Prima maminka

3. prosince 2016 07:30

Anna Kopečková

Upečte si: Vánoční kringel z červené pšenice

Atraktivní sladký věnec z Estonska se v mnoha českých domácnostech stal hitem. Ačkoli je z kynutého těsta a vypadá obtížně, opak je pravdou. My pro vás máme jeho o něco zdravější verzi s moukou z červené pšenice.

Není pšenice, jako pšenice. U červené pšenice vás okamžitě upoutá její purpurové zbarvení, které je způsobeno vysokým obsahem přírodních barviv zvaných antokyany. A ty jsou obecně známy coby významný antioxidant s pozitivním vlivem na lidský organismus. „Obsah antokyanů v červené pšenici je podle odborníků srovnatelný s obsahem v červeném víně. Antioxidační účinek antokyanů spočívá v pohlcování volných radikálů a odstraňování škodlivých látek z těla a tvrdí se o nich, že chrání naše buňky před předčasným stárnutím," vysvětluje Barbora Hernychová ze společnosti Pro-Bio.

Červenou pšenici si můžete koupit buď v podobě mouky, nebo jako celá zrna, která lze po uvaření využít do salátů, polévek nebo zapékaných jídel, která kromě svých pozitivních výživových vlastností oživí i svou výraznou barvou.

Co budete potřebovat na přípravu kringelu:

Na těsto:

 • 150 g mouky z červené pšenice
 • 150 g hladké pšeničné mouky
 • 120 ml mléka
 • 15 g čerstvého droždí
 • 30 g másla
 • špetku soli
 • 1 žloutek
 • 1 polévkovou lžíci třtinového cukru

Na náplň:

 • 50 g másla
 • 4–5 lžic třtinového cukru
 • 3 kávové lžičky mleté skořice

Postup:

1. Ve vlažném mléce rozmíchejte rozdrobené droždí a cukr a na teplém místě nechte vzejít kvásek. Pak přidejte ostatní suroviny a vypracujte hladké těsto. Zakryjte ho utěrkou a nechte kynout asi hodinu na teplém místě.

2. Mezitím si připravte náplň. V misce smíchejte máslo, cukr a skořici. Náplň ponechte u tepla, aby byla téměř tekutá.

3. Vykynuté těsto opět propracujte a vyválejte na dostatečně velkém válu na co nejtenčí plát. Ten potřete skořicovo-máslovou náplní po celé ploše a zarolujte. Vzniklý váleček začněte asi 5 cm od jednoho okraje podélně rozřezávat a pokračujte až na druhý konec. Vzniknou vám dva prameny na jednom konci spojené, které opatrně splétejte tak, aby řez byl stále na vnější straně. Vytvořený pletenec stočte do věnce a oba konce přitlačením spojte.

4. Věnec přeneste na plech vyložený papírem na pečení, dejte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte přibližně 25 minut do zezlátnutí.

PRIMA TIP:

Náplň nemusí být jen skořicová, výborná je i maková nebo ořechová.

Mohlo by vám taky chutnat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.