zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zemřela socioložka Jiřina Šiklová. Zastánkyně žen, která se nebála říkat pravdu

Jiřina Šiklová
Autor: profimedia Jiřina Šiklová
Gabriela Kolinová , Vydáno: 23.05.2021
Zemřela Jiřina Šiklová, disidentka, socioložka a propagátorka genderových studií. Bylo jí 85 let. Celý svůj život pomáhala druhým, bojovala za práva žen a sociální spravedlnost. Zprávu o úmrtí Šiklové oznámil syn Jan Šikl. Na Šiklovou zavzpomínal politik a spisovatel Petr Pithart i europoslanec za ODS Alexandr Vondra. Oba zmínili její velikou statečnost.

reklama

Jiřina Šiklová, rozená Heroldová, se narodila 17. června 1935 do rodiny pražského očního lékaře a učitelky, její maminka byla spolužačkou Milady Horákové. Absolvovala dívčí gymnázium Minerva, vystudovala historii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Později patřila na téže fakultě k zakládajícím členům Katedry sociologie. 

Od roku 1956 byla členkou KSČ. „Jestliže se člověk chce podílet na určitých změnách, musí se pro to angažovat,“ uvedla k tomu.

V roce 1968 se stala vedoucí stranické skupiny na FF UK, za kterou podepsala manifest Dva tisíce slov. O rok později, v roce 1969, ze strany vystoupila a byla propuštěná z univerzity. Byla pyšná na to, že byla vyhozena v „dobré společnosti“ filozofa Jana Patočky a dalších osobností.

Ani tehdy se nedala a pokračovala v samostudiu a dávala konzultace studentům. Pracovala jako uklízečka, později jako sociální pracovnice na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se zapojila do disentu. „Je to velmi statečná žena. Ona byla opravdu hlavní poštou. Musím říct, že jsem ji dost obdivoval,“ řekl o ní kdysi Václav Havel. Podepsala Chartu 77. V osmdesátých letech byla vězněna.

Zemřela Jiřina Šiklová, socioložka a signatářka Charty 77. Bylo jí 85 let.
Autor: profimedia Zemřela Jiřina Šiklová, socioložka a signatářka Charty 77. Bylo jí 85 let.

Byla neuvěřitelně statečná, zavzpomínal Petr Pithart

Od 70. let spolupracovala s Petrem Pithartem na distribuci zahraničních i exilových knih do tehdejšího Československa. Ten na ni zavzpomínal ve vysílání CNN Prima NEWS: „Jiřina byla moje asi největší kamarádka a spolupracovnice, spolubojovnice. Byla neuvěřitelně statečná. Tam, kde už ostatní uskakovali, Jiřina pořád stála. Udržovala hlavní pašovací kanál, a mluvím o metrácích literatury oběma směry – odsud rukopisy, sem vesměs knihy, časopisy, noviny,“ popsal spisovatel a politik Petr Pithart.

Zmínil i její odvahu a statečnost: „Ona vůbec neměla strach, ale ne proto, že by byla pošetilá, ale byla přesvědčená, že se ten kanál nemůže přerušit,“ doplnil Pithart. 

Jak vzpomíná Petr Pithart a Alexandr Vondra na Jiřinu Šiklovou?

Nebe má jisté, míní Alexandr Vondra

Šiklová prý vždy vyhledávala lidi, kterým je třeba pomoci, a byla k tomu vždy ochotná. „Byla malá vzrůstem, ale duchem velká a odvážná žena. Zasloužila se o to, že co jsme tady dělali v disentu, se dostalo ven,“ zavzpomínal na Šiklovou signatář Charty 77 a europoslanec za ODS Alexander Vondra. „V mládí se sice namočila s komunismem, ale naprostou obětavou prací to odčinila. Nebe má jisté,“ dodal. 

Po sametové revoluci Šiklová přednášela sociologii na Filozofické fakultě. Pomohla založit Katedru sociální práce a také neziskovou organizaci Centrum a Knihovnu Gender Studies v Praze. Napsala několik knih, publikovala v desítkách odborných časopisů. V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselu udílena ženám, jež přispěly k integraci Evropy. O čtyři roky později obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

V roce 2009 kandidovala za Stranu zelených ve volbách do Evropského parlamentu, v roce 2010 pak vedla kandidátku Zelených za Královéhradecký kraj ve volbách do Sněmovny. Ani v jedněch volbách ale zelení neuspěli.

reklama

Související témata: Jiřina Šiklová , genderová rovnost , disidentka , Charta 77

reklama

Přečtěte si také

reklama