V lednici se některé plodiny zkazí rychleji než venku. Nepatří tam rajčata ani banány
Uložit veškerou zeleninu a ovoce do lednice může vypadat jako dobrý nápad, ale všechny druhy plodů bohužel do chladu nepatří. Některé z nich se dokonce v lednici zkazí rychleji, než když je necháte v pokojové teplotě.
Některé potraviny v lednici ztrácejí chuť, strukturu nebo zkrátka zčernají a rychleji se kazí. Nemáte ve vaší chladničce některé z těchto šesti?
1. Rajčata
Rajčata v lednici nemohou zrát, chlad mění jejich chemickou strukturu a ovlivňuje i chuť. Ze stejného důvodu nepatří ani do mrazáku a pokud potřebujete vyřešit přebytek rajčat, raději je usušte, zavařte nebo z nich udělejte domácí protlak či kečup, který v zavařených sklenicích vydrží mnohem déle.
2. Brambory
Brambory mají v české kuchyni nenahraditelné místo a jejich skladování je pro mnoho domácností oříškem. Pokud nemáte sklep nebo spíž, kde je chladněji, lednička se zdá být nejlepším řešením. Bramborový škrob se tu však rychle přeměňuje na cukr a ovlivňuje strukturu brambor. Po uvaření pak změní barvu a budou chutnat sladce. Nejlepší je brambory skladovat v papírovém nebo perforovaném sáčku tak, aby zůstaly suché. Teplota ideální pro skladování brambor se udává v rozmezí 5–8 stupňů Celsia, kdy vydrží v temnu a suchu i přes celou zimu. Jestli žijete v bytě a nemáte chladnou místnost, kde brambory uskladnit, je nejlepším řešením kupovat jen množství, které během pár dnů spotřebujete.
3. Banány
Banány jsou tropické plody, které ve svých buněčných stěnách nemají přirozenou obranu vůči vysokému chladu. V lednici enzymy způsobují, že jejich slupka černá. Pokud dáte do lednice zralé banány, opravdu jejich „životnost“ o chvíli prodloužíte, ale zároveň mohou ztrácet na chuti, hnědnout a moučnatět – neměly by tam být déle než pár dnů. Nezralé banány do lednice vůbec nepatří, nedokážou v ní dozrát a nebudou dobré.
Přečtěte si také: Češi ročně vyhodí 830 tun jídla. Jak potraviny skladovat?
4. Česnek
Obzvlášť pokud je v igelitovém sáčku, česnek v lednici snadno zplesniví. Ztrácí také svou štiplavost a pevnou strukturu. Nejlepší je ho skladovat v pokojové teplotě na suchém a tmavém místě s dostatečnou cirkulací vzduchu, abyste zabránili klíčení.
5. Cibule
Cibuli ukládejte do lednice jen pokud vám zbyde kus oloupané, a pouze na nezbytně dlouhou dobu. Nakrájenou cibuli můžete v uzavřené nádobě v lednici uchovat po dobu několika dnů. Jinak ale cibule v původní podobě ve slupce patří na chladné suché místo, které je dobře větrané. V lednici cibule, podobně jako česnek, snadno zplesniví.
6. Čerstvé bylinky
Řezané bylinky nejdéle vydrží ve sklenici s vodou, kde nezvadnou tak rychle. V lednici bylinky snadno absorbují okolní pachy, proto by se zde neměly jen tak povalovat. Pokud je potřebujete v ledničce uskladnit, dejte je do vzduchotěsného obalu. O bylinky v květináči pečujte dle návodu a druhu. Z přebytků některých druhů můžete udělat například pesto, anebo je usušit či zmrazit.
Mohlo by vás zajímat: 6 důmyslných způsobů, jak uchovat bylinky déle ve skvělé kondici
Jak skladovat další druhy potravin?
- Suché potraviny přesypte do čistých, suchých a dobře utěsněných nádob. Skladujte je nejlépe při pokojové teplotě v temnu, dál od kuchyňských výparů.
- To platí i pro koření, které by nemělo přijít do styku s vlhkostí. Do vroucí vody, ze které vychází pára, ho raději sypte například ze lžičky než přímo z nádoby, ve které ho skladujete.
- Potraviny, které chcete skladovat v lednici, je většinou také lepší vybalit a uzavřít do nádob. Například máslo může jinak snadno pojmout pachy ostatního jídla.
- Při ukládání potravin, které nemají příliš dlouhou dobu trvanlivosti, jako jsou mléčné výrobky apod., používejte pravidlo FIFO (First In First Out). Označuje strategii, při které nově koupené umístíte více dozadu, abyste spotřebovali starší potraviny z popředí.
- Vejce a většinu zeleniny a ovoce před uložením do lednice neomývejte. Zvýšená vlhkost podporuje množení mikroorganismů.
- Bobule, jako jsou borůvky, maliny či jahody, které jsou náchylné k plesnivění, však můžete omýt roztokem vody s octem v poměru 3 : 1 a dobře usušené uložit do lednice.
- Pečivo by nemělo být v igelitovém pytlíku, ve kterém se rychle zapaří. Lepší je papírový sáček, nebo ještě lépe zabalit do utěrky a uložit do chlebníku v pokojové teplotě nebo ještě lépe v chladnější místnosti. Existují také speciální sáčky na pečivo z včelího vosku. Takto vydrží některé druhy pečiva i týden a budou stále dobré.
- Zralé a rozkrojené avokádo, které ale nedojíte hned, můžete na vnitřní straně pokapat citronovou nebo limetkovou šťávou a dát do lednice.
- Zralé banány a jablka mohou urychlit zrání i ostatních druhů ovoce a zeleniny na míse. To může být žádoucí a nežádoucí, proto je zkrátka dobré to vědět.
- Řezané bylinky nejdéle vydrží ve sklenici s vodou. Salátové listy je naopak dobré osušit a zabalit do papírové utěrky, aby nepohlcovaly vlhkost.
Zdroj: autorský článek (autorka je Ing. v oboru Výživa a potraviny)
Podívejte se také na rady ohledně skladování potravin od odbornice na výživu Karolíny Fourové: