Seriály a filmy

9. dubna 2015 01:00

Iva Kropáčková

Ochrana před UV zářením: Jak v obchodě vybrat správný opalovací přípravek?

Začalo jaro a řada v nás se už těší na léto a dovolenou (nejen) u moře. Už teď bychom měli začít věnovat větší pozornost péči o kůži.

Snad všichni se celou zimu těšíme na hřejivé sluneční paprsky a pokud to jen jde, čerpáme venku novou energii i vitamín D. Jenže, každá mince má dvě strany a platí to i o účincích slunečního záření. Sice ho potřebujeme, nic se ale nemá přehánět. O tom, že bychom na letním poledním slunci neměli pobývat zbytečně dlouho, navíc bez pokrývky hlavy či kvalitních slunečních brýlí, a v dostatečném množství užívat i opalovací krémy, ví snad každý. Chráníme tak nejen oči, ale hlavně svoji kůži – nejen před spálením, ale především před obávaným melanomem, tedy rakovinou kůže, kterou Češi, pokud jde o zhoubné nádory, onemocní nejčastěji. Podle lékařů bychom měli být opatrní nejen v létě. Riziko onemocněním rakovinou se prý objevuje už s relativně slabým jarním sluníčkem.

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kredikou to jde snadno! Vyberte si kreditní kartu online na Prima Rádci...

Prevence, prevence, prevence

Nejdůležitější ze všeho je prevence. K ní patří nejen správné chování během slunných dnů, ale i pravidelná návštěva kožního lékaře. Znaménka pravidelně kontrolujte i sami. V Evropě bylo diagnostikováno 10 tisíc nových melanomů. Nejčastěji onemocní lidé ve věku mezi dvacátým a třicátým rokem, kteří se ale prý paradoxně chrání nejméně.

"Až devadesáti procentům rakovinných onemocnění se dá předejít prevencí. V případě rakoviny kůže to znamená pouhou jednu návštěvu vašeho dermatologa za rok, zjistila Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima."

Na bezplatnou preventivní kontrolu znamének si můžete pravidelně dojít každý rok v rámci Evropského dne melanomu, do kterého se zapojuje řada zdravotnických zařízení. Letos budete mít možnost 11. května. Tyto kontroly u kožních lékařů hradí svým klientům i některé pojišťovny.

Mýty o opalování: „Ve stínu nebo pod vodou se nemůžu spálit a solárko je vlastně zdravé.“ Nenechte se mýlit! Spálit se můžete docela rychle i ve stínu, voda propouští až padesát procent paprsků a solária zvyšují riziko rakoviny kůže až o dvacet procent.

Jak vybrat správný opalovací krém?

I přesto, že opalovací krém (či sprej, mléko, olej) je ve většině případů automatická součást letního vybavení, ne vždy platí, že koupený výrobek je vhodný právě pro vás. Pro účinnou ochranu před nebezpečnými UV paprsky byste měli znát fototyp své kůže (který určuje, jak dlouho můžete být na slunci, než se spálíte - viz tabulka níže) a podle toho vybírat krém. A pro určení správného ochranného faktoru v dané situaci také můžete vycházet z toho, jak dlouho chcete na slunci pobývat. Jedná se o to, že podle doby, jak dlouho se hodláte slunit a podle toho, jak dlouho vydrží vaše kůže na sluníčku bez spláení, vypočtete ochranný faktor. Jak konkrétně? "Stanovte dobu, po kterou se chcete pohybovat na sluníčku a dobu vydělte počtem minut vlastní ochranné doby. Číslo, které vám vyjde, je potřebný ochranný faktor. Platí to i obráceně, pokud naměřenou hodnotu vynásobíte použitým ochranným filtrem, dostanete dobu, po kterou vás bude použitý opalovací krém chránit," doporučují odborníci na webu České akademie dermatovenerologie. Tam můžete najít i následující příklady:

Jaký faktor mám použít?

Vaše kůže zčervená po 11 minutách, u vody chcete strávit celkem 120 minut.

Výpočet : 120/11 = 10,9. Měli byste sáhnout po ochranném krému s faktorem 11 a víc.

Mám ochranný faktor 25, jak dlouho mne bude chránit?

25 * 11 = 275 minut. Pod ochranou faktoru budete cca 275 minut.

