Adventní dieta: Má cenu hubnout už před Vánocemi?

Už jste slyšeli o adventní dietě? Je to způsob, jak shodit pár kil ještě před Vánocemi a pak se během svátků nemusíte v jídle vůbec žinýrovat. Jenže má to vůbec smysl na pár dní trápit tělo, když se pak přecpete cukrovím, tučným smaženým kaprem a hromadou bramborového salátu s majonézou?

Říkáte si, že byste něco podobného určitě potřebovali, protože nedokážete své chutě držet na uzdě? I když se adventní dieta může jevit jako poměrně výhodné řešení, protože skončí 24. prosince, kdy pro většinu z nás končí stres a začneme si konečně užívat domácí pohody s talíři plnými jídla, opak může být pravdou. Úspěšně shozená kila najednou mohou být tatam a na řadu mohou, bohužel pro nás, přijít negativní důsledky. Ano, obávaný jo-jo efekt by vás mohl hravě dostihnout a o takovou vánoční nadílku nikdo z nás zaručeně nestojí.

Netrapte se hlady

Držíte už od začátku své sladké chutě na uzdě a ještě jste neochutnali ani jedno vosí hnízdo nebo vanilkový rohlíček? Vyhodili jste už z lednice vše, co nemá nic společného se zeleninou, a srazili jste příjem jídla na minimum? Je nutné vědět, že tento přístup není úplně ideální a dlouhodobě se nedá vydržet. Navíc si ani pořádně neodpočinete, protože se o vás o půlnoci bude pokoušet vlčí hlad, a ten vám nedá spát.

Věřte tomu, že všechny diety, ať už jakkoli drastické nebo (ne)zdravé, nejsou tím pravým. Ve výsledku se totiž mnohem více vyplatí přejít na racionální stravu a zdravý životní styl. Místo zbytečného soužení hladem raději hubněte chytře a zdravě.

Máme pro vás pár triků, které vám ušetří pár kalorií a stejně si budete moci užívat vánočních dobrot bez váhových výkyvů:

1. Večer stopněte ochutnávku cukroví

V televizi je sice pohádka, ale to neznamená, že k ní musíte na posezení slupnout tácek sladkých laskomin. I když vám chuťové pohárky velí vyluxovat všechno, v čem je obsažen cukr, vsaďte na mentolovou žvýkačku, bonbón nebo si jděte vyčistit zuby. Pozor dejte také na ovoce, večer se doporučuje jíst výhradně zeleninu, ta totiž obsahuje mnohem méně zrádného, i když ovocného cukru. Co si třeba nakrájet různé druhy zeleniny na proužky a namáčet si je do dipu z bílého jogurtu ochuceného solí a bylinkami?

2. Naplánujte si jídlo na celý den

Do obchodu miřte s vědomím toho, co budete podávat na snídani, oběd, večeři a svačinu. Díky plánu nekoupíte nezdravé jídlo a ve výsledku i ušetříte. Důležité jíst vícekrát denně menší množství jídla a takového, které je bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny), protože pocit nasycení trvá déle a ani po malém množství takovéto stravy nepociťujete hlad. Ráno nezapomeňte na vhodnou snídani plnou komplexních sacharidů, která by měla být ideálně do jedné hodiny po probuzení, aby nastartovala metabolismus a doplnila všechny živiny po nočním hladovění. Dále pokračujte konzumací bílkovin, které naše tělo bytostně potřebuje.

autor: Kamila Ulčová

Sdílejte článek
Štítky cukroví Vánoce advent dieta

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.