Tatrovka, Igráček nebo mončičák. Tyto hračky si děti přály k Vánocům za socialismu
Retro Vánoce: Takhle jsme slavili svátky za socialismu
Vzpomínáte na Vánoce vašeho dětství? Určitě jste měli vytouženou hračku, kterou jste si přáli dostat pod stromeček. Možná to byl právě Igráček, mončičák nebo velká oranžová sklápěčka Tatra na písek. Pokud je vám kolem čtyřiceti či padesáti let, jistě si tyto retro věci vybavíte. Pojďte s námi zavzpomínat na dárky, které dostávaly děti za minulého režimu.
Neexistuje snad dítě, které by se na Vánoce netěšilo. Prázdniny, cukroví, pohádky a hlavně dárky. Ty se ovšem za dob socialismu poněkud lišily od těch, které dostávají dnešní děti. Dříve naděloval Ježíšek (chvíli i děda Mráz, jak se nám snažil vnutit režim) všem prakticky totéž. Nebylo na výběr. I tak ale panovala radost u stromečku veliká.
Plyšoví mončičáci s gumovým obličejem byli k mání v několika barvách. Zdroj: Retro Muzeum Praha
Panenka pionýrka? I takové se vyráběly. Zdroj: Retro Muzeum Praha
Nádobíčko pro panenku Zdroj: Retro Muzeum Praha
Autíčka Zdroj: Retro Muzeum Praha
Slavná tatrovka z rallye Dakar Zdroj: Retro Muzeum Praha
Tuhle palandu měly snad všechny rodiny se dvěma dětmi. Zdroj: Retro Muzeum Praha
Céčka původně vznikla jako varianta korálkového závěsu. Zdroj: Retro Muzeum Praha
Autíčka do každého dětského pokoje Zdroj: Retro Muzeum Praha
Dobové vybavení Zdroj: Retro Muzeum Praha
Police plné hraček doma nikdo neměl. Zdroj: Retro Muzeum Praha
Dobové vybavení Zdroj: Retro Muzeum Praha
A samozřejmě slavná tatra Zdroj: Retro Muzeum Praha
Dětský pokoj s houpacím kohoutem od Vladislava Jaroše Zdroj: Retro Muzeum Praha
Pokojíček školáka Zdroj: Retro Muzeum Praha
Beruškové domino se nehrálo moc dobře. Zdroj: Retro Muzeum Praha
Natahovací hračky na klíček Zdroj: Retro Muzeum Praha
Pohled do dětského pokoje Zdroj: Retro Muzeum Praha
Céčka se sbírala v 80. letech Zdroj: Retro Muzeum Praha
Socialistické panenky Zdroj: Profimedia.cz
Prodávaly se i tanky Zdroj: Profimedia.cz
Něco ze starých deskovek Zdroj: Profimedia.cz
Pamatujete autobus na dálkové ovládání? Zdroj: Profimedia.cz
Hračky staré několik desetiletí Zdroj: Profimedia.cz
Plyšový medvěd funguje za každého režimu. Zdroj: Profimedia.cz
Vánoce za socialismu Zdroj: Profimedia.cz
Igráček, hit 80. let Zdroj: Profimedia.cz
Igráček byl kopií německého Playmobilu. Zdroj: Profimedia.cz
Pamatujete? Stolní fotbal do každé domácnosti. Zdroj: Retro Muzeum Praha
A tady jedna školní třída Zdroj: Retro Muzeum Praha
Ordinace Zdroj: Retro Muzeum Praha
Nutno říci, že některé hračky byly kvalitnější a odolnější než ty dnešní, které pocházejí většinou z čínské produkce. Československo mělo ve výrobě hraček velkou tradici, jež v jisté formě přežívala i za socialismu. Například dřevěné hračky z družstva Jas se dostaly i na západní trhy. Legendární byly a stále ještě jsou i plechové hračky na klíček.
Od dřeva a plechu k plastům
Na výrobu hraček se zpočátku používalo vedle plechu a kovu hlavně dřevo a bakelit, později se čím dál více prosazovaly plasty. Igra, Směr, Fatra Napajedla a Chemoplast, všechna tato družstva vycítila příležitost a přeorientovala se na umělou hmotu.
Za minulého režimu se neřešil boj s genderovými stereotypy. Snem každého kluka tak byla tatrovka, autobus nebo vláček, holčičky si často přály panenky, nejlépe v kočárku, nádobíčko a nábytek, později pak mončičáka. Hitem 80. let byl Igráček nebo céčka. Samostatnou kapitolu tvořily stavebnice – každý si jistě vybaví legendární Merkur.
A existovaly i hračky, jež si přál snad každý. Příkladem byla magnetická tabulka, kterou vyráběly semilské Kovozávody. A jak fungovala? Kroutilo se dvěma knoflíky a jehla kreslila do zlatého prášku na obrazovce svislé nebo vodorovné čáry. Možná si hračky z fotek v naší galerii pamatujete i vy. Měli jsme je všichni. Stejně jako jsme všichni spali na stejných palandách a nosili stejné aktovky a oblečení.
Některé hračky se staly ikonami a sběratelskými kousky
Některé retro hračky jsou dnes ikonické. Třeba pískací figurky z břeclavského Gumotexu a velká nafukovací zvířata z Fatry Napajedla. Pro obě firmy navrhovala zvířecí postavičky legendární česká výtvarnice Libuše Niklová. Takový Igráček přežil dodnes, od roku 2007 se znovu vyrábí. Z původních Igráčů se také stal také sběratelský kousek, stejně jako z kovové rarity – českých angličáků.
„Bohužel už jen v bazarech a na sběratelských serverech může zájemce sehnat další produkt Igry, kterým byly skvělé kousky plastových ‚dvacetikorunových‘ modelů veteránů z řady Old Timer. Igra je vyráběla od konce 60. let. Odrostlí kluci si určitě vzpomenou na malé bakelitové ‚šestsettrojky‘ a trambusy, také z Igry. Prodávaly se po třech korunách a jako bezkonkurenčně nejlevnější je mámy malým otravům vždy vrazily do rukou, aby dali pokoj a neodcházeli s prázdnou,“ píše Michal Petrov v knize Retro s podtitulem Co bylo a nebylo za reálného socialismu.
Na většině fotografií v naší galerii jsou zachyceny exponáty v Retro muzeu Praha. To kromě hraček nabízí také dobovou módu, bydlení, jídlo, způsob trávení volného času a nechybějí ani ukázky komunistické propagandy. Nyní zde přichystali výstavu o Vánocích v 70. a 80. letech. Podívejte se na úvodní reportáž Vladimíra Procházky, který vás vezme na malou exkurzi do dob minulých a zavzpomíná, jak jsme dříve slavili Vánoce a jaké vymoženosti jsme měli v domácnosti.
Zdroj fotografií: Retro muzeum Praha (se svolením)
Autor článku
Gabriela Kolinová
Na webu Prima Ženy působí jako editorka. Dříve pracovala v CNC, kde se jako redaktorka a posléze editorka věnovala ženským a mateřským tématům. Začínala na webu Lidovky.cz coby redaktorka denního zpravodajství a lifestylových témat.
Horoskop vždy po ruce
Zanechte nám váš e-mail a my vám budeme zasílat pravidelný newsletter s vaším horoskopem.
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů