Kdo byla česká Coco Chanel? Zavzpomínejte na první dámu meziválečné módy Hanu Podolskou!
Zavzpomínejte na první dámu meziválečné módy Hanu Podolskou! Zdroj: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Česká Coco Chanel, návrhářka prvorepublikových hvězd i manželek prezidentů. To byla Hana Podolská, legenda české módy. První republika by bez jejích šatů nikdy nebyla tak krásná!
Salon Podolská něco znamenal! Nebo ještě lépe: kdo něco znamenal, oblékal se tady, u Hany Podolské. Její salon se stal nejoblíbenějším a nejznámějším módním závodem meziválečné české společnosti. Kde by byla Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Nataša Gollová bez jejích toalet? Možná na stříbrném plátně, ale v šatech madam Podolské se jejich krása a talent zaskvěly ještě více.
Byla to předně tvrdá práce, ale také podnikavost a cit pro ducha doby, co provorepublikovou smetánku táhlo k Podolské do salonu. Čekala je tu vždy preciznost, vysoká kvalita krejčovské práce, luxusní látky a především znalost nejnovějších pařížských módních trendů!
Lákavá byla i exkluzivní adresa, na které se salon Hany Podolské nacházel. Nešlo totiž o nic menšího než Havlův palác Lucerna! Tam se přicházely obléknout nejen manželky továrníků a podnikatelů, ale i Eliška Junková, Olga Scheinpflugová nebo vždy elegantní Hana Benešová.
Čekací doba na ušití modelu byla u madam Podolské i půl roku, tak byl její závod populární. Šilo se z luxusních přírodních látek, jakými byly hedvábný voál, krajka nebo samet, nechyběl hedvábný brokát nebo satén a ušití modelu trvalo často i sto hodin!
Zavzpomínejte na první dámu meziválečné módy Hanu Podolskou! 2 Zdroj: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Zavzpomínejte na první dámu meziválečné módy Hanu Podolskou! 2 Zdroj: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Nebyla to jen nepopiratelná kvalita, ale také skvělá propagace, kterou Podolská uměla. Spojila své síly se známým uměleckým fotografem Františkem Drtikolem, který uměl její modely atraktivně zvěčnit a uměla práci s manekýnkami, které posílala na lázeňské promenády nebo na závodiště v Chuchli. Nepodceňovala sílu filmového plátna a v jejích modelech se promenádovaly krásné hvězdy černobílé éry. Nezapomenutelný byl Kristián a sošná Adina Mandlová, která vynesla róbu od Podolské a zajistila jí tak nesmrtelnost.
Hana, když už byla velká módní guru, vždy chápala souvislosti a každoročně jezdila pro nápady a inspiraci na přehlídky do Paříže, která byla Mekkou oblékání. Byla zkušenou manažerkou, protože v dobách největší prosperity svého závodu už modely sama vůbec nenavrhovala, na všechno měla lidi, švadleny, kreslířky… Byla prý velice přísná, ale i uznalá.
Osud si s Hanou Podolskou nehezky zahrál. Jak vysoko se vypracovala, tak hluboko padla, když po znárodnění mohla dělat jen prodavačku. “Štěstí v neštěstí” pro ni byla jistá náklonnost první dámy Marty Gottwaldové, která byla vše, jen ne elegantní a přitažlivá. Podolská jí měla vdechnout šarm a ikonickou eleganci, což se nemohlo podařit ani za upsání se čertu. Paní prezidentová, ať se snažila sebevíc, nebyla ani atraktivní, ani dáma.
Hana Podolská se rehabilitace za svého života již nedožila.
Její odkaz ale žije dál alespoň na filmovém plátně pamětnických šlágrů.
Sledujte živě velký speciál 100 let republiky už 28. října na www.iprima.cz/100let.
-KU-