21. prosince 2024 07:30
Ema BártováRodiče dělají o Vánocích zbytečné chyby, kterými si kazí svátky
Jedním z velmi častých důvodů., proč se tak snažíme o dokonalé Vánoce, je snaha, aby se líbily dětem. Jenže ty by dost možná ocenily něco úplně jiného než si myslíme. Pojďme nedělat zbytečné přehmaty ve snaze zvládnout svátky nejlépe ze všech.
Hlavně to nepřehnat, neslibovat nemožné, neuplácet a nesnažit se splnit úplně každé přání. Tak by se dalo shrnout varování před tím, jakým chybám by se měli rodiče vyhnout v souvislosti s vánočními svátky. Je to velká výzva, protože pro mnoho lidí jsou právě Vánoce vrcholem celého roku, kdy však na člověka zároveň doléhají uzávěrky v práci a často také únava.
Jakým chybám se vyhnout? Třeba pěti následujícím:
1. Vytváření nerealistických plánů
Poslední roky jsou velmi populární různé "to do" seznamy, které člověka nutí zvládnout za nějaké období spoustu akcí, aktivit a zážitků. Rodiče mají tendenci takové vytvářet i na Vánoce a dny volna s nimi spojené. Na programu pak je dokonalá výzdoba rodinného obydlí se spoustou světýlek, společné zdobení perníčků, vánoční divadelní představení, lití olova, vycházka na trhy i za zvířátky do lesa, které je třeba nakrmit mrkví, půlnoční v kostele, sledování nejméně pěti klasických vánočních filmů a tak dále.
„Příliš dlouhý seznam úkolů během volných dnů může vést ke stresu a zklamání. Krásné rodinné vánoční vzpomínky lze vytvořit i bez toho, abyste se všichni společně dívali na Grinche, všude věšeli výzdobu a ještě se sousedy pekli cukroví, a to vše během jediného víkendu,“ uvedla pro web New York Times rodinná terapeutka Hannah Keeley. A rozhodně doporučuje, aby se rodiče s podobnými nápady mírnili a nechali všem dostatek prostoru, aby jen tak odpočívali.
2. Vánoce jako vyhrůžka nebo úplatek
Tohle se hodně nabízí. Je tak snadné, aby rodič prohlásil, že „pokud si dneska neuklidíš pokojíček, Ježíšek ti nic nenadělí“ nebo „nauč se usínat sama ve své posteli, Ježíšek ti za to dá dárek“. Jenže ve skutečnosti podobné hlášky podrážejí rodičovskou autoritu a zavání manipulací. Co budou rodiče dělat, až po ruce žádná nadpřirozená postava nebude?
Je škoda vyměnit kouzlo Vánoc - a podobným způsobem se dá vyhrožovat dětem bez ohledu na to, zda na Ježíška ještě věří nebo ne - za obchod, děti by pak mohly mít tendenci vyžadovat podobné nabídky i během roku.
3. Vánoční sebeobětování
K tomuhle mívají sklony především matky, které se snaží zařídit všechno kolem Vánoc, aby pak padaly únavou a zároveň měly pocit, že to nikdo nedokáže dost ocenit, zvláště děti ne. Je přitom nefér to po nich chtít, protože oni podobné rodičovské sebeobětování se nevyžadovaly.
Je dost možné, že jste jako rodiče ve stresu, i když se nesnažíte o dokonalé Vánoce, protože vás vyčerpává třeba honička v práci, ale snažte se tenhle stres nepřenášet na děti a nevyčítat jim, že padáte únavou a oni si toho neváží. Nemohou za to.
Není chyba jim říct, že jste vyčerpaní, ale dejte si pozor, jak to podáte. Protože děti do zhruba devíti let věku mají tendence obviňovat z problémů v okolí samy sebe a mohly by si to tak klást za vinu, což nejspíše nechcete. Starší děti podobnými nářky otrávíte, ale vaši námahu stejně neocení.
Přečtěte si také: Zlata Adamovská o Vánocích: Vnoučata dárky nerozmazluji, cukroví jsem v životě nepekla
4. A tohle všechno dostaneš
Neberte seznam dětských vánočních přání jako mantru a jako nákupní seznam, z nějž nic nesmí pod stromečkem chybět. Někteří psychologové vyloženě doporučují, aby rodiče nekupovali všechno, co dítě napsalo nebo o čem se zmínilo, protože ani v životě člověk většinou nedostane všechno, co by rád. Navíc někdy může jít jen o chvilkový nápad, dítě něco zaujalo a na chvíli po tom zatoužilo, ale ve skutečnosti o to ani nestálo.
„Mnoho rodičů dělá chybu, když učí své děti, že Vánoce jsou časem, kdy si musí sestavit ‚seznam přání‘ a že pak všechny tyto věci dostanou,“ poznamenala rodinná terapeutka.
Zkuste s dětmi přiměřeně věku a s ohledem na to, zda věří na Ježíška, mluvit o obdarovávání ostatních. I když si ještě myslí, že dárky nejsou od rodičů, ale od magické bytosti, stejně s nimi můžete mluvit o tom, že se zároveň lidé obdarovávají navzájem.
5. Úplné bezčasí
Podobně jako je chybou naplánovat na Vánoce spoustu aktivit a mít na celé svátky pevně daný rozvrh nabitý povinnými aktivitami, není šťastné ani pojmout volné dny jako čas, kdy nikdo nic nemusí a každý si může dělat úplně, co chce. Můžete pak zjistit, že část rodiny nevstává od televize, další je v pokojíčku zavřená se seriály na notebooku a hrami na mobilu a všem je zatěžko i to, aby se sešli ve stejný čas na společné jídlo.
Den dva to nevadí, týden už je moc. Kromě společného jídla je tak dobré myslet na dostatek spánku a pobyt venku. Má smysl držet nějaký režim, byť volnější, aby třeba děti nechodily spát moc pozdě, návrat k všedním dnům by pak byl zbytečně těžký.
Jak bude vypadat stromeček Olgy Menzelové, Leony Machálkové či Blanky Matragi?
Zdroj: nypost.com, www.intoxicatedonlife.com, www.stuff.co.nz