Vdáváte se letos? Pozor na chyby při oblékání ženicha

I když v centru pozornosti je na svatbě především nevěsta a její šaty, ani ženich by neměl zůstat bez povšimnutí. Nevěstu by měl svým oblekem co nejlépe doplňovat a zároveň mezi ostatními muži vyniknout.

Pro ženicha, ať se jedná o malou, či velkolepě pojatou svatbu, je přípustný jakýkoliv oblek vyjma smokingu. „Smoking je sice vyšší formou obleku pro slavnostní společenské události, nicméně etiketa jasně stanovuje jeho nošení pouze po 18. hodině večerní, jinak se vystavujete společenskému pohoršení,“ vysvětluje Petra Koutná z rodinné oděvní firmy Koutný. Čím větší a okázalejší svatba, tím slavnostněji se můžete obléknout. Na výběr pro ženicha je třeba frak, nebo žaket, který doplňuje cylindr. Ale pozor, zvolí-li ženich frak, musí si ho obléknout i jeho otec.

Světlý oblek málokomu sluší

Ženich by měl mezi ostatními muži v oblecích vyniknout, proto se volí oblek v lesklejším provedení, například z vlny s příměsí hedvábí. Pokud není muž jižanský typ, nutit jej do světlého obleku není rozumné. Muž světlé pleti a vlasů bude ve světlém obleku nevýrazný a jeho postava mezi svatebními hosty zanikne. Proto se doporučuje, aby tito pánové sáhli po oblecích tmavých barev. Může to být černá, grafit, různé odstíny šedé, nebo tmavě modrá. Poslední dvě sezony jsou nejvíc žádané slim obleky modré barvy s knoflíky medové barvy a k tomu doladěné hnědé boty a hnědý opasek.

Oblek můžete volit dvojdílný, tedy kalhoty se sakem a zapínáním na dva knoflíky, nebo trojdílný skládající se z kalhot, saka a vesty. Ne každému muži vesta sedí, proto je nutné si ji vyzkoušet. Zadní strana vest je zpravidla ušita z lesklé podšívkové látky. V případě, že vesta bude součástí obleku, neměl by ženich na slavnosti chodit bez saka.

Odbourejte jeho stres a nepohodlí

Pokud váš nastávající nenosí v zaměstnání oblek jako dress code, může se stát, že se v den „D“ nebude v obleku cítit úplně dobře. Usnadněte mu tuto změnu, aby se cítil v obleku komfortně a sebevědomě a zvažte pořízení obleku na míru. „I v konfekci se dají koupit obleky z kvalitních materiálů. Problém je v tom, že málokterý český muž má konfekční velikost. To je i častým důvodem, proč oblek muži nepadne a necítí v obleku dobře. Konfekce limituje i v množství dostupných vzorů, materiálů, barev a detailů,“ zmiňuje Petra Koutná.

Při výrobě obleku způsobem made-to-measure se podle existujícího střihu a konkrétních tělesných proporcí ušije oblek. Materiály, šířka klop, rozparky, počet a druhy knoflíků, podšívku a mnoho dalšího však můžete navolit zcela individuálně. Pokud je ženich fanda do aut, může mít klidně podšívku saka s obrázky závodních automobilů. A pokud ho chcete překvapit, můžete mu nechat do saka všít jeho iniciály s datem svatby nebo osobní vzkaz.

Komfort nošení výrazně ovlivňuje i kvalita látky. Jednoznačně nejvhodnějším materiálem pro kvalitní oblek je vlna. „Tento materiál se celoročně příjemně nosí, je prodyšný, dobře absorbuje pot, skvěle vypadá a zmačkání se po čase samo vyrovná. Právě vlastnosti vlněného obleku ocení muži při svatbách, které jsou naplánovány na léto,“ dodává Petra Koutná.

Nelaďte ženicha s tabulí

Ačkoliv je patrné, že současní muži více dbají o svůj zevnějšek a jsou zvyklí vyrážet na nákupy oděvů sami, výběr svatebního obleku bývá často v režii budoucí nevěsty. Přestože se cítíte být zběhlá, co se týká módy, buďte přístupná také radám zkušeného personálu specializovaných salonů. Mezi nejčastější prohřešky nevěst patří zejména ladit vše do konkrétní barvy. Mějte na paměti, že ženich má ladit s nevěstou, nikoliv s dekoracemi na svatbě.

A jak vypadá dokonale padnoucí oblek?

  • Sako obleku musí padnout v ramenou.
  • Manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka o 1-1,5 cm, přičemž rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí.
  • U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík.
  • Nohavice kalhot by se měly sotva dotýkat obuvi a tvořit jeden záhyb.
  • Do kalhot patří kožený pásek o šířce 2-3,5 cm, jehož barva by měla odpovídat barvě obuvi.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.