Jakub sklář: Proč se Radek Brzobohatý stal obětí politických procesů
Takhle znalo Brzobohatého a Haničince v 70. letech publikum Vinohradského divadla Zdroj: Archiv Blanky Kovaříkové
Nového ředitele skláren Rudolfa Hajného, dosazeného komunisty po Únoru 1948, hraje v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře Radek Brzobohatý. Proč si režisér Jaroslav Dudek vybral právě jeho?
Nabízí se srovnání, byť samozřejmě trochu kulhající, s jeho životní rolí v Procházkově a Kachyňově filmu Ucho. Tam si v roce 1970 zahrál ministerského náměstka Ludvíka, který se stane jednou z obětí politických procesů. Film šel vzápětí právě kvůli svému ožehavému námětu na dvacet let do trezoru a do kin byl uveden až po listopadu 1989.
Ředitelem bez kvalifikace? Po Únoru žádný problém!
Dietlův seriál byl po letech jakýmsi prvním pokusem politické procesy připomenout. Jelikož ho psal Dietl na zakázku jako jakési zkratkovité dějiny dělnického hnutí, dalo by se předpokládat, že věnuje samostatný díl roku 1948, kdy komunisté převzali v naší zemi moc. Scenárista z toho vybruslil ale poměrně šalamounsky – 9. díl se odehrává v roce 1947 a další až v roce 1949. A právě tehdy nastupuje do Albrechtic Rudolf Hajný, dělník z ostravské huti, kterého strana pověří šéfováním sklářské huti. Podle logiky huť jako huť.
Tady Dietl poukázal pravdivě na skutečnost, že komunisté po svém puči začali dosazovat do vedoucích pozic lidi bez patřičné kvalifikace. Po počátečním přehmatu, kdy chce nový ředitel zakázat na pracovišti konzumaci piva, se ukáže, že není až tak negativní hrdina. Uvědomí si svou neznalost prostředí a požádá Vojtu Cirkla (Jaromíra Hanzlíka), aby mu s řízením sklárny pomohl. Svým rovným postojem a chlapským jednáním okouzlí Vojtovu sestru Annu (Martu Vančurovou), která bratra přesvědčí, aby do toho s Rudolfem šel.
Herecký koncert „Čuka a Geka“
Do Rudolfa Hajného se Anna postupně zamiluje, ale bude to pro ni již potřetí v životě láska hodně komplikovaná nejen proto, že je Hajný ženatý. Kvůli intrikám Bořivoje Boška (Petra Haničince) bude v roce 1952 neoprávněně obžalován z průmyslové špionáže a odsouzen k osmi letům vězení. Vojtěch a Anna Cirklovi poté začnou bezúspěšně bojovat proti takové nespravedlnosti. I když se Radek Brzobohatý s Petrem Haničincem v seriálu setkává jen párkrát společně na place, oba předvádějí herecký koncert dvou protikladných postav. Od režiséra Dudka to byl promyšlený tah.
Oba tyto mužné charakterní typy využívali hojně on i ostatní režiséři na jejich domovské scéně ve Vinohradském divadle, kde se jim pro jejich jistou podobnost říkalo Čuk a Gek. Nezapomenutelně spolu hráli třeba slavnou dvojici amerických spisovatelů a přátel Ernesta Hemingwaye (Haničinec) a Francise Scotta Fitzgeralda (Brzobohatý) v inscenaci Poslední záblesk. Jen ve filmu měl Brzobohatý větší štěstí na kvalitní role než Haničinec, ale to nijak neovlivnilo jejich přátelství, které trvalo až do Haničincovy smrti v roce 2007.
(kov)