14. října 2024 08:55
Komerční sděleníZdravá kůže nebolí
Mnoho žen se potkává s kožními problémy především v oblastech těla s velmi jemnou nebo více namáhanou pokožkou. Jak léčit opruzeniny, nebo ještě lépe, jak zabránit jejich vzniku? Opruzeniny se většinou tvoří v intimních oblastech, a zřejmě i proto se o nich moc nehovoří. I když na ty běžnější pomáhá dětský pudr, některé opruzeniny u dospělých vyžadují specifickou péči.
Intertrigo nebo vlk?
Obojí je jiným pojmenováním opruzeniny, nepříjemného podráždění pokožky. K tomu dochází třením nebo zapařením kůže, objevuje se v záhybech kůže a na intimních místech. Ženy nejčastěji trápí zánětlivé projevy pod prsy, v tříslech, na vnitřní straně stehen nebo v podpaží. V teplém a vlhkém počasí, při sportu, ale třeba i v sauně není nic neobvyklého, že se zapařená pokožka promění v nepříjemný, svědivý až bolestivý zánět. Opruzeniny v tříslech a oblasti genitálií mohou být doprovodným jevem také při letní turistice, jízdě na kole nebo na koni. Postihuje ženy silnější s vyšším sklonem k pocení, ale i sportovkyně, není to tak žádné tabu!
Preventivně, ale i při léčbě
Zásadní pro prevenci i případnou léčbu je správná hygiena a vhodné prádlo. Dámy se silnějšími stehny by měly i v horkých dnech raději sáhnout po lehkých kalhotách či šortkách z přírodních materiálů, kdy nohavice zabrání tření kůže o kůži. Pod letní šatičky pak volte bavlněné kalhotky s delší nohavičkou, v nabídce nejednoho výrobce či prodejce spodního prádla již dnes najdete také ochranné pásky na stehna. Podprsenku doma odložte a nechte prsa i místa pod nimi dýchat. Při zvýšeném pocení je vhodné se častěji sprchovat, ideálně jen vodou, případně použijte prostředky, které nesnižují kyselé Ph. Pokud vás čeká nějaká aktivita, která navozuje zvýšené pocení, zkuste citlivá místa předem ošetřit ať už dětským pudrem nebo prostředkem pocení omezujícím.
Sypký pudr je vhodný při prevenci, ale používá se i při začervenalém nemokvavém opruzení, po důkladné očistě postižené místo zasypte pudrem a snažte se je větrat. Po koupeli pokožku osuškou jen lehce poklepávejte, tření ručníku o citlivá místa určitě vynechte. Na mokvavé záněty ale pudr nepatří, vyzkoušejte odvar z řepíku, dubové kůry, levandule či šalvěje. Také koupel ze silně naředěného hypermanganu má léčivé a antibakteriální účinky. Na trhu je spousta pudrů, mastí, krémů a dalších prostředků, které s léčbou běžných opruzenin pomohou. Pokud se však příznaky ani po pár dnech nemírní, je pravděpodobně potřeba antibiotické léčby, návštěvu lékařského specialisty neodkládejte.
Vyzkoušejte ochranný krém Dermaguard, který na pokožce vytvoří neviditelnou ochrannou bariéru proti dráždivým látkám účinnou až šest hodin. To je ideální období mezi sprchováním či omytím postižených míst. Je vhodné jej použít také jako prevenci před fyzicky namáhavějším výkonem. Krém udrží pokožku chráněnou, zároveň jí dodá potřebnou hydrataci.