Typ kůžeOznačeníReakce na sluněníOchranná reakce kůžeMožný čas pro první expozici bez reakceDoporučený SPF faktor obecně
Nápadně světlá kůže, husté pihy, rezavé vlasy, oči modré, zřídka hnědé; prsní bradavky velmi světléKeltský typ (2 %)vždy těžkážádná, červená kůže bez pigmentace; za 1 - 2 dny se loupe5 - 10 minut ČR: 20 - 30; u moře: 20 - 50
Trochu tmavší kůže než Keltský typ, řidší pihy, vlasy blond až světle hnědé; prsní bradavky světléEvropan se světlou pletí (12 %)vždy silnávelmi slabá pigmentace, kůže se loupe10 - 20 minut ČR: 20 - 25; u moře: 30 - 40
Světlá, světle hnědá kůže, žádné pihy, pigmentové névy hnědé; prsní bradavky tmavšíEvropan s tmavou pletí (78 %)mírnápigmentací20 - 30 minut ČR: 10 - 15; u moře: 20
Světle hnědá olivová kůže, pihy žádné, pigmentové névy tmavé, vlasy tmavé, oči tmavé; prsní bradavky tmavéStředomořský typ (8 %)téměř nikdyrychlá reakce, hluboká pigmentace40 minut ČR: 5 - 10; u moře 15 - 20

Zdroj: www.szu.cz/zdrave.cz

Ochrana dětí?

Nejcitlivější skupinou jsou přitom malé děti, ty potřebují zvýšenou ochranu. Děti do tří let by měly být podle informací Státního zdravotního ústavu mazány opalovacím krémem s faktorem 15 – 30 a během dne jim přípravek nanášet opakovaně. Na dovolené u moře je pak podle lékařů pro děti téměř nutností faktor 50+, ten by ale raději měli používat všichni lidé s citlivou pokožkou, alergici a světlé fototypy.

Reportáž Marcely Svobodové

Nutná kompletní ochrana před UV zářením, není ale stoprocentní

Každý opalovací krém, který se dostane na pult obchodu, musí chránit jak před UVA, tak před UVB paprsky. Takové je nařízení Evropské komise. Žádný přípravek na trhu vás ale neochrání stoprocentně, vždy propustí určité množství paprsků až do kůže. Navíc řada lidí se maže méně, než by měla. Správné dávkování opalovacího krému na dospělého člověka je asi 36 gramů. Tomu odpovídá asi 7 čajových lžiček. Po koupání ve vodě je třeba opalovací krém nanést znovu, i v případě takzvaných voděodolných přípravků. Voděodolnost totiž znamená to, že vás krém ochrání i ve vodě. Účinky ale postupně klesají. Slunce na naši kůži přitom dopadá až do hloubky jednoho metru pod vodou, a opalujeme se i ve stínu.

Drahý neznamená kvalitní

Opalovacích krémů a dalších prostředků určených k ochraně před sluncem se jen na evropských trzích každoročně prodá za asi 1,3 miliardy euro. A jejich spotřeba se pravidelně ještě zvyšuje. Podle některých testů platí i to, že nejdražší opalovací krémy nemusejí být také nejkvalitnější. Například loni podle časopisu dTest byly velmi kvalitní i levné krémy ze supermarketů či drogerií, naopak pochybnosti vyvolaly drahé krémy z lékárny. Někteří výrobci také mohou do ochranných krémů či sprejů přidávat možné alergeny ve formě konzervačních látek, na které je řada lidí citlivá a způsobují jim vyrážky. Je tedy vhodné i v tomto případě číst informace o složení výrobku.

Značení opalovacích krémů

Frimy by měly své výroby označovat slovně i piktogramy. Aby se spotřebitelé mezi množstvím ochranných prostředků v regálech obchodů a lékáren dobře orientovali, na jejich obalech by měl být jasně uveden údaj o ochranném faktoru, dopourčeno je i označení v kroužku UVA a navíc slovní vyjádření popisující stupeň ochrany. Vzhledem k faktu, že vás žádný krém neochrání stoprocentně, nevěřte výrobkům, pokud na nich bude napsáno, že „stoprocentně chrání“. Další zkreslující informace, které jedině matou spotřebitele, ale snad se už na obalech neobjevují, jsou „chrání po celý den“ nebo „sluneční blok“.

Stupeň ochranyOchranný faktor SPF
Nízká ochrana6, 10
Střední ochrana15, 20, 25
Vysoká ochrana30, 50
Velmi vysoká ochrana50+

Zdroj: http://www.edukafarm.cz

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 11. 2024

Pochybnosti o romantickém nebo obchodním partnerství by na vás dnes mohly mít povzbuzující účinek. Jste odhodláni vyřešit všechny problémy nebo neshody, které můžete mít se svým partnerem. Pravděpodobně se vám to podaří, protože úspěch je díky odhodlání a tvrdé práci silně naznačen. Možná také získáte nového výhodného přítele.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.