich onemocnění rakovinou prostaty. K podobnému závěru došel výzkum, jehož výsledky zveřejnil Journal of the American Medical Association. Zúčastnilo se ho téměř třicet tisíc mužů. Autoři konstatovali, že u mužů, kteří často ejakulují, je pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty až o třiatřicet procent menší. Vědci tvrdí, že častou ejakulací se prostata v podstatě čistí. Aby to nebylo tak jednoduché, dodali k tomu australští vědci toto upřesnění: jedná se o nejméně 5 ejakulací týdně u mužů mezi dvacátým a třicátým rokem života. Počet ejakulací u mužů po třicítce podle nich na rakovinu prostaty vliv nemá. Ovšem jiná americká studie uvádí, že minimálně 21 ejakulací měsíčně působí jako prevence rakoviny prostaty ve vyšším věku. Vypadá to, že sex opět boduje.

8. Pomáhá hubnout

Půlhodina sexu znamená minimálně 85 vydaných kalorií. Abyste shodili půl kila, potřebujete asi 21 hodin milostného styku. Sex je vynikajícím druhem fyzické aktivity, jste-li při něm skutečně aktivní a neváháte střídat různé polohy. Nejenže spalujete energii při napínání a stahování svalů, ale do těla se vám vyplavují hormony bránící vzniku obezity. Jednou souloží v průměru zhubnete o 20 gramů. Stejné množství ztratíte při milostné předehře. Podle německých průzkumů nejvíce zhubnete při milování vestoje, neboť zapojíte více svalů.

9. Posiluje svaly dna pánevního

Během pohlavního styku může žena využít takzvaných Kegelových cviků (stahování a uvolňování svalů dna pánevního). Nejenže tím posiluje vlastní vzrušivost a prohlubuje orgasmus, ale brání také eventuálním problémům s inkontinencí ve vyšším věku.

Přečtěte si také:

autor: prokondice.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